Oscar Ödülünü Kazanamamış En İyi 10 Aktör

Oscar deyince aklımıza Film endüstrisinin en iyileri gelir. En iyi oyuncu, en iyi film, en iyi yönetmen… Bu ödül sinemacılar için kazanabilecekleri en büyük başarıdır. 82 yıldır Oscar ödülleri öneminden hiçbir şey kaybetmeden devam ediyor. Birçok ünlü oyuncu ve yönetmen bu ödüller sayesinde dünya tarafından tanınmış oluyor. Buna rağmen bazı çok iyi oyuncular bu heykelciği evine götürmeyi halen başaramadı.  Listemizde hiç Oscar ödülü kazanamamış ama hep kazanmaları beklenmiş, en iyi 10 aktörü göreceğiz.

10-Peter O’Toole

1932 doğumlu İrlandalı aktör 3 kere Altın Küre ve 1 kere Emmy almış , Akademi tarafından Akademi Onur ödülüne layık görülmüştür. 8 kere en iyi erkek oyuncu oscarına aday gösterildiği halde de heykelciği evine götürmeyi bir türlü başaramamıştır. Oysa o Oscar’ı tam 48 senedir yani  Oscar ödülüne ilk aday gösterildiği “Lawrence of Arabia” filminden beri bekliyordu. Ona sorulunca da “Sadece Oscar’a aday gösterilmek bile benim için bir gururdur” diyordu. Ancak sesinden yaşadığı burukluk herkes tarafından anlaşılabiliyordu. Daha sonra Premiere dergisi  Peter O’Toole ‘un Lawrence of Arabia filmindeki oyunculuğunu gelmiş geçmiş en iyi performans seçti. Ama bunların hiçbiri ona Oscar’ı getiremedi.

Oscar’a aday gösterildiği filmler ve Kimlere kaybettiği:

1962-” Lawrence of Arabia”- Gregory Peck’in  “Atticus Finch in To Kill a Mocking Bird” filmindeki performansı kazandı.

1964- ” Becket in King Henry II”-   Rex Harrison’ın “Professor Henry Higgins in My Fair Lady” filmindeki performansı kazandı.

1968 –  “King Henry II in The Lion in Winter” –Cliff Robertson’ın  “Charly Gordon in Charly” filmindeki performansı kazandı.

1969 – “Arthur Chipping in Goodbye, Mr. Chips” – John Wayne’in  “Marshal Reuben J. Cogburn in True Grit” filmindeki performansı kazandı.

1972 – “Jack Gurney in The Ruling Class” –  Marlon Brando’nun   “Don Vito Corleone in The Godfather” filmindeki performansı kazandı.

1980 – “Eli Cross in The Stunt Man” – Robert De Niro’nun “Jack LaMotta in Raging Bull” performansı kazandı.

1982 – “Alan Swann in My Favorite Year” – Ben Kingsley’in “Mohandas Gandhi in Gandhi” performansı kazandı.

2006 –”Maurice in Venus” – Forest Whitaker’in  “Idi Amin in The Last King of Scotland” performansı kazandı.

9- Cary Grant

Humphrey Bogart, James Steward ve Cary Grant klasik filmleri en iyi özetleyebilecek 3 aktör. Ancak bunlardan sadece Grant Oscar’ı hiç evine görürmeyi başaramadı. “Penny Serenade” ve “None But the Lonely Heart” filmlerindeki performansıyla iki kez ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterildi ama ikisinde de ödüle ulaşamadı. 1970 yılında Akademi’nin onur ödülüne layık görüldü.

Oscar’a aday gösterildiği filmler ve Kimlere kaybettiği:

1941 – “Roger Adams in Penny Serenade” – Gary Cooper’ın “Alvin c. York in Sergeant York” filmindeki performası kazandı.

1944 – “Ernie Mott in None but the Lonely Heart “–  Bing Crosby “Father Chuck O’Malley in Going My Way” filmindeki performansı kazandı.

8-Leonardo Dicaprio

Dicaprio hep zor rollerin  adamıydı. İlk kez Oscar’a 1993 yılında “What’s Eating Gilbert Grape” filminde canlandırdığı Arnie karekteri ile aday gösterildi. Limitlerini ve yaratıcılığını hep zorladı. Bir baktık Newyorklu bir Romeo oldu, sonra bir hilekar olarak çıktı karşımıza. Daha 40′lı yaşlara gelmeyen başarılı aktörün daha önünde nice adaylıklar ve belki de Oscar heykelcikleri bulunabilir.

Oscar’a aday gösterildiği filmler ve Kimlere kaybettiği:

En iyi yardımcı erkek oyuncu kategorisinde:

1993 – “As Arnie Grape in What’s Eating Gilbert Grape” –  Tommy Lee’nin  “Jones in The Fugitive” filmindeki performansı kazandı.

En iyi erkek oyuncu kategorisinde:

2004 – “Howard Hughes in The Aviator” –Jamie Foxx’un “Ray Charles in Ray” filmindeki performansı kazandı.

2006 – “Danny Archer in Blood Diamond” – Forest Whitaker’in  “Idi Amin in The Last King of Scotland” filmindeki performansı kazandı.

7-James Dean

Hiç kuşkumuz yok ki James Dean biraz daha uzun yaşamış olsaydı en azından bir Oscar heykelciğini evine götürebilirdi. Sadece 24 yıl yaşayan Dean ölümünden sonra Oscar’a aday gösterilen tek isim oldu. Empire dergisi tarafından 1955 yılında sinema tarihinin en çekici 100 yıldızı arasına girdi. 1955 yılında daha 24 yaşındayken bir araba kazasında öldü.

