obilir > Konular > Mutfak > Mutfak ve Pişirme > Meyve ve Sebzeleri Yıkarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Meyve ve Sebzeleri Yıkarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Meyve ve sebzelerin doğru yıkanması gerekir aksi halde sağlık deposu olan sebze ve meyveler bir anda sağlığınızın en büyük tehditçisi haline gelebilir. Meyve ve sebzeler kullanımından hemen öncesinde yıkanmalıdır. Meyve ve sebzeyi yıkarken üzerinde var olan toprak, toz ve kimyasal ilaçlardan iyice arındırılması esastır. Peki, hangi meyve-sebze nasıl yıkanmalıdır?

 

Meyve ve sebzelerin doğru yıkanması gerekir aksi halde sağlık deposu olan sebze ve meyveler bir anda sağlığınızın en büyük tehditçisi haline gelebilir. Meyve ve sebzeler kullanımından hemen öncesinde yıkanmalıdır. Meyve ve sebzeyi yıkarken üzerinde var olan toprak, toz ve kimyasal ilaçlardan iyice arındırılması esastır. Peki, hangi meyve-sebze nasıl yıkanmalıdır?

 

Sert kabuklu sebze ve meyveleri yıkarken bir sebze fırçası kullanılması önerilmektedir. Dilerseniz sebze fırçası yerine yeni bir diş fırçası da kullanabilirsiniz, fırçanın önceden kullanılmamış olması hijyen açısından önemlidir. Sebze ve meyvelerin üzerinde toprak, kum, bakteri ve parazitler, kimyasal ilaç atıkları gibi bir dizi sağlığı tehdit eden görünmez tehlike gizlidir. Bu tehlikelerden arınmak için bir sebze fırçasının kullanılması, bol su ile arındırılması gerekmektedir.

 

Sert ve yumuşak kabuklu meyve sebzeleri akan suyun altında, iyice fırçalayarak veya ovalayarak yıkamak gerekir. Meyve ve sebzeler yetiştirilirken genellikle kimyasal ilaçlar kullanılarak (organik ekim hedeflenmiyor ise) koruma altına alınır. Bu kimyasallar insan sağlığı için büyük tehdit oluşturur. Bir diğer tehdit de bu sebze ve meyvelerin kabuklarına tutunmuş bakteri ve mikroplardır. Bu tehlikeleri kabukların soyulma işlemi sırasında kullanılan bıçak aracılığı ile iç katmanlara ulaşır. Eğer kabukların üzerinde çatlaklar, kesikler var ise bu bakteriler bu aralara gizlenirler. İşte bu nedenle yıkama esnasında fırça kullanımı önem kazanır. Elma, portakal, kavun, muz, kabak gibi meyve ve sebzelerin kabukları domates, biber, şeftali gibi meyve ve sebzelere oranla daha serttir. Yıkama sırasında uygulanacak baskılamanın bu bilinçle yapılması önemlidir.

 

Üzüm, Çilek, Dut ve Orman Meyvelerinin Yıkanması

Üzüm, çilek, dut ve orman meyveleri gibi hassas meyveleri süzgeç yardımıyla tazyikli suyun altında en az 1 dakika yıkamak gerekir. Meyvelerin yıkama işlemi tamamlandıktan sonra kağıt havlu yardımı ile meyvelerin nemini almak, meyvelerin daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Özellikle ıspanak, semizotu, marul ve kıvırcık içinde bol miktarda toprak bulundurur ve arındırılması oldukça zorlu gıdalardandır. Bu tip yeşil yapraklı sebzeleri havuz yöntemi denilen yöntemle yıkamak önemlidir. Her bir yaprağı tek tek ayırıp içine sirke ya da tuz konulmuş bir su haznesi içine alarak yıkama işlemine başlayın. Sirke ya da tuz toprağın çözülmesine yardımcı olacaktır.

 

Diğer tarafta yine su dolu ikinci bir hazne daha bulundurun. Bu haznenin içine de sirke ya da tuz ekleyin. Birinci haznede arındırma işlemini başlattığınız yaprakları tek tek alarak ikinci hazneye geçirin. Daha sonra akarsuyun altında her bir yaprağı tek tek yıkayarak sebze kurutucusunun içine alarak kurutun.

 

Yöresel ürünleri günümüzde online sipariş vermek de mümkün. Çiftlik ve tarlalardan sofranıza en taze ürünleri, en ideal ortamda getirebilmek amacıyla kurulmuş olan tazemasa, uzmanların bulunduğu bir platform. Buraya tıklayarak tikokupon sitesindeki taze masa hediye çeki sayfasına ulaşabilir, indirim ve kampanyalardan yararlanarak online sipariş verebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yemek yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyan yazar, aynı zamanda bir anne ve ev hanımıdır. Uzun yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini makale yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Baharatlar, meyve ve sebzeler ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu makaleler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir