Ormana Evleri: İç Mimarisiyle Farklı Bir Kültürün İzinde

Ormana Evleri mimari yönden olduğu kadar içmimari yönünden de zengin bir yapılanmaya sahiptir. Evlerin içinde ve dışında pek çok kullanım alanı vardır. Dilerseniz bu makalemizde Ormana Evleri’nde kısa bir gezintiye çıkalım hangi mekanlar nasıl kullanılır, ne ad alır özetlemeye çalışalım ve eski bir Ormana Evi’ni birlikte soluklayalım…

Ormana Evleri mimari yönden olduğu kadar içmimari yönünden de zengin bir yapılanmaya sahiptir. Evlerin içinde ve dışında pek çok kullanım alanı vardır. Dilerseniz bu makalemizde Ormana Evleri’nde kısa bir gezintiye çıkalım hangi mekanlar nasıl kullanılır, ne ad alır özetlemeye çalışalım ve eski bir Ormana Evi’ni birlikte soluklayalım…

 

Ormana Evleri: İç Mimarisiyle Farklı Bir Kültürün İzinde…

Ormana’da evler, büyüklüğüne göre 2 veya 4 gözlü (odalı) uzun ve geniş köşklü (sofalı), ahşap direkler üzerinde ahşap ayazlıklıdır. (teraslıdır) Abdestlik yani tuvalet ayazlıkta yer alır. Köşkte ve her odada davlumbazlı ocak vardır. Köşkün veya ayazlığın uygun bir bölümü aşlık (mutfak) olarak tertiplenir. Odalardan biri kiler olarak da kullanılır.

 

İç mekanlarda ahşapla işlenmiş yüklük, gusulhane, dolap, dolapüstü, odunluk, çıralık, yuvacık, kapıarası, raf, musandra gibi isimlerle adlandırılan irili ufaklı kullanım bölümleri olur.

 

Evin giriş kapısı, borta kapısı denen geniş iki kanatlı ve yüksektir. Girişteki uzun ve geniş mekana evöğün veya ahıraltı denir. Odaların altında kalan ve evöğünden işlenen bölümlerden biri samanlık diğerleri ahır olarak kullanılır. Bahçesi geniş olan evlerde ahır dışarı alınabilir.

 

Ormana’da çardak mimarisi de kayda değer özelliktedir. Şimdilerde tamamen vazgeçilmiş olmakla birlikte, daha eskilerde yazın, yazı geçirmek ve mahsül alınıncaya kadar bağ beklemek üzere çardaklar yazlık mekan olarak kullanılır. Bağ bozumu ve geceleri gündüze ekleyen pekmez yapımı ayrı bir cümbüştür.

 

Fazla geniş olmayan bağ arası yolları, iki tarafın üzeri çalı çitle örtülü yüzyılları anlatan yosunlu taş duvarları ve üzerine eğilen ağaçları ile yeşil bir kemerden geçercesine antik, keyifli ve o derecede romantiktir.

 

Daha önceki makalelerimizde Ormana’nın büyük bir köy olduğunu söylerken 500 hanesi bulunduğunu ifade etmiştik. Bu 500 hane yenilenerek ve bunlara yenileri eklenerek çoğalmış ve günümüze kadar gelmiştir. Ormana’da bugün yaklaşık 600 hane var. Burada içimize sindiremediğimiz konu, özelliklerini anlatmaya çalıştığımız eski Ormana Evleri’nin hızla betonlaşmada ve giderek Köy vasfını kaybetmekte oluşudur.

 

Halen ayakta kalabilmiş, kendini yaşatan eski Ormana Evleri’nin sayısı mevcut hane sayısının üçte birini geçmez. Ormana Evleri’ni resimlerken İçine girebildiğimiz ve belgeleyebildiğimiz ev sayısı pek azdır. Kapalı olduklarında içine giremediğimiz ev sayısı ise bir haylidir. Bu arada bazı evler de dış görünüşü ile belgelenmiştir. Ne var ki birbirine benzerlikleri olduğundan, mutlaka hepsinin belgelenmesi de gerekmemiştir.

Hakkında Kısaca

Antalya’nın Safranbolu’su olarak da tanımlanan Ormana Köyü için yazılacak, söylenecek çok şey var aslında. Belki bir dağcı, maceraperest yada sakin bir dağ köyünde yazılarını hazırlamak isteyen bir yazar olabilirsiniz. İşte Antalya, İbradı, Ormana Köyü bu noktada tam da size göre… İletişim: e-mail: m.nihatozbal [at] gmail.com – Detaylı bilgi ve fotoğraflar için: http://www.ormana.bel.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.