Parfüm Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli? Parfüm Nasıl Seçilir?

Parfüm Seçimi

Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı?

Parfüm seçimi önemlidir… Seçtiğimiz parfüm karakterimiz, yaşam tarzımız, iş dünyamız, iç dünyamız, beklentilerimiz ve daha pek çok konuyla ilgili ipuçları içerir. Tenimizle uyumlu kendimize en uygun parfümü seçmek kadar, seçtiğimiz parfümün doğru zaman diliminde kullanıldığından emin olmak da önemlidir. Yani gündüz ve gece farklı notalarla hazırlanmış parfüm kullanmak geceyi gündüze gündüzü geceye karıştırmamak gerekir. Peki gün içinde ve gece parfüm seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Gece ve gündüz için doğru parfüm seçimi yapabilmek için önce kokuları, sonra bu kokuların hangi ortamlarda etkili olacağını ve parfümleri meydana getiren notaların ne demek olduğunu öğrenmiş olmak gerekiyor. Yani parfüm seçimi, beğendim, sıktım, çıktım denilecek kolaylıkta bir süreç değildir.

Parfüm satın alırken tikokupon.com’un buradaki parfüm indirim kuponu sayfasına mutlaka bakın! Bulacağınız bir indirim kuponu sayesinde ekstra indirimli sipariş verebilirsiniz.

Parfüm Seçiminde Etkili Koku Grupları

Çiçek kokuları, baharatlı kokular, meyvemsi kokular ve oryantal denilen kokularla parfümleri dört ana gruba ayırmak doğru olacaktır. Hangi kokuların ağırlıklı olarak hüküm sürdüğünü ise notalar belirleyecektir. Öncelikle bu koku gruplarını tanımakla başlayalım.

Çiçek Kokulu Parfümler

Parfüm seçiminde çiçeksi kokular, günlük kullanım için idealdir, ayrıca mevsimsel olarak da yaz aylarında çiçeksi kokuların tercih edilmesi doğru olacaktır. Yasemin, orkide, limon çiçeği, zambak çiçek kokulu parfüm seçeneklerinin temelini oluşturur. Aktif iş hayatı içindeki kadınlar için çiçek kokularından hazırlanmış hafif parfümlerin kullanımı da uygundur. Ayrıca çiçeksi kokular kişilik olarak daha romantik kişilerin parfüm tercihlerini yansıtır. Çiçeksi kokular sarışın ve açık tenli kişilerle çok güzel uyum yakalar.

Baharatlı Kokulu Parfümler

Odunsu, sandal ağacı, karanfil, biberiye ve benzeri kokular gece kullanımı için ideal kabul edilir ancak çalışan erkekler için gündüz de baharatlı parfüm seçilmesi önerilir, ayrıca mevsimsel olarak da kış aylarında baharatlı kokuların tercih edilmesi doğru olacaktır. Baharatlı kokular esmer tenli kişilerle çok güzel uyum yakalar. Takım elbiseli iş dünyası içinde görev alan erkekler parfümü sadece boyun bölgelerine sürebilecekleri için daha kalıcı ve etkili hatta ağır kabul edilen kokuları tercih etmeleri gerekir. Bu noktada baharatlı kokuların düşünülmesi parfüm seçiminde yol gösterici olacaktır. Ayrıca baharatlı kokular kişilik olarak daha sportif kişilerin parfüm tercihlerini yansıtır.

Meyve Kokulu Parfümler

Parfüm seçiminde meyvemsi kokular da tıpkı çiçeksi kokular gibi günlük kullanım için idealdir, Mevsimsel olarak yaz aylarında meyvemsi kokuların tercih edilmesi doğru olacaktır. Şeftali, limon, portakal ve mandalina meyve kokulu parfüm seçeneklerinin temelini oluşturur. Meyve kokuları daha çok canlı ve hareketli kişiliklerin parfüm seçimlerindendir. Aktif iş hayatı içindeki kadınlar için meyve kokularından hazırlanmış hafif parfümlerin kullanımı da uygundur. Meyvemsi kokular sarışın ve açık tenli kişilerle çok güzel uyum yakalar.

Oryantal Kokulu Parfümler

Vanilya, misk, amber, zencefil, reçine ve bu benzeri aileye ait kokular gece kullanımı için ideal kabul edilir.  Oryantal kokular kumral ve esmer tenli kişilerle çok güzel uyum yakalar. Mevsim olarak oryantal kokular için de kış ayları daha uygundur.  Oryantal kokular kışkırtıcı özelliğe sahiptir. Parfüm seçiminde oryantal kokuları tercih eden kişiler seksapalitesi yüksek çekici ve etkileyici kişiliklerdir. Ayrıca oryantal kokular gizemi de çağrıştırdığı için gizemli karakterler de oryantal kokularla hazırlanmış parfümleri tercih edecektir.

Parfüm seçimiyle ilgili bu yazım umarım size fikir vermiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları – Nisan, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.