Online İtibar Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

İtibar Yönetimi kurumlar/kişiler için oldukça önemli bir kavram ve pazarlama iletişiminin en önemli bileşenlerinden biri… İyi bir itibar (repütasyon) paradan daha değerli diyebiliriz. Kötü bir itibar da maddi ve manevi kayıplara neden oluyor…

Yazının başlığında –online- tanımını da ekledik ama; tabi ki itibar yönetimi (aynen pazarlamada olduğu gibi) bir bütün olarak ele alındığında nitelik kazanıyor. Bu yazıda her ne kadar dijital alanda yapılabilecekleri ele alsak da, itibar yönetiminin offline kısmını ihmal etmemeniz gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Online Dünyada İtibar Yönetimi

Henry Ford itibar için “İleride yapacağınız şeyler üzerine itibar kuramazsınız” demiş. Bu tanım itibar yönetimine bakış açısını güzel özetliyor… İtibar yönetimi; sizin o ana kadar yaptıklarınız üzerinden yürütülen bir faaliyet. Online dünya için de aynısı geçerli.

İyi Bir İtibarın Yolu Google’dan Geçiyor

Bir “geek” esprisi:
Soru: Bir şeyin bulunmasını istemiyorsan onu nereye saklardın?
Cevap: Google’ın 3üncü sayfasına

Etkili bir online itibar yönetimi de bu yukarıdaki espriden ilham alıyor diyebiliriz. Yapılan iyi/güzel faaliyetlerin Google’da üst sıralarda çıkması, istenmeyen/kötü repütasyonlu bilgilerin Google’ın arka sayfalarına gönderilmesi… “Online İtibar Yönetimi” üzerine uzmanlaşmış şirketler bu sistem üzerine çalışıyor (yazının devamında bu şirketler hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz).

Online Dünyada Kişisel İtibar Yönetimi

Kurumlar/markaların itibarının yönetilmesinden önce; kişilerin online dünyada kendi çabaları ile itibarlarını nasıl yönetebilecekleri üzerinde biraz duralım dilerseniz. Tabi ki bu aşağıda yazan itibar yönetimine dair yapılabilecekler kurumlar/markalar için de geçerli.

1- Google Search

Önce kendinizi Google’layın. Hem Google ana sayfada hem de Google görsellerde isminizi araştırın. İsminiz (markanız) için bir Google Alerts yaratın, böylece hakkınızda çıkan yeni haberleri düzenli olarak takip edebilirsiniz (Google Alerts ile Google,girdiğiniz kelimelerle ilgili yeni oluşan kayıtları düzenli olarak size mail yolu ile gönderiyor).

2- Adınızın Alan Adını Almayı Unutmayın

Adınız soyadınızdan oluşan alın adınızı mutlaka alın. Hatta sadece bununla da yetinmeyin, .info, .net gibi uzantıları ve adsoyadblog.com gibi versiyonlarını da alabilirsiniz.

Kendi alan adınız üzerinden hakkınızdaki gelişmeleri/haberleri yayınlamak çok daha inandırıcı ve itibarlı olacaktır. Sitenizin üst sıralarda yer alması için harcadığınız çaba, aynı zamanda hakkınızdaki haberlerin/olumlu itibarınızın da üst sıralara taşınmasına yardım edecektir.

Kendi alan adınızın olması aynı zamanda isim benzerliği nedeniyle oluşan olumsuz kayıtların da önüne geçebilir. Sizinle aynı isimde olan fakat size zıt faaliyetlerdeki kişilerle aynı kişi olmadığınızı siteniz üzerinden göstermeniz en inandırıcı yöntem olacaktır.

3- Kendinizle İlgili Kayıtları Tek Bir Yerde Toplayın

Tüm sosyal medya kanallarınıza tek bir yerden ulaşılabilecek bir alan yaratın. Bunun için en doğru adres kişisel web siteniz olabilir.

Yukarıdaki maddede olduğu gibi, sosyal medyadaki hemen tüm mecralar için adınızın-soyadınızın olduğu karşılıklarını almayı unutmayın. Sosyal medyanın yanında wordpress, tumblr vb. bloglarda da isminize uygun alan adlarını almayı ihmal etmeyin. Dilerseniz blogları kişisel web sitenize yönlendirebilirsiniz (veya bloglarda kişisel sitenizin adresini yayınlayabilirsiniz).

4- Sitenizi ve Sosyal Medya Alanlarınızı Optimize Edin

Tüm soysal medya alanları ve sitenizdeki bilgileri sürekli güncelleyin. Bu alanların aktif olması için düzenli kullanımına özen gösterin. Gelen sorulara net ve açık bilgiler verin. Bu alanların birbirinden beslenmesi için başta web siteniz olmak üzere, uygunluk durumuna göre diğer mecraların adreslerini paylaşın.

Sosyal medyadaki URL’lerin isminize uygun düzenlenmesine dikkat  edin.http://www.linkedin.com/in/adsoyad gibi…

5- Özel Hayatınızın Gizliliğine Dikkat Edin

Özel paylaşımlarınızın özel kalmasına gayret edin. Arkadaşlarınızla özel bir partide çekilmiş görüntülerinizi eğer görünmesini istemiyorsanız bir sosyal paylaşım ağında genel paylaşıma açmayın. Paylaşımlarınızın özellik derecesine göre gruplar oluşturabilirsiniz. Bir başkasının sizin fotoğrafınızı paylaşması veya etiketlemesi halinde etiketi veya fotoğrafı kaldırmasını isteyebilirsiniz.

Tüm bu yukarıda anlattıklarımız kişisel itibar yönetimi için yapılabilecekler. Ölçeği fark etmeksizin tüm firmalar/kurumlar da ilk adımda yukarıdaki yapmalılar…

Tavsiyeler

Sosyal medyayı etkin şekilde kullanmak isteyenler için hazırlanan buradaki Sertifikalı Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitim Programı bu konuda size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hosting, Yazılım ve İnternet Firmaları İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir