Özel Alışveriş Kulüpleri ve Fırsat Sitelerinden Alışveriş

2012’nin ocak ayı itibariyle sayıları 200’ü aşan Özel Alışveriş Kulüpleri ve Firsat.me gibi Fırsat Siteleri (Grup Alışveriş Siteleri olarak da bilinir), internetten avantajlı alışveriş fırsatı sunan alt yapılarıyla yeni dönemin en trend online alışveriş araçlarından. İstatistiklere göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının %15’i hesaplı alışveriş için Özel Alışveriş Kulüpleri ve Fırsat Siteleri’ni tercih ediyor. Yine aynı istatistiki sonuca göre farklı ve avantajlı fırsatlar sunan bu sitelerin takipçi sayısı da 4 milyona ulaşmış durumda.

2010 yılının ilk çeyreğinden bu yana hayatımıza dahil olmaya başlayan ve her geçen gün de sayıları hızla artan Özel Alışveriş Kulüpleri ve Fırsat Siteleri, tercih edilen, popüler olan marka ve hizmetleri avantajlı fiyat ve indirim seçenekleri ile tüketicilerinin dikkatine sunuyor. Hal böyle olunca satın alma trendleri de ülkemizde yeni yeni kabul görmeye başlayan bir mecraya yani online alışveriş imkanı sunan fırsat ve indirim sitelerine yönelmeye başlıyor.

İnternetten üzerinden yayınlanan endişe dolu yazılar, konuya yönelik farkındalığımızın ne denli eksik olduğunun bir göstergesi. Kabaran kredi kartlarının faturasının Özel Alışveriş Kulüpleri ve Fırsat Sitelerinden yapılan alışverişlere kesilmesinden tutun da, tükenen fırsat ve avantajların aslında hiç var olmadığına kadar bir çok spekülatif yorum ve yazıya rastlamak mümkün.

Bilinçli tüketici olmak, ne istediğini ve aradığını bilmek, sunulan fırsatları takip etmek ve ihtiyaç doğrultusunda hareket etmek bunlar kişinin kendi tasarrufunun parçaları… Peki, sayıları her geçen gün artan bu Özel Alışveriş Kulüpleri ve Fırsat Sitelerinden nasıl maksimum fayda sağlarız?

Özel Alışveriş Kulüpleri ve Fırsat Sitelerinden Alışveriş Yaparken

Ülkemiz için yeni ancak globalde çok daha uzun süredir var olan Özel Alışveriş Kulüpleri ve Fırsat Siteleri bilinçli değerlendirildiğinden büyük fayda sağlıyor.

1- İhtiyacınız olan bir ürün, servis ya da hizmeti satın almaya karar verdiğinizde, bu satın alma kriterinize uygun indirimli bir kampanyanın olup olmadığını araştırın. İhtiyaç kaleminize çok daha uygun bir fiyat politikası ile sahip olmak Özel Alışveriş Kulüpleri ve Fırsat Siteleri’nden alışveriş yapanların öncelikli politikası olmalıdır.

2- Güven duyduğunuz sitelerden alışveriş yapın. Bir sitenin güvenilir olup olmadığını önceden araştırın. Siteye ilişkin yapılmış yorumları okuyun ve şikayetleri göz ardı etmeyin.

3- İhtiyacınız olmayan bir ürünü sırf ucuz diye satın almayın. Bu şekilde kredi kartı ekstrenizde fazlasıyla harcama kalemi oluşmasına neden olursunuz. Unutmayın aynı hatta benzer kampanyalar sürekli tekrarlanmakta.

4- Bazen satın aldığınız bir fırsatı değerlendirme şansını yitirebilirsiniz. Böylesi durumlarda ikinci el fırsat satışı yapan sitelerle iletişime geçmek, sizin için kayba dönüşmüş bir fırsatın bir başkası tarafından değerlendirilmesini sağlayacaktır. Üstelik harcadığınız parayı da böylece geri alabilme şansını elde edersiniz.

5- Alışveriş deneyimlerinizi paylaşın. Sayıları bu denli hızla artan Özel Alışveriş Kulüpleri ve Fırsat Siteleri arasında iyi hizmet verenler hayatta kalacaktır. Buradaki sorumluluk iki taraflıdır. İyi hizmet yüceltilmeli, kötü hizmet ise bilgi olarak aktarılmalıdır. Konuya ilişkin deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz web sitelerini araştırın ve diğer tüketicileri de bilinçlendirecek bilgilerinizi mutlaka paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.