Orijinal İçerik Yazmak Ne Demektir? Neden İçerikler Orijinal Hazırlanmalıdır?

“Original Content” yani orijinal içerik, internet dünyasında size ayrıcalık sağlayacak en önemli şeydir. Makaleme orijinal içerik ne demektir sorusunu yanıtlayarak başlamak istiyorum. Orijinal içerik; bir konu hakkında ele alınan bilginin size ait kelimeler ve görüşlerle açıklanması; sizi yansıtan örneklerle süslenmesi; yazım diliniz, konuya hakimiyetiniz ve konu hakkındaki uzmanlık derecenizin okur tarafından ölçümlenmesini sağlayacak, okur ile yazar arasındaki yolu ulaşılabilir kılan en değerli araçtır.

“Bilgi en değerli içeriktir”

İnternet arama sonuçlarının büyük bir bölümü bilgiye dayalı aramadır. Bir soru, bir konu, bir fikir, bir yorum bulmak amacı ile gerçekleştiririz aramalarımızı… Gidilecek bir mekan, yaşanan bir sağlık sorunu, karşılaşılan bir problem, ilişkiniz ile ilişkili bir konuya açıklık getirebilecek bir anahtar, meslek seçimi, psikolojik bir açmaz ve daha nice konularda yapılan aramaların temelinde sorumuzu çözüme ulaştıracak bir bilgi arayışı vardır. Birbirini tekrar eden, kulaktan dolma bilgileri yansıtan çoğu yoruma dayalı yanıtlar ise aramalarımızı sonuca ulaştırmayan bir nevi kirlilikten ziyadesi değildir.

Yazmaya Vakit Ayırmamakla Kendi İşinizi Baltalıyorsunuz

Çoğu yeni web sitesi sahibinin yaşadığı sorunların başında gelir kendi niş alanları ile ilgili arama sonuçlarında listelenememek, bulunabilir olmamak. Bir örnekle devam etmek istiyorum; geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde bir sigorta firması SEO alt yapısı ile hazırlanmış bir web sitesi yaptırmak için bize müracaat etti. Sitenin tüm teknik ve estetik yapısı tarafımızca oluşturuldu. İşin tamamlanabilmesi ve yayına açılması için içerik oluşturulması gerekliliği ile müşterimizi kategori başlıkları konusunda bilgilendirdik ve içerik beklemeye başladık. Ve tahmin edersiniz ki o içerik hiçbir zaman gelmedi.

Bu tip sorunlar işin tamamlanması ve ödemenin geri kalan kısmının tahsil edilememesi ile sonuçlandığından pek çok web sitesi hazırlayan kişi ya da firmalar bu işin kolay yanını benzer iş kollarının hazırladıkları metinlerin copy-paste yöntemi ile tekrarlanması ile çözümlemeye çalışıyorlar.

İçerik yazılması ile ilgili benimsenen bir diğer yöntem de mevcut yazının aritmetiği ile oynayarak orijinal -miş- gibi yapma çabası…  Oysa işinizin, hizmet alanınızın, konunuzun uzmanı sizlersiniz, internette sizi rakiplerinizden sıyıracak olan tek şeydir içeriktir, o içeriği rakiplerinizden kopyalama çabası değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir