Asus K53SD Model Notebook ve Cd/DVD+RW Sorunu Üzerine

1 hafta önce alınan “Asus K53SD” model notebook ile ilgili ilk defa rastladığım değişik bir problemi sizler ile paylaşmak istiyorum. Notebook özellik bakımdan çok iyi olmasına rağmen XP işletim sisteminde çalışması gereken programlarımın olması nedeni ile, “Virtual center – XP Mode” sanallaştırma programı kurma ihtiyacı duydum…

 

1 hafta önce alınan “Asus K53SD” model notebook ile ilgili ilk defa rastladığım değişik bir problemi sizler ile paylaşmak istiyorum. Notebook özellik bakımdan çok iyi olmasına rağmen XP işletim sisteminde çalışması gereken programlarımın olması nedeni ile, “Virtual center – XP Mode” sanallaştırma programı kurma ihtiyacı duydum.

 

İlk olarak notebook üzerine “Windows 7” “ultimede işletim sistemi” kurup, “virtual center / XP Mode” programını kurulumlarını yaparak hem “Windows 7” hem de XP olarak 3 gün boyunca çok güzel bir şekilde çalışmasını sağladım. Fakat 3 günün sonunda notebook açtığımda “CD/DVD” sürücüsünü görmediğini fark ettim.

 

İlk olarak “Bios” ayarlarını kontrol etme ihtiyacı duydum, “Bios” girdiğimde “CD/DVD” tamamen kalmıştı. “Bios defult” ayarlarına al seçeneği ile test ettim sonuca varamadım. “Windows 7” üzerinde regedit kısmında bir kaç değişiklik yapılarak CD/DVD görmesini sağladım.

 

İşleme geçmeden önce sizlere hatırlatmak istediğim bir kaç konu olacak. Önemli bilgilerinizi mutlaka yedek almanızı rica ediyorum. Aşağıda gösterilenin dışına çıkılmaması gerektiğini belirtmek istiyorum. Aksi takdirde silinen her şeyin önemi çok büyüktür. Notebook yeniden başlattığınızda mouse ve klavyenizi kullanılmaz duruma getirebilir ve formata ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Uygulama-1

Resim1

 

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlClass{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} girilerek UpperFiltres veya LowerFiltres var ise sağ tıklayıp siliyoruz ve notebooku yeniden başlatıyoruz.

Yukarıdaki (Resim-1) işlemi uyguladığımızda CD/DVD sürücüsü tekrar geri gelmektedir. Test yapılmıştır ve olumlu sonuca varılmıştır.

 

Programlarınızın mutlaka XP işletim sisteminde çalışması gerektiğini düşünüyorsanız donanımsal olarak uyumlu bir notebook almanızı tercih ederim.

 

Saygılarım ile…

Serdar ERÇETİN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir