Mutfak Aydınlatması İçin Dört Dörtlük Öneriler

Hanımlar için evin en önemli bölümlerinden biridir mutfak. Mutfak dekorasyonu söz konusu olduğunda geniş ve fonksiyonel alan tanımlamasına ihtiyaç duyulur. Dolap ve tezgahların ihtiyaca cevap verecek nitelikte konumlanmasının yanı sıra mutfak için seçilecek aydınlatmanın da önemi büyüktür. Peki, mutfak dekorasyonunuzda aydınlatma seçeneklerini incelerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?..

Hanımlar için evin en önemli bölümlerinden biridir mutfak. Mutfak dekorasyonu söz konusu olduğunda geniş ve fonksiyonel alan tanımlamasına ihtiyaç duyulur. Dolap ve tezgahların ihtiyaca cevap verecek nitelikte konumlanmasının yanı sıra mutfak için seçilecek aydınlatmanın da önemi büyüktür. Peki, mutfak dekorasyonunuzda aydınlatma seçeneklerini incelerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

 

Mutfakta yapılan işler açısından iki ayrı aydınlatma düzenine ihtiyaç vardır. Bölgesel ve genel… Bölgesel yani tezgah üstü aydınlatması; sebze temizleme, yemek hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama gibi eylemlerin rahatlıkla yapılabilmesi için gereklidir.

 

Aydınlatma Önerileri…

  1. Tezgah aydınlatmasında, ışık kaynaklarının ve ışık kaynağından çıkan dolaysız ışıkların göze gelmesi önlenmelidir.
  2. Dolap kapaklarının ışık kaynaklarını maskelemeyecek kadar uzun yapılması ile bu sağlanabilir. Ayrıca mutfak dolapları tavana kadar yükselmiyorsa ve dolap ile tavan arasında 30-40 cm. varsa, dolap üzerine yerleştirilecek lambalarla genel aydınlatma da sağlanmış olur. Ancak mutfak tavanının mat beyaz renkte olması, sürekli olarak temiz tutulması ve lambaların da belirli sürelerde temizlenmesi gereklidir.
  3. Genel aydınlatmada kullanılacak lambalar, yayınık ışık veren, yumuşak, saydam gövdeli ve büyük boyutlu olmalıdır. Böylece tezgah önünde çalışan kişinin kendi gölgesinin tezgah üstüne düşmesi önlenmiş olur.
  4. İyi gündüz ışığı alan mutfaklarda pencere üzerine yerleştirilen lambalar, havanın kararması ile birlikte günışığına yardımcı olarak kullanılabilirler.

Aydınlatma ile ilgili daha fazla bilgi almak, birbirinden önemli tasarımcıların fonksiyonel çözümlerine göz atmak, bize daha yakından bakmak için: http://www.galeriiki.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları – Nisan, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.