Öğretmenim Ben Şiir İşçisi Olabilir Miyim?

Türkiye de ancak yüksek kalitede eğitim alan ve geliri iyi olan aile çocukları mesleki seçimlerini en iyi yönde yapabiliyorlar. Peki, geriye kalan kesim ne yapıyor? 7 yaşında eğitim ve öğrenim hayatına başlayan çocuğa, ne olmak istiyorsun? Diye soruluyor. Çocuk; “öğretmen olmak istiyorum” diyor. Nedeni her şey olabilir. Ya öğretmenini çok seviyordur ya da kendisinin daha iyi bir eğitimci olacağını düşünüyordur…

 

Türkiye de ancak yüksek kalitede eğitim alan ve geliri iyi olan aile çocukları mesleki seçimlerini en iyi yönde yapabiliyorlar. Peki, geriye kalan kesim ne yapıyor?

 

7 yaşında eğitim ve öğrenim hayatına başlayan çocuğa, ne olmak istiyorsun? Diye soruluyor. Çocuk; “öğretmen olmak istiyorum” diyor. Nedeni her şey olabilir. Ya öğretmenini çok seviyordur ya da kendisinin daha iyi bir eğitimci olacağını düşünüyordur.

 

Öğrenciler arasında gelişim yarışı olduğu kadar çalışkan ve tembel ayrımı da vardır. Bu alanda bir çalışma yapılabilir, örneğin; tembelliğin nedeni ortaya çıkarılabilir. Okullara psikolog desteği verilebilir. Öğrenci becerisine göre eğitim alabilir. Tembellik bir seçim değildir. Bunu bu şekilde niteleyen birçok şahıs tanıdım. Neden kaygısı duymak yerine, tembellik damgası bindiriliyor öğrenciye…

 

Bu sadece bir aile sorunu değildir. Bir ülke gelişimi sorunudur. Sağlıklı yetişmiş bir birey geleceğin en iyi eğitimcisi, doktoru ya da girişimcisi olabilir. Bunun yanında bu bireyin çocukları da aynı evreyi takip eder. Öğrenci eğitimi dışında, ailelere de sağlıklı bir birey yetiştirirken neler yapması gerektiği konusunda seminerler ya da destek programları hazırlanabilir.

 

Türkiye de en az % 70 oranında bilgi eksikliği yaşayan aile bulunmaktadır. Bu aileler halk eğitimlerin çocuk gelişim programlarını takip edebilirler. Olanakları kısıtlı ailelere okul aile birliği bu eğitimi temin edebilir. Öğrenim hayatında aile ilişkilerinin de önemi büyüktür. Okul öncesi çocukluğunu yaşayamayan, hayal gücünü geliştiremeyen, düzenli aralıklarla ebeveyn kavgası gören ve sevgi eksikliği yaşayan bir çocuktan ne derece verim alınabilinir?

 

Yakın bir akrabamın küçük oğlu, 2 yaşların da yaramaz ve bir o kadar zeki bir çocukken ilkokul çağına geldiğinde tembel, duyarsız ve umursamaz bir çocuk oldu. Neden mi? Aile sevgi eksikliği, büyükanne ve büyükbabanın aile içi eğitimini zedeleyici tepkileri ve buna bağlı birçok sebep. Aile bu çocuğun tembelliğinden yola çıkarak araştırmaya başladı. Çocuk öğretmenin önerisiyle kulak, burun, boğaz doktoruna götürüldü. Ve ortaya hiç hesapta olmayan bir sonuç çıktı. 4-5 yaşlarında geçirdiği bir havale nedeniyle sağ kulağın %38, sol kulağın % 67 oranında duymadığı tespit edildi.

 

Duyarsızlık ve tembellik diye adlandırılan neden meğer işitme sorunuymuş. Ve şimdi bu çocuk aile bilgisizliği nedeniyle tembel diye damgalandığı için imam hatip lisesinde okuyor. Hiç değilse hoca olur diyen baba önerileri dikkate almıyor. Lütfen dikkat edin gelecek sizin yaşadığınız ortamla kısıtlı değil, teknoloji ilerliyor, dünle bu gün arasında Toroslar kadar mesafe var. Öz güveni yerinde, sevdiği bir meslekte görev yapan bir bireyin adımlarının koştuğu yerdedir güvenli gelecek.

 

Bir gün sınıf öğretmenim “geleceğe doğru baktığınız da ne olmak istediğiniz, düşündünüz mü?” diye sormuştu. Sınıfın % 70’i öğretmen, %10’u hemşire, %20’si farklı meslekler söyledi. Ben o %20’nin içinde olarak;

– Öğretmenim ben bir şiir işçisi olabilir miyim? Dediğimde çok gülmüş ve evet, eğer istersen bir şair olabilirsin demişti. Alfabeyi öğrendiğim günden bu yana yazıyorum ama gerçek şu ki, hâlâ görüşürüm ilkokul arkadaşlarımla, ben dâhil, hiç birisi hayallerini gerçekleştiremedi. Neden mi? Aile de eğitim ve  kültür eksikliği, yanlış yönlendirme bir de, bilindiği üzere hayallerin tersine işlediği ülke, Türkiye’deyiz…

 

Umarım bir gün herkes bu güzel ülkede de sevdiği mesleği yapabilir.

Yazar Hakkında:

Yönetici asistanı olan yazarın şiir ve diğer yazılarına http://yapragyagmurlari.tr.gg isimli blogdan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir