Mutfak Gereçleri Yeniden Tasarlanmalı, Daha Fonksiyonel Olmalı

Uzun süren bekârlığın yarattığı bir yaşam tarzı mutfakta daha çok zaman geçirmeme neden oldu. Fakat bundan şikayetçi olmak bir yana her geçen gün yeni lezzetler keşfetmek, yaratıcılığımı mutfakta denemek bana keyif vermeye başladı. Doğal olarak yemek hazırlığı yaparken kullanılan birçok mutfak alet, araç gerecinin işlevlerine, görünümlerine, kullanım kolaylığına, temizliğine daha eleştirel bir nazarla bakmaya da başladım…

Mutfak Gereçleri: Kesme Tahtası, Limon Sıkacağı ve Diğerleri…

Uzun süren bekârlığın yarattığı bir yaşam tarzı mutfakta daha çok zaman geçirmeme neden oldu. Fakat bundan şikayetçi olmak bir yana her geçen gün yeni lezzetler keşfetmek, yaratıcılığımı mutfakta denemek bana keyif vermeye başladı. Doğal olarak yemek hazırlığı yaparken kullanılan birçok mutfak alet, araç gerecinin işlevlerine, görünümlerine, kullanım kolaylığına, temizliğine daha eleştirel bir nazarla bakmaya da başladım.

 

Genelde insanlar piyasada kendilerine sunulan araç ve gerece bu nazarla bakmaz, elinde olanları kullanmayı yani kendilerini ona uydurmaya çalışırlar. Şu özelliği de olsa veya burası da böyle olsa diye çok fazla kafa yormazlar. Oysa şimdiye kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelmiş bu tür gereçlerden beklentimizi yükseltebiliriz.

 

Çünkü artık mutfaklarımız alelacele bir şeyler hazırlayacağımız, pişireceğimiz yerler olmaktan çıkmış, keyifle zaman geçirdiğimiz, sağlıklı beslenmemize özen gösterdiğimiz, yeni lezzetler keşfettiğimiz hatta o küçük masasında sohbet ederek yemek yediğimiz yerlere dönüşmüştür.

 

Kendi mutfak deneyimimden çıkardığım sonuçları size aktarmak istiyor ve sizin de dikkatinizi boş bırakılmış bu alana çekmek, beklentilerinizi çeşitlendirip, yükselterek üreticilerden daha ilginç, daha güzel, daha işlevsel, daha kullanışlı mutfak gereçleri tasarlamalarını umuyorum.

 

Haklı olarak denilebilir ki, bu kadar yatırımcının ve bu kadar bol ürünün olduğu bir alanda nasıl boşluk olabilir?

 

Boş alan: Bu ihtiyaçlarımızı karşılayan üretimlerin çeşitliliğinden ve niceliğinden çok niteliğinden ileri geliyor.

 

Maalesef üretilen ürünlerin çoğunun kendi aralarında bir uyumu olmadığı gibi bir felsefesi de yok. O nedenledir ki mutfaklarımız oradan, buradan alınmış rastgele eşyalarla dolu ve çoğu tam olarak işlevsel değil. Bunu çok basit bir örnek vererek anlatırsam ne demek istediğim daha kolay anlaşılabilir.

 

Şu ana kadar internetteki yerel ve enternasyonal taramalarımdan edindiğim sonuca göre piyasada ihtiyacımızı dört dörtlük karşılayacak bir limon sıkacağı yok.

Bir ürünün felsefesi olmayınca ürün de dört dörtlük olamıyor. Öncelikle böyle bir ürünün felsefesi ne olmalı? Sırayla onlara bakalım;

 

Limon Sıkacağı Nasıl Olmalı?

1- Bir limon sıkacağı kolay temizlenebilmesi için tek parça olmalı.

2- Plastik değil, porselen, gibi hijyenik, doğal bir malzemeden üretilmeli.

3- Limonun suyunu ziyan etmeden tam olarak çıkarmalı.

4- Çıkan limon suyunu salata vs üzerine dökerken çekirdeklerin kaba dökülmesini önlemeli.

5- Bu işlemi yaparken kişi elini kirletmek, sıkıştırmak, kestirmek gibi riskler taşımamalı.

6- Elde temizlerken akan suyun altına tutarak bile az su ile, fırça veya süngere gerek olmadan, kısa sürede, kolayca veya bulaşık makinesinde temizlenebilmeli. Yıkandıktan sonra üzerinde artık madde kalmamalı.

7- Görünümü mümkünse beyaz renkli veya kullanılan diğer yemek takımlarına uyumlu ve estetik olmalı.

8- Yemek masasında bırakılsa bile zarafeti bütünlüğü bozmamalı.

9- İyi düzenlenmiş bir yemek masasında plastik bir limon sıkacağı göze hoş görünmez.

10-  Limon sıkılırken suyu sağa, sola püskürmemeli veya damlamamalı.

11-  Defalarca, yıllarca kullanılsa bile vasfını yitirmemeli yani dayanıklı ve sağlam olmalı.

12-  Şekli istenilen miktarda dökmeye elverişli ve boca edilmesini önleyen, limon suyunun kolayca akacağı bir ağız yapısı olmalı.

 

Diğer Mutfak Gereçleri

Üretilen her ürünün böyle bir felsefesi olmadan yola çıkılırsa genellikle kullanıcının beklentilerinin bir kısmı karşılanır ama tamamı karşılanmaz. İşte boş alanlar da böyle doğar. İnternete girdiğinizde onlarca, yüzlerce limon sıkacağının resimlerini

Google Görseller’de bulabilirsiniz ama yukarıda bahsedilen özelliklerin tamamını, hemen hemen hiç birinde göremezsiniz.

 

Bu gereksinimlere böyle bir felsefeden bakıldığında 20-30’a yakın mutfak aksesuar ve gerecinin beklentileri karşılamadığı gibi ne kalitesinin, ne estetiğinin, ne de diğer eşyalarla uyumunun olduğu görülür. İşte boşluk bu yüzdendir.

 

Kesme Tahtası Nasıl Olmalı?

 

Piyasada ardında sağlam bir felsefe olan yani her özelliğinin bir beklentiye denk düştüğü kaliteli, dört dörtlük, ergonomik, çok fonksiyonlu, güzel tasarımlı, estetik bir kesme tahtası yoktur.

 

Şu anda kendi mutfağımda kullandığım kesme tahtası 5-6 ihtiyacımı aynı anda bir kol uzantısı mesafede, eğilip doğrulmadan, bir adım uzaklaşmadan bütün kesme, soyma, doğrama, dilimleme, temizleri ayırıp, çöpleri bir haznede biriktirme ve daha birçok işi aynı alanda yaptığım çekmeceli bir kesme tahtasıdır.

 

Hatta alüminyum folyo, yağlı pişirme kağıdı, streç folyo, havlu kağıdı tam karşısındaki duvara monte ederek bir çok işi aynı yerde yapıyorum. Keza kesme, doğrama, dilimleme, soyma işlemlerinde kullandığım şef bıçağı dahil bütün bıçaklar elimin altında.

 

Onları aramak, bulmak, almak için zaman kaybetmem, dikkatimi dağıtmam.

Eğer yazılı bir tarife göre yemek yapıyorsam yemek kitabını koyacağım bir yer bile ilave etmek istiyorum. (Aslında aklımdan 10 inçlik ucuz bir tablet PC de geçiyor.)

Bu ihtiyaçların hepsi baştan tasarlanırsa ortaya çok işlevsel bir ürün çıkar.

Kesme tahtasını mutfak tezgahının üstünde sürekli, sabit duran bir gereç olarak düşünmek gerekir.

 

Aksi takdirde ikide bir onu tezgaha koyup, kaldırmaktan zaman kaybı yaşarız.

Kesme tahtası bir mutfağın en önemli gereksinimlerinden biridir ve sürekli aynı yerde durmalıdır. Televizyonlardaki yerli, yabancı yemek programlarında bile kusursuz bir kesme tahtası henüz göremedim. Hatta bazılarının kullanıla kullanıla ortaları çukurlaşmış, yüzeyleri tarla gibi olmuş. Buna rağmen kullanılmaya devam edilmesi hijyenik değildir, zira bu oyuk ve pürüzlerin içinde virüs, bakteri, mantar üreyebilir. Yemeğe ahşap kırıntıları karışabilir.

 

Piyasada bol miktarda eskiden beri bilinen kesme tahtalarının değişik boyları var.

Genellikle de boyutlar çok küçük. Oysa bol malzemeli yiyecekler hazırlanırken geniş kesme tahtasına ihtiyaç duyulur.

 

Mutfak Gereçlerinde Yeni Tasarımlara İhtiyaç Var

Tüketiciler bu tür ihtiyaçlarını eleştirel bir gözle tekrar değerlendirip, beklentilerini üreticilere iletirlerse yeni tasarımlar piyasada görülmeye başlar. Piyasada kendi aralarında bir uyumun olmadığı, sıvı yağlıklar, sirkelikler, sıvı ve katı sosluklar, ketçaplıklar, mayonezlikler, tuzluklar, biberlikler, baharatlıklar, şekerlikler, peçetelikler, kürdanlıklar, nihaleler var.

 

Keza yemek takımları ve kahvaltı takımları haricinde kullanılan daha birçok salata kasesi, meyve kasesi, porselen mutfak eşyasında sofra takımlarına uymayan bir rastgelelik hakim.

 

Aslında bütün bu objelerin porselen yemek takımları üreten firmalar tarafından bir bir yeniden tasarlanması ve aralarında bir uyum sağlanması gereği var.

Bunlar 20-30 parça civarında çok kullanılan ihtiyaçlar olup sadece mutfakta değil, iyi hazırlanmış bir sofrada da yer alırlar.

 

Bu eşyaların hepsi yeni, kreatif bir yaklaşımı hak ediyor. Çünkü çoğu işlevsel ve mutfakların olmazsa olmazı… Fakat maalesef piyasadakilerin çoğu üzerinde çok düşünülmemiş, bir üretim felsefesi olmayan uyduruk ürünler. Mutfak eşyası üreticileri ve özellikle porselen üreticileri umarım bir gün bu boşluğu görebilirler. Çünkü tüketiciler hep benzer ürünleri raflarda görmekten sıkıldılar. Yeni tasarımlara ihtiyaç belirdi.

 

10-01-2013

 

Yazar Hakkında

Eczacı Optisyen Rıfat Kayın

www.optiktunali.com.tr

Karum Avm

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları

 • % 7 Şehir Fırsatı İndirim Kodu

  Şehirdeki Aktivite, Eğlence, Restoran, Otel vb. rezervasyon ve etkinliklerde geçerli % 7 indirim sağlar - % 7 Şehir Fırsatı İndirim Kodu

 • 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

  Seçili kozmetik, kişisel bakım, süpermarket, anne, bebek ve oyuncak kategorilerinden yapılan 150 TL ve üzeri alışverişlerde 30 TL indirim sağlar - 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

 • 30 TL Trendyol İndirim Kodu

  200 TL üzeri indirimsiz elektronik, ev yaşam, seçili kozmetik ve market ürünlerinde 30 TL indirim sağlar - 30 TL Trendyol İndirim Kodu

 • % 10 KFC İndirim Kodu

  KFC sitesinde 25TL ve üzeri tüm alışverişlerde geçerli anında %10 indirim sağlar - % 10 KFC İndirim Kodu

 • 20 TL Migros İndirim Kodu

  180 TL ve üzeri alışverişte geçerli 20 TL indirim sağlar (tek kullanımlık) - 20 TL Migros İndirim Kodu

 • 200 TL Hepsiburada Hediye Çeki

  Tam otomatik kahve makinesi alımında çekirdek kahvelerde geçerli 200 TL hediye çeki - 200 TL Hepsiburada Hediye Çeki

 • 10 TL Firsat.me İndirim Kodu

  75 TL üzeri şehir aktiviteleri, restoran, otel, eğlence ve alışverişte geçerli 10 TL ek indirim sağlar - 10 TL Firsat.me İndirim Kodu

 • Money Club Kart’a Özel İndirim

  Money Club Kart'a özel indirim fırsatları bu kampanya sayfasında - Money Club Kart’a Özel İndirim

 • 100 TL CarrefourSA İndirim Kodu

  500 TL ve üzeri alışverişte geçerli tam 100 TL indirim kodu hediyesi... - 100 TL CarrefourSA İndirim Kodu

 • CarrefourSA İndirim Kataloğu (Bu Hafta)

  Bu haftanın en iyi indirimleri CarrefourSA İndirim Kataloğunda - CarrefourSA İndirim Kataloğu (Bu Hafta)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir