Merkezi Uydu Sistemlerinin 3 Önemli Faydası

Merkezi uydu sistemlerinin ortak yararları ve bakım onarımındaki kolaylıklardan bahsetmeden önce kısaca merkezi uydu sistemi tiplerini tanıyalım.

Merkezi Uydu Sistemlerinin Faydaları

1. Multiswitch’li Sistem

Bunların ilki genelde toplu konut, bina, apartman, müstakil çok katlı yapılar gibi bireysel kullanıcıların yoğun olduğu yerleşim yerlerinde kullanılan ve 2-3 ya da 4 çanaklı sistemlerin her kullanıcıya kolayca dağılımını sağlayan her abonenin bir hatta ayrı bir receiver (uydu alıcısı) ile kullandığı multiswitch (çoklu santral) sistemidir.

Bu sistemde bina çatısına kurulacak çanaklardan santraldeki çıkış sayısı kadar abonenin faydalanması sağlanmaktadır. Sistemin bilinen en dezavantajlı yanı ilerde olası bir ikinci ya da üçüncü receiver kullanmak isteyen dairelerin sistem kurulduktan sonra kendilerine bu cihazları kullanabilecek bir santral çıkışı tahsis edilmemiş olmasıdır. Bilinmeyeni ise dairelere gönderilen tek hattaki sinyallerin bir bölücü ile bölünerek çoğaltılamayacağıdır.

Oysaki günümüzde kaskad geçişli santraller ile mevcut santrale ilave yapılarak bu sorun ortadan kalkmıştır. Digiturk-D-Smart gibi servis sağlayıcı konumdaki işletmeler ise merkezi sistem konusundaki çözümlerini geliştirerek kullandıkları sistemde One-Touch sistemini geliştirmişlerdir. Yani bir sinyal bölücü ile dağıtılabilen sinyallerden yayın yaparak bu sorunu ortadan kaldırmışlardır.

En yeni sistemlerden biri de One-Touch benzeri olarak kullanılan fakat kullanılan uydu alıcılarının destek içermesini de gerektiren Unicable santral sistemidir. Bu sistemde de kullanılan ekipmanlar ve uydu alıcıları birbirleriyle uyumlu oldukları sürece uydu sinyalleri daire veya oda içerisinde ya da kat aralarında sinyal bölücüler vasıtası ile çoğaltılabilmektedir.

2. Head-End Sistem

İkinci merkezi uydu sistemi tipi de head-end olarak tabir edilen ve genelde büyük çaplı işletme ya da otellerin veya toplu konutların kullandığı uydu sistemlerini belli bir yayın merkezinde toplayarak izlettirilmek istenen kanal sayısı kadar kanalın derlenip UHF-VHF-S band olarak abonelere tek kablo ile gönderilebildiği sistemdir. Sistemde merkezden kullanıