obilir > Konular > Seyahat / Tatil > Gezi Rehberi > New York Gezi Rehberi – Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

New York Gezi Rehberi – Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

New York, dünyanın en kalabalık metropollerinden biri. Rüyalar şehri olarak nitelendirilir hep nedense. Belki de herkesin bu şehre dair bir hayali olduğundandır, kim bilir? Peki New York’a turist olarak gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler nelerdir, ulaşımı nasıl sağlarsınız, nerede kalmalısınız?

New York’da mutlaka görülmesi gereken yerler

• Rockefeller Centre

• Empire State Building: Muhteşem New York City manzarası için mutlaka 86. katına çıkmalı ve şehrin fotoğraflarını çekmelisiniz. Tavsiyem hava kararmak üzereyken gidip şehrin hem gündüz hem de gece manzarasını görmeniz. Giriş için uzunca bir kuyruk olsa da sıra çabuk geliyor. Bu nedenle sırayı çabuk geçmek için size daha pahalıya bilet satmaya çalışanlara kanmayın. Giriş ücreti 86. kat için $ 25. 102. kat için ekstra $17 ödemeniz gerekiyor. Bence gerek yok, çünkü 102. kat camekanlarla çevrili yani 86. katta olduğu gibi açık havaya çıkıp rahat rahat fotoğraf çekemiyorsunuz.

• Times Square: Sanıyorum ki şehrin en hareketli ve canlı kısmıdır. Işıklandırmalar muhteşem. Mutlaka gecesini görün. Burada mağazalar gece yarısına kadar açık.

• World Trade Center

• Statue of Liberty (Özgürlük Anıtı)

• Fifth Avenue: Alışveriş için muhteşem! Kendinizi kaybedebilirsiniz!

• Central Park: Filmlerden aşina olduğumuz bu parkın büyüklüğüne inanamayacaksınız! (4 km x 800 m’lik bir dikdörtgen) Yıllık yaklaşık 25 milyon ziyaretçisiyle ABD’nin en çok ziyaret edilen parklarından biriymiş.

• Broadway’da bir show: Biletleri önceden almanız gerekiyor.

• China Town: Burası tam anlamıyla küçük Çin! İnsan Çin’e gitmiş kadar oluyor

• Little Italy

• Soho

New York’da ulaşım

Bu şehri yürüyerek yaşamak isteyeceksiniz. O yüzden araba kiralamayın (zaten otoparklar inanılmaz pahalı, kalacağınız yere göre bir günlüğüne $60’a kadar ödemek zorunda kalabilirsiniz) veya taksi tarcih etmeyin. Elinize haritanızı alın ve mümkün olduğunca yürüyün! Şehri yürüyerek keşfetmek size inanılmaz zevk verecektir.Yürümenizin mümkün olmadığı yerler için metroyu tercih edin. İşte size metro haritası. Ya da akıllı telefonu olanlar, NYC Subway uygulamasını indirin.

JFK havaalanına indiyseniz, şehre ulaşım için öncelikle air train’e binin, son durak olan Jamaica Center’da indikten sonra metroya binin.

Bu arada metro İstanbul’daki ile kıyaslandığında inanılmaz eski kalıyor. 1904 yılında açılmış! Ancak 468 istasyonuyla dünyanın en geniş metro ağıymış.

New York’da nerede kalmalı

Şehri doyasıya gezmek istiyorsanız Times Square yakınlarında kalmanızı tavsiye ederim. Hem yürüyerek kolaylıkla gezebilirsiniz hem de metro ve otobüs duraklarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

New York’da ne yemeli

Benim gibi yeni tatlar denemeye bayılıyorsanız New York sizin için de eşi bulunmaz bir şehir olacaktır! 50 yıl boyunca öğlen yemeğinizi hergün değişik bir restoranda değişik lezzetleri tadarak yiyebileceğiniz kadar çok restoran bulunuyormuş! . T.G.I. Fridays ve 5 Napkins’in burgerlerini, Tim Horton’s ın bagellarını, Dunkin Donuts’ın donutlarını tatmaden dönmeyin lütfen.

Rüyalar şehri New York’u gezerken sonsuz keyif almanız dileğiyle…

Yazmaya, gezmeye ve yeni kültürler keşfetmeye tutkun bir mühendisin gezi notları. travel-spree.blogspot.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir