Sanal Alışverişte Kredi Kartı Güvenliği

İnternetin çok geniş kitlelere ulaşabilmesi, kıyaslama siteleriyle ürün ve hizmetlerin karşılaştırılabilmesi, zaman ve mekan sınırlamasının olmaması ile birlikte sanal alışveriş popüler bir alışveriş şekli haline geldi…

 

Hayatımıza yoğun bir şekilde giren internet, hızla yaygınlaşıyor ve kullanım alanları da gün geçtikçe artıyor. İnternetin çok geniş kitlelere ulaşabilmesi, kıyaslama siteleriyle ürün ve hizmetlerin karşılaştırılabilmesi, zaman ve mekan sınırlamasının olmaması ile birlikte sanal alışveriş popüler bir alışveriş şekli haline geldi. Dünyanın herhangi bir sanal alışveriş mağazasından beğendiğimiz bir ürünü ya da hizmeti evimize kadar teslim alabiliyoruz.

Kredi kartı ile ödeme, hem taksitle alışveriş olanağı sunması hem de ürüne özel indirim ve avantajlar sağlaması nedeniyle sanal alışverişte çok fazla tercih ettiğimiz bir yöntem. Ipsos KMG’nin araştırmasına göre, Türkiye’de ayda en az bir kere internete giren 23.6 milyon kişi var. Bu kişilerin sadece %17.8’i internet üzerinden sanal alışveriş yapıyor.

Ayrıca BKM‘nin verilerine göre 2010 temmuz ayı içerisinde toplam online kredi kartı alışverişinin toplam kredi kartı kullanımı içindeki oranı %7 olurken, 2010’un ilk döneminde %5 civarındadır. Bu oranlara bakıldığında, hala kredi kartı ile sanal alışverişe güvenmediğimizi ve kredi kartlarını direkt alışverişlerde daha çok tercih ettiğimizi görmekteyiz. Peki duyulan bu güven eksikliğimizin sebepleri nelerdir ve sanal alışverişimizi nasıl daha güvenli hale getirebiliriz?

Sanal alışveriş yaparken genel olarak kredi kartı kullanmaktan çekinmemizin nedenlerini sıralarsak;

  • Sanal alışveriş sırasında sitelerin hacklenerek, kart bilgilerinin 3. Kişilerin eline geçmesi ve bu bilgilerle alışveriş yapılması.
  • Sanal alışveriş yapılan sitelerin kart bilgilerini saklaması ve bunları koruyamaması olasılığı.
  • Yabancı ve yerli sitelere güvenilmemesi ve fazla para çekilmesinden korkulması.
  • Web Sitelerine güvenilmemesi, dolandırılma, eksik ya da yanlış ürün teslimi olasılığı.

Tüketicilerin bu korkularda elbette ki geçerli nedenleri vardır. Bununla birlikte bu tür olayların yaşanılmasını engellemeye ya da hali hazırda mağdur olmuş tüketiciyi korumaya yönelik yasalar ve prosedürler bulunuyor. Sanal alışveriş sırasında verilen bilgiler, SSL denilen şifreleme yöntemiyle şifrelenmekte ve sanal pos yazılımıyla aynı anda bankalara iletilip, bankalar tarafından açılmakta ve işlem yapılmaktadır. Kredi kartı ile sanal alışverişimiz sırasında daha güvenli alışveriş için dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır.

Güvenli Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Öncelikle alışveriş yapılan web sitesinin güvenilir olması adına SSL Sertifikasına sahip olup olmadığına dikkat etmeliyiz ve bu sertifikanın süresinin geçme ihtimaline karşı da dikkatli olmalı ve araştırma yapmalıyız.
  • Web sitesinin iletişim bilgilerinin bulunduğundan ve şirket olduğundan emin olmalıyız.
  • Sanal pos makinesinin sitede olup olmadığına dikkat etmeli, pos makinesi dışındaki yerlere bilgilerimizi yazmamalıyız.
  • Banka hesapları internet dolandırıcılığına karşı sigortalıdır ve dolandırıcılık ispat edildiğinde paramızı geri iade alabilmekteyiz. Ayrıca sitelere kredi kartı hizmeti veren şirketlerde “chargeback” sistemiyle çalınan paralarımızı geri iade edebilmektedir.

Sizin için uygun faiz oranlarını sunan kredi kartını Hürriyet Kıyasla kredi kartı modülü ile öğrenebilirsiniz.

 

Yıldıray Kaya

HurriyetKiyasla.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir