Öjenizm ve Öjenizm Uygulamaları

Amerika’da öjenizm tartışmaları Dr. Harry Haiselden adında bir tıp doktorunun sakat doğan bir bebeği ameliyat etmeyi reddetmesi ve bebeğin ölümüyle başlamıştır diyebiliriz. Adı geçen doktor açılan dava da öjenik olduğunu reddetmemiş, kendini şöyle savunmuştur: “Eğer o bebeği tedavi etseydim toplum için daha büyük bir suç işlerdim”…

 

Amerika’da öjenizm tartışmaları Dr. Harry Haiselden adında bir tıp doktorunun sakat doğan bir bebeği ameliyat etmeyi reddetmesi ve bebeğin ölümüyle başlamıştır diyebiliriz. Adı geçen doktor açılan dava da öjenik olduğunu reddetmemiş, kendini şöyle savunmuştur: “Eğer o bebeği tedavi etseydim toplum için daha büyük bir suç işlerdim”.

Mümkün olsaydı bu cevabına karşılık Dr. Harry Haiselden’e, sakat doğan ve ölümüne neden olduğu bebeğin bir Stephen Hawking, Helen Keller ya da Franklin Delano Roosevelt ruhuna sahip olup olmayacağını nereden bildiğini sormak gerekirdi.

 

Doğuştan sakat ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Stephen Hawking Amerikalılarca bir fizik dehası olarak kabul edilir ve onların iftihar kaynağıdır. Öjenist kurallar uygulansaydı özürlü olduğundan bebeklik dönemlerinde elemine edilecek, bizde onu tanımayacaktık.

 

Franklin Delano Roosevelt çocukluğunda geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hayatı boyunca bir daha yürüyemedi ve tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Öjenik kurallara göre elemine edilmesi gerekirdi ama o Amerika’nın otuz ikinci ve en uzun süre görevde bulunan başkanı olmayı başardı. Öyle ki o Amerika başkanlarının en iyilerinden birisidir. Öjenistlerin eline düşse idi yok edilecekti.

 

Helen Keller (d. 27 Haziran 1880 – ö. 1 Haziran 1968 yılları arasında yaşamış) ABD’li pedagog, yazar ve hatiptir. Bayan Helen Keller ve yaşamı öjenizmin ne kadar mantıksız, insanlık dışı ve aptalca bir felsefe olduğunun bir başka kanıtıdır.

Helen Keller bebeklik çağından itibaren kör-sağır ve dilsizdi. Öjenizme göre hemen elemine edilmeliydi. Fakat Helen Keller özürlerine rağmen korkunç denebilecek azmi ve sabrıyla başardıkları, onu efsanevi bir kişilik haline getirmiştir. Helen keller kör sağır ve dilsiz olmasına rağmen beş lisan biliyor, bisiklet, kano ve yelkenli ile gezintiye çıkıp, yüzüyor, satranç oynayabiliyor, makaleler, dizi kitapları yazabiliyordu.

 

Helen Keller hayatını kendisi gibi özürlülere yardımcı olmaya adamış müstesna bir kişiliktir. Başta Amerikan Görme Engelliler Vakfı olmak üzere çok sayıda organizasyonda görev almış ve görevleri nedeniyle dünyanın pek çok yerine seyahat etmiştir.

 

İşte öjenizmin sakat mantığı buradadır. Dr. Harry Haiselden dava sonucu meslekten men edilince aynı fikirde olanlar bir dernek kurmuşlar, öjenist çalışmalarını bu derneğin çatısı altında gerçekleştirmişlerdir.

Dr. Harry Haiselden’in sakat doğan bir bebeği ameliyat etmeyi reddederek ölümüne neden olması ve bu konudaki öjenik gerekçesi hoş karşılanmamış olsa da bu davranışına herhangi bir toplumsal tepki de verilmemiştir. Bu da çoğunluğun aynı fikirde olduğunu gösterir.

Bu tepkisizliğin ortaya koyduğu gerçek ise o dönem Amerika’sında koyu bir ırkçılık olarak gözlemlenen öjenik faaliyetlerin artmasına neden olmuştur…

Devamı var…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.