Lahana Faydaları: Midenin Dostu Lahana ve Lahana Faydaları

Kanser, kalp krizi ve eklem yangısı gibi iltihaplı durumlara karşı insan vücudunu koruyan bir element olan selenyumun ana kaynağı lahanadır. Yapılan bir araştırmaya göre mide rahatsızlığı bulunan hastalara; lahana, kereviz ve havuç suyu ile hazırlanan saf sebze suyu içirildiğinde rahatsızlığın giderek yok olduğu saptanmıştır…

 

Kış sebzeleri arasında yer alan lahana en iyi serin iklimlerde yetişir ve dona karşı dayanıklıdır. Görünüm bakımından katlardan oluşan bir topa benzeyen lahananın en yaygın türünün rengi beyazdır, karalahananın ise yeşildir. Eylül ayını sonlarına doğru tezgahlarda yerini almaya başlar. 100 gramında 33 kalori bulunan lahana düşük kalorili bir sebzedir. C Vitaminin yanı sıra B grubu vitaminler, kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller de içerir.

 

Kanser, kalp krizi ve eklem yangısı gibi iltihaplı durumlara karşı insan vücudunu koruyan bir element olan selenyumun ana kaynağı lahanadır. Yapılan bir araştırmaya göre mide rahatsızlığı bulunan hastalara; lahana, kereviz ve havuç suyu ile hazırlanan saf sebze suyu içirildiğinde rahatsızlığın giderek yok olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda cildi güzelleştirme özelliğine de sahiptir. Lahana mutfaklarda genellikle pişirilerek kullanılır. Ancak hassas bir sebze olan karalahanayı fazla pişirmemek gerekir. Süreyi 15-20 dakika ile sınırlamak yeterlidir. Kırmızı biber, köri, kimyon, taze soğan ve kekik gibi baharatlarla çok uyumlu olduğundan bu baharatları lahana hazırlarken bol bol kullanabilirsiniz.

 

Lahanayı satın alırken, elinizle sıktığınızda içinin dolu olması gerekir. Dış yapraklarının çürümüş ya da zedelenmiş olmamasına özen gösterin. Ayrıca dış yapraklar güneş gördüğü için daha çok besleyici minerallerle dolu olduğundan bunları atmak da doğru olmaz. Buzdolabında bir hafta ya da bir haftadan daha uzun süre saklayabileceğiniz lahanayı aynı zamanda serin bir ortamda birkaç gün saklayabilirsiniz.

 

Taze meyve sebze, yöresel gıdalar, çiftlik ürünleri artık günümüzde internet üzerinden de satılıyor. Bu konuda hizmet veren online mağazalar mevcut. bunlar arasında memlekettengelsin, olsadayesek, hasanbey, tazemasa örnek olarak gösterilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Şubat, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir