Notebook Ekran Sorunu ve Ekranın Değiştirilmesi

Ekran Değişimi

Çoğu bilgisayar sorunları gibi, dizüstü bilgisayar/laptop ekran onarım eleme süreci ile teşhis edilir. Dizüstü bilgisayarlarının 5 ana bileşeni vardır; LCD veya LED ekran kendisi, arkadan aydınlatma, Flex kablosu, inverter ve ana kart olarak sayabiliriz. Bazen, sorunun nedeni fiziksel olarak verilen zararlardan kaynaklanabilir, kırık ve çatlak buna örnektir. Diğer sorunların kaynağının (ekran loş olduğu gibi) nedeni fazla belirgin değildir. Bu makalede, bir dizüstü bilgisayar ekranında ki onarım aşamalarını sizlere yazacağız. Eğer fiyatı uygun ekran kartı almak niyetindeyseniz en iyi ucuz ekran kartı öneri listesine göz atın!

Notebook Ekranın Değiştirilmesi

İlk adım, bir dizüstü bilgisayar ekranında ki sorunun ekrana giden güç veya başka bir parçanın sorunu ile ilgili olduğunu öğrenmek içindir. Dizüstü bilgisayar düzgün açılıyor olduğundan emin olarak başlayabiliriz. Açılıştaki yazıları görebiliyorsanız bilgisayar düzgün olarak çalışıyor demektir.

Alternatif olarak, ekranı kırılmış ve gördüğünüz tüm çatlaklar, mürekkep leke ve çizgiler ise, o zaman harici bir ekran var ise dizüstü bilgisayarınızı takın ve oradan ihtiyaçlarınızı geçici olarak gidermeye çalışınız.

Harici ekran açılış sürecinin doğru bir ekran görünmüyor ama bunun yanı sıra dizüstü bilgisayarın (normal bip sesi, fanlar sabit disk) doğru açıldığını duyabiliyorsanız. O zaman harici monitörün fonksiyonel olup olmadığını teyit etmek gerekir. Eğer monitör çalışıyor ve yine de görüntü alamıyorsanız maalesef çözülmesi mümkün olmayan bir anakart sorununuz vardır.

Harici bir ekran laptop prize takılı ve düzgün çalışırken görüyor iseniz asıl sorunu tespit etmek zamanı gelmiştir. Ekran sadece siyah ya da koyu ise, ekranın sol üst köşesinde veya merkezi etrafında aydınlatmak için bir el feneri kullanın. El feneri yardımıyla ekranı görebiliyorsanız, o zaman ekran düzgün veri alıyor ancak aydınlatması yeterli değildir.

Bu ya bir invertör sorunu (elektrik çıkışı onaylamak için voltmetre test) ya da arka ışık sorun olacaktır. Invertör hatalı ise, yenisi ile değiştirmeniz gerekir. Invertör çalışıyor ise, eski ekranınızın yerine yeni bir ekran almanızı tavsiye ediyoruz. Ekranın arka ışığını çıkartmak zahmetli, tehlikeli ve sonucun olumsuz olması ihtimal bir durumdur.

Laptop ekran loş değil ama dizüstü bilgisayar üzerinde herhangi bir görüntü (ama harici monitör) yoksa o zaman dizüstü bilgisayar ekranı değiştirmeyi deneyin. Ekran üzerinde karıncalanma başlayabilir veya ekranda ölü pikseller nokta nokta ekranın farklı noktalarında oluşabilir. Bütün bu durumlarda, harici ekran laptop ekranı ile karşılaştırması yapılması gerekir. Harici ekranda, bu sorunlar yeniden ortaya çıkıyorsa, dizüstü bilgisayar ekranından olmayan bir sorun ile karşı karşıyasınız. Eğer ki sorunlar tekrar etmiyor sadece laptop ekranından kaynaklanan sorunlar varsa, ekranı değiştirmeniz gerekmektedir.

Laptop ekranı onarım hassas bir işlemdir. Kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz fakat çok kırılgan parçalar, plastikler, küçük vida ve benzeri ufak parçalara zarar verme olasılığınız vardır. Bu edinilen bilgiler eşliğinde, sorunlarınızı gidermeden önce yapmanız gereken işlemleri yapabilir sorunu doğru teşhis edebilirsiniz. Böylelikle profesyonel servise gerek duymadan, ekstra para harcamak zorunda kalmadan dizüstü bilgisayarınızın ekranınızı değiştirmeniz mümkündür. Daha da önemlisi, ekstra temkinli iseniz, dizüstü bilgisayarınızın ekranını kendi evinizin konforunda yarım saatten fazla olmayacak şekilde rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Yukarıdaki bilgileri videoda ki değiştirme bilgisi ile birleştirince sorun yaşamayacaksınızdır. Tadını çıkarın!

Ekran Kartı Değişimi Anlatım Videosu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Mayıs, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.