Okula Uyum Sürecinde Öğrencinin Psikolojisi

Uzun tatil dönemlerinden sonra okulların açılmasıyla birlikte öğrencinin okula alışma süreci de başlar. İşte bu zaman dilimini okula uyum süreci olarak tanımlıyoruz. Uyum, kişinin sahip olduğu özellikler ve benliği ile çevresiyle kurduğu ilişkiye verilen addır. İşte bu nedenle de uyum ve uyumun süreçleri bireylerin özelliklerine göre farklılık gösterir. Peki, okula uyum sürecinde öğrencinin yaşayabileceği zorluklar nelerdir? Ve ebeveynler bu süreçte nasıl bir davranış biçimi benimsemelilerdir?..

 

Uzun tatil dönemlerinden sonra okulların açılmasıyla birlikte öğrencinin okula alışma süreci de başlar. İşte bu zaman dilimini okula uyum süreci olarak tanımlıyoruz. Uyum, kişinin sahip olduğu özellikler ve benliği ile çevresiyle kurduğu ilişkiye verilen addır. İşte bu nedenle de uyum ve uyumun süreçleri bireylerin özelliklerine göre farklılık gösterir. Öğrencinin okula, arkadaşlarına ve öğretmenlerine alışması, uyum göstermesi, adapte olması her bir öğrenci için farklı süreçlerde gelişir. Kimi öğrenci bu süreci sıkıntısız atlatırken kimi de anne-babasından ayrılmakta zorlanır.

 

Öğrencilerin farklı uyum süreçleri yaşamasında bireysel özellikleri kadar sosyal gelişimleri de etkendir. Çocuğu okul sürecine hazırlamak, okulun olduğu kadar ebeveynlerin de görevlerindendir. Okulların açılması ile birlikte yaşamsal bazı alışkanlıkların da değişecek olması çocuğun okula karşı antipati geliştirmesine de neden olabilir. Bundan dolayı değişikliklerin neler olacağı konusunda öğrenci ya da öğrenci adayını bilgilendirerek sürece hazırlanmasını sağlamak doğru olacaktır.

 

Okulların Açılmasıyla Birlikte Öğrencinin Hayatında Yaşanacak Değişiklikler:

Öğrenci okul saatleri, ders çalışma gibi disipline edilmiş zaman dilimlerini yaşama yükümlülüğünden yatma ve kalkma saatlerinde değişiklik olacaktır. Okulların açılmasından evvel yatma ve kalkma saatleri konusunda öğrenciyi yönlendirmek ve bu sürece hazırlamak iyi olacaktır.

 

Öğrenci günün büyük bir bölümünü okulda ardından da ev ödevlerini yaparak geçireceğinden, ebeveynleri ile birlikte geçireceği zaman dilimlerinde azalma olacaktır. Bu süreçte kaliteli zaman geçirmeye özen göstererek çocuğun böyle bir nedenle okula uyum sürecini hızlandırabilirsiniz.

 

Öğrencinin tıpkı ebeveynleriyle geçirdiği zaman gibi evinde geçirdiği zaman da tatil dönemine oranla değişiklik gösterecektir. Bu konuda çocuğu bilgilendirin ve evinde zaman geçirmesine yardımcı programlarla destek olun.

 

Okul belirli disiplin ve otorite değişikliklerini de beraberinde getirir. Okul başlayana kadar anne-baba çocuğun hayatındaki otorite mercileriyken okulun açılması ile otorite yerini öğretmene bırakır. Bu süreçte çocuğunuza destek olun ve onu öğretmenini dinlemesi yönünde hazırlayın.

 

Okulların açılması ile birlikte ilgi merkezinde de bölünmeler olacaktır. Öğrenci o güne kadar evin odak noktasıyken, odak ve ilgiyi okulda arkadaşlarıyla paylaşmak zorundadır.

 

Okula uyum sürecinde en çok rastlanan durumlardan biri de öğrencinin okul ortamına karşı duyduğu kaygılardır. Öğrenci ebeveynlerinin kendilerini okuldan alıp almayacakları; okula gelip-gelmeyecekleri; servisi kaçırıp okulda kalırım korkusunu yaşarlar. Yine aynı süreçte öğrencinin yapmadığı davranışları yaptığı da gözlemlenebilir. Öğrenci, okula uyum sürecinde ağlama nöbetlerine kapılabilir, altına kaçırabilir, iştah kaybı, uyku bozuklukları gibi davranışları sergileyebilir. Böylesi bir durum ile karşılaşıldığında ebeveynlerin sakinliğini koruması, destekçi ve yardımcı olması önemlidir. Bu süreçte yapılacak en yanlış hareket çocuğu diğer öğrencilerle karşılaştırarak, arkadaşlarını örnek göstermektir. Süreci nasıl yöneteceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz eğer konunun uzmanlarından destek almanızı öneririm. Bu alanda rehberlik ve psikolojik destek sağlayan kurumlara müracaat etmek ve süreci birlikte yönetmek en doğrusu olacaktır.

 

Okul çantası ve okul malzemeleri online satış mağazalarının indirim kuponlarını kullanarak ekstra indirimle sipariş vermek mümkün. Okul malzemeleri konusunda çok çeşit bulunduran gittigidiyor, kliksa ve hepsiburada gibi büyük mağazaların kupon ve kampanyalarını tikokupon.com üzerinden takip edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.