Oscar’a aday gösterildiği filmler ve kimlere kaybettiği:

1955 – “Carl Trask in East of Eden” –  Ernest Borgine’nin “Marty Piletti in Marty” filmindeki performansı kazandı.

1956 – “Jett Rink in Giant” – Yul Brunner’ın “King Mongkut of Siam in The King and I” filmindeki performansı kazandı.

6-Albert Finney

Albert Finney, sahnelerin ve ekranın en iyi aktörlerinden biri. Emmy ve Altın Küre ödüllerine sahip oldu ama 5 kez aday gösterilmesine rağmen asla bir Oscar’ı olamadı. Ama üzülmeyin çünkü Finney hiçbir zaman ödüllere düşkün biri olmadı ki aday gösterilmesine rağmen hiç bir Oscar törenine katılmadı.

Oscar’a aday gösterildiği filmler ve kimlere kaybettiği:

En iyi yardımcı erkek oyuncu kategorisinde:

2000 – “Edward L. Masry in Erin Brockovich” – Benecio del Toro’nun  “Javier Rodriguez Rodriguez in Traffic” filmindeki performansı kazandı.

En iyi erkek oyuncu kategorisinde:

1963 – “Tom Jones in Tom Jones” – Sidney Poitier’in “Homer Smith in Lilies of the Field” filmindeki performansı kazandı.

1974 – “Hercule Poirot in murder on the Orient Express” – Art Carney’nin “Harry Coombes in Harry and Tonto” filmindeki performansı kazandı.

1983 – ” Sir in The Dresser” – Robert Duvall’ın  “Tender Mercies” filmindeki performansı kazandı.

1984 – ” Under the Volcano” – F. Murray’ın ” Amadeus” filmindeki performansı kazandı.

5-Sam Rockwel

Rockwell’in Oscar kazanamamış olmasının yanında hiçbir zaman aday gösterilmemesi de şaşırtıcı. Çok yönlü aktör hiç aday gösterilmemiş olmasına rağmen “The Green Miles”, “Galaxy Quest”, “Confessions of a Dangerous Mind” ve “Matchstick Men” de gösterdiği performanslarla eleştirmenlerden tam puan aldı. 2009 yılında çevirdiği “Moon” filmiyle Oscar’a aday gösterilmesi bekleniyordu. Ama yine olmadı. Nasıl olurda bu kadar bu kadar yetenekli bir aktör bir kere bile olsa Oscar’a aday gösterilmez?!!

4-Erdward Norton

Norton, 1996 yılında “Primal Fear” filmindeki performansıyla Oscar’a aday gösterilmeden önce büyük rollerde oynamıyordu. Bundan 2 yıl sonra “American History X ” filmindeki performansı ile gerçekten eleştirmenleri memnun eden bir oyunculuk sergilemişti ama bu kez de Oscar’ı kucaklayamadı. Edward Norton’un önünde Oscar heykelciğini almak için daha uzun bir yol var.

Oscar’a aday gösterildiği filmler ve kimlere kaybettiği:

1996 – “Primal Fear” – Cuba Gooding’in  ” Jerry Maguire” filmindeki performansı kazandı.

1998 – “American History X “– Roberto Benigni’nin  “Life is Beautiful”filmindeki performansı kazandı.

3- Charlie Chaplin

Süpriz! Charlie Chaplin hiçbir zaman Oscar kazanamadı.  Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığını reddeden “Şarlo” ‘nun Amerika’ya girişi yasaklandı ve İsviçre’de yaşamaya başladı. Amerika’ya yıllar sonra 1972 ve 1973 yılında Oscar Onur ödülünü almak için geri döndü. Ama biliyorsunuz onur ödüllerini Oscar’dan saymıyoruz. Bizce sinema tarihinin bu çok önemli oyuncusuna en azından bir kez Oscar ödülü verilmeliydi!

2-Tom Cruise

Evet belki  “Coctail”, “Mission Impossible” ve “Top Gun” Oscar’ı hakedebilecek kalitede değillerdi. Ama zaten bu filmler Cruise’un yapabileceklerinin sadece bir kısmını gösteriyordu. “The color of Money”, “Rain Man” ve “Born on the Fourth of July” kesinlikle Oscar’ı hakeden performanslardı. Cruise tam 3 kez Oscar’a aday gösterildi ama hiç kazanamadı. Oysa ki o yönetmenlerin gözbebeği ve tüm zamanların en çok kazanan aktörlerinden birisi.

1999 – “Magnolia” – Michael Caine’in “The Cider House Rules” filmindeki performansı kazandı.

1989 – “Born on the Fourth of July” – Daniel Day “My Left Foot” filmindeki performansı kazandı.

1996 – “Jerry Maguire” – Geoffrey Rush’ın  “Shine” filmindeki performansı kazandı.

1-Johnny Depp

Depp için Karayip Korsanları filmi çok önemlidir. Tam 3 kez Oscar’a aday gösterilen ama hiçbirinde ödülü kazanamayan Amerikalı oyuncu’nun da önünde Oscar’ı kazanmak için uzun yıllar gözüküyor. O da bir kez bile olsa Oscar’ı kazanmalı!

Oscar’a aday gösterildiği filmler ve kimlere kaybettiği:

2003 – “Pirates of the Caribbean” – Sean Penn’in ” Mystic River” filmindeki performansı kazandı.

2004 –  “Finding Neverland” – Jamie Foxx’un  “Ray” filmindeki performansı kazandı.

2007 –  “Sweeney Todd” – Daniel Day ‘in  “There Will be Blood” filmindeki performansı kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Etkinlik, Yemek, Bilet vb Şehir Fırsatı Kuponları – Aralık, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir