Modal, Bambu – Sihirli Tekstil Ürünler

Bu makalemde sizlerle modal ve bambu malzemelerden üretilmiş tekstil ürünleri ile ilgili izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Her iki ürünün ortak özellikleri doğal, sağlam, yumuşak ve ipeksi dokunuşa sahip olmaları. Elbette onları sihirli diye tanımlamama neden daha birçok farklı özellikleri de olması. Bu özellikleri sizler için kaleme aldım…

İç Çamaşırda Devrim Yaratan Yenilik Modal

Kayın ağacından üretilen modal, tamamıyla doğal, yaş ve kuru mukavemeti yüksek bir lif çeşididir. Yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Nem transfer özelliği gayet iyidir. Modal iplikle örülen veya dokunan kumaşlar, yumuşak tuşeye sahiptir. Çok iyi nem transfer özelliği nedeniyle sıcak, rutubetli iklimlerde dahi giyim konforu sunar.

Termoplastik özellikte olmaması ve rejenere selülozik esaslı olması nedeniyle terbiye işlemleri sırasındaki davranışı pamuk elyafına benzer. Doğal bir beyazlığa sahip olması nedeniyle ağartma, merserize işlemi gerektirmez.

Kullanım Alanları:
Konfor ve estetiğin, parlaklık ve doğallığın arandığı tekstil ürünlerinde tercih edilmektedir. Kullanım alanlarından bazıları; tişörtler, çoraplar, sportif giysiler, diğer dokuma ve örme tekstil ürünleri, çarşaflar, iç giyim, havlu ve bornozlar. Bu ürünlerin bulunduğu Chakra online satış sitesinin indirimlerini değerlendirebilirsiniz. Havlular, nevresim takımları, dekoratif ürünler, bornozlar gibi ev-yaşam ürünleri mevcut.

Modal İç Çamaşırları
Yıllar önce bokser külot alarak tanıştığım modalın kayın ağacı liflerinden yapılan bir dokuma ve orijininin Türkiye’deki bir firma olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Ürün tek kelimeyle mükemmel… Bir kere tamamen doğal ve aynı pamuk gibi selülozik esaslı bir elyaf olması en büyük üstünlüğü… Ayrıca esnekliği, yumuşaklığı, sağlamlığı benim yıllardır deneyerek tespit ettiğim özellikleri.

Bambu Ev Tekstilinde Geleceğin Bir Numarası Olacak Gibi Görünüyor

Bambu elyafının üretimi, viskon elyafınınkine benzemektedir. Viskona benzer özellikler taşısa da ipek ve kaşmir tuşesi vermesi ile farklılaşır. %100 Bambudan mamul ürünler de merserize işlemi gerektirmez. Yazın terleme ve koku yapmaz.

Kolay boyanabilirliği yanında bünyesindeki “Bambu kun” isimli antibakteri maddesi sayesinde doğal antibakteriyel özelliklidir. Bu özelliğini birçok defa yıkandıktan sonra bile korumaktadır.

Bambu Elyafının Özellikleri

Bambu elyafı doğal anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Çok hafif bir malzemedir ve kullanana serinlik hissi verir.  Kaşmir ve ipek tuşesine en yakın yumuşaklıkta olup vücutta oluşan teri anında emer. Boyayı da çok güzel emme özelliği vardır. Parlak görünümü nedeniyle merserizasyon gerektirmez. Ayrıca ultra-viyole ışıkları kırar.

Yaklaşık 6 aydır kullandığım çarşaf ve nevresim takımını satın alırken bilerek bambu liflerinden dokunmuş olanı tercih ettim. Şimdiye kadar kullandığım bütün pamuklu dokumalardan farklı. İpeksi görünümü ve nem, koku yapmama gibi üstünlükleri var.

Bambu liflerinden dokunmuş nevresim, çarşaf ve yastık cilde temas ettiğinde tatlı bir yumuşaklık hemen hissediliyor. Anti bakteriyel özelliği de en önemli farklılıklarından biri. İnsan sadece bu özelliği için bile Bambu’lu ev tekstil ürünlerini tercih edebilir.

Yazar Hakkında
Yazarın optiktunali.com.tr web sitesinde optik, göz ve görme konusunda çok değerli bilgiler yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çiçek, Çikolata ve Hediye Sipariş Siteleri Alışveriş Kuponları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Moda ve Giyim Mağazaları Online Alışveriş Kuponları

 • % 25 Hepsiburada İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri tüm Hepsioutlet alışverişinde anında % 25 indirim sağlar - % 25 Hepsiburada İndirim Kodu

 • 30 TL Trendyol Paraf İndirimi

  250 TL ve üzeri alışverişte geçerli 30 TL indirimi kaçırmayın! - 30 TL Trendyol Paraf İndirimi

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • 40 TL DeFacto İndirim Kodu

  250 TL ve üzeri alışverişe sepette 40 TL indirim sağlar - 40 TL DeFacto İndirim Kodu

 • 30 TL DeFacto İndirim Kodu

  150 TL ve üzeri alışverişte geçerli sepette 30 TL ek indirim sağlar - 30 TL DeFacto İndirim Kodu

 • DeFacto Sepette Net % 30 İndirim

  Limon günleri dahilinde erkek, kadın, çocuk ve bebek ürünleri, ev giyim, spor giyim, hamile ve iç giyim ürünlerinde geçerli anında NET % 30 indirimi kaçırmayın! - DeFacto Sepette Net % 30 İndirim

 • 100 TL Lidyana İndirim Kodu

  600 TL ve üzeri alışverişe sepette 100 TL indirim sağlar - 100 TL Lidyana İndirim Kodu

 • 75 TL Morhipo Sepette İndirim

  300 TL ve üzeri alışverişe sepette anında 75 TL indirim kampanyası - 75 TL Morhipo Sepette İndirim

 • 50 TL adL İndirim Kodu

  400 TL ve üzeri tüm alışverişlerde geçerli sepette ekstra 50 TL indirim sağlar - 50 TL adL İndirim Kodu

 • 10 TL Penti İndirim Kodu

  100TL ve üzeri ilk alışverişinize özel 10TL indirim sağlar - 10 TL Penti İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir