2010 Banka Faizleri: 2010’un Son Çeyreğinde Faiz Oranları

18 Ekim 2010’da yayınlanan ve bankacılık sektörünün üst düzey yöneticilerinin gelecek dönemle ilgili beklentilerinin yansıtıldığı BDDK “Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi” sonuçlarına bakıp önemli çıkarımlar yaparak yatırımlarınıza ve harcama politikalarınıza yön vermek mümkün…

Önümüzdeki Dönem Faizler Ne Durumda?

18 Ekim 2010’da yayınlanan ve bankacılık sektörünün üst düzey yöneticilerinin gelecek dönemle ilgili beklentilerinin yansıtıldığı BDDK “Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi” sonuçlarına bakıp önemli çıkarımlar yaparak yatırımlarınıza ve harcama politikalarınıza yön vermek mümkün.

 

3 Ay Vadeli TL Mevduat Faiz Oranları Değişmeyecek

Banka yöneticilerinin gelecek dönemde mevduat faizlerinde bir değişiklik beklemediklerini söyleyebiliriz. Ankete katılan yöneticilerin % 74’ü faizlerin değişmeyeceğini söylerken, artacak diyenler % 19, azalacak diyenler ise % 5 oranında kalmışlar. Yatırımlarını mevduat değerlendirmek isteyenlerin bu durumu göz önüne alarak, yatırımlarını planlamaları faydalı olacaktır.


Konut Kredisi Faiz Oranları Aynı Kalacak

Yöneticilerin aynı kalacağını düşündüğü bir başka faiz oranı ise konut kredilerinde. Ankete katılanların % 72’lik kısmının faiz oranlarının değişmeyeceğini söylemesi ise bunun göstergesi. Gayrimenkul fiyatlarının da yükselmediği bu dönemde konuta yapılan yatırımlar çok daha cazip hale geldi. Birikiminizi mevduata çevirebileceğiniz gibi, konuta yatırım yapmanız da bir o kadar mantıklı görünüyor.

İhtiyaç ve Taşıt Kredilerinde Faizler Düşmeyecek

Konut kredisi haricindeki kredilerde de genelde faiz oranlarının aynı kalacağı görüşü hâkimken % 25’lik bir kesim faizlerin artacağı yönünde fikir belirtmişler. Şu anda ki kredi koşullarının uygun olduğu düşünülürse ihtiyaçlarınız için yapacağınız kredi kullanımlarında biraz acele etmekte fayda var. Bu kredilerin faiz oranlarının aynı kalabileceği gibi yükselmeye de meyilli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

Kredi Kullandırılması Artmaya Devam Edecek

Ankete katılanlarından çoğunun kredi hacminin artacağı yönünde beklentileri olmakla birlikte, takipteki bireysel kredi hacminde düşüş beklemeleri ise genel ekonomik göstergelerin düzelmeye başlamasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Kredi hacminin artacağını bekleyen, bu durumu iyi değerlendirmek isteyen bankaların rekabeti sayesinde ise kredi kar oranlarının aşağıya çekilebileceği ve bu durumdan tüketicilerin yararlı çıkacağı düşünülebilir.

 

Mevduat Faizlerini Karşılaştırın

Konut Kredileri Faiz Oranlarını Karşılaştırın

Hürriyet Kıyasla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir