obilir > Konular > Seyahat / Tatil > Gezi Rehberi > Mısır Seyahati – Mısır’da Görülmesi Gereken 3 Turistik Mekan

Mısır Seyahati – Mısır’da Görülmesi Gereken 3 Turistik Mekan

Seyahat planlarınızın rotasını Mısır olarak belirlediyseniz bu makaleye göz atmanızı tavsiye ederim. Mısır denilince akla ilk gelen geniş vahalar, gösterişli piramitler ve büyük krallar, kraliçelerdir… Yüreğinizi kıpır kıpır eden, bedeninizin adrenalinle beslenmesini sağlayan bu yeni rotada sizin için önem arz edecek 3 mekanı ele aldım…

 

Seyahat planlarınızın rotasını Mısır (Egypt) olarak belirlediyseniz bu makaleye göz atmanızı tavsiye ederim. Mısır denilince akla ilk gelen geniş vahalar, gösterişli piramitler ve büyük krallar, kraliçelerdir… Yüreğinizi kıpır kıpır eden, bedeninizin adrenalinle beslenmesini sağlayan bu yeni rotada sizin için önem arz edecek 3 mekanı ele aldım. Mısır’da görülmesi gereken pek çok adres, pek çok doğal ve tarihi güzellik vardır. Mısır Antik Müzesi, İslami Eserler Müzesi, Abu Sir Piramitleri, Al-Azhar Camii akla ilk gelen isimlerden sadece bazıları. Ama Mısır maceranızı tam anlamıyla tamamladığınızı söyleyebilmeniz için asıl gitmeniz gereken yerleri biliyor musunuz? Mısır’ı tam anlamıyla deneyimlediğinizi söyleyebilmeniz için aşağıda detaylandıracağım 3 adresi görmeden dönmemelisiniz.

 

1- Giza Piramitleri: Üç adreslik turumuzun ilki elbette piramitler. Giza Piramitleri Mısır’ın en büyük kralları bazen de kraliçeleri için yapılmış mezarlardır. Sonsuzluğun, temel alındığı inşaatların ardındaki itici güç ebedi yaşam felsefesi olmuş. Bu dünyaca ünlü anıtlar, tapınak ve türbeleri de içine alan büyük bir mezar kompleksinin parçaları olarak inşa edilmiş. Mısır’da ünlü mimar Imhotep tasarlanan ve tarafından yapılan ilk piramit günümüzde görülebilen yapıtlardan biri. Tamamı ile kesme taşlardan yapılan bu ilk anıt Saqqara Piramitleri olarak da bilinir. Giza Piramitlerine vardığınızda iki tip piramit mimarisi bulunduğunu ve her birinin birbirinden farklı özelliklerde inşa edildiğini göreceksiniz. Piramitlerin üzerinde yer alan kafaların her ne kadar o piramitte yer alan kralları temsil ettiği düşünülse de bu sembollerin farklı anlamlar içerdiği bilinmekte. Mısır seyahatinizde bu anlamları netleştirme şansına sahip olacaksınız.

 

2- Kralların Vadisi: İkinci adresimizin olan Krallar Vadisi’nin bulunduğu alan olan Luxos açık hava müzesini andıran yapısı ile size eşsiz bir deneyim yaşatacak. Şimdi dönelim Krallar Vadisine, Mısır Yeni Krallık döneminin son kralı olan Ramses XI, aynı zamanda adına Krallar Vadisinde mezar yapılan son kraldı. Bilinen ve inanılan odur ki Ramses XI yaptırdığı bu mezarı kullanamamıştır. Mısır’da sizi bekleyen sırlar neler? Vadide gömülü krallar var mı? Ebedi istirahat yeri olarak soylu kral aileleri bu vadiye mi gömüldüler? Krallar Vadisinin 2 alanı vardır. Doğu Vadisi, pek çok mezarın bulunduğu alandır. Batı Vadisinde ise sadece birkaç mezar ve çukur yer alır.

 

3- Abu Simbel Tapınakları: Son adresimiz farklı bir keşifle ortaya çıkmış olan Abu Simbel Tapınakları… 1813’lere uzanan efsaneye göre J. L. Burkhardt isimli bir gezgin, seyahati sırasında bir şeye çarparak tökezledi. İşte bu tesadüfî olay bugün binlerce turistin Mısır’ akınına sebebiyet veren tapınakların keşfini beraberinde getirdi. Burkhardt’ı tökezleten; Ramses II ve onun eşi Nefertati için yapılan tapınaklardı. Bu tapınakları halen yüzlerce yıl evvelki orijinal haller ile görebilirsiniz bir tek farkla ilk inşa edildikleri yerden uzakta yeni alanlarında. Bununla ne mi demek istiyorum?  Abu Simpel Tapınaklarına gidin, bu iki tapınağın yerini öğrenin ve oraya nasıl getirilmiş olabileceklerini düşünün. Mısır’da bu ülkenin güzelliklerini keşfe gelmiş pek çok ziyaretçi ve turistik bölge göreceksiniz. Ama bu 3 adresi görmeden Mısır’a veda etmeyin. Bu 3 adres bugüne kadar okuduklarınızdan çok daha fazlasını deneyimleyerek anlamanızı sağlayacak sürpriz ve sırlarla dolu… Macera dolu bir tatile hazırlıklı olun.

 

Yurtiçi ve yurtdışı otel rezervasyonlarında ek indirim almanızı sağlayan indirim kuponları tikokupon sitesinde bulunuyor. Tatil Sepeti, tatil.com, tatilgo ve hotels.com gibi online rezervasyon sitelerinin indirim kuponu ve hediye çeklerini bulabilir, rezervasyon sırasında ekstra indirim alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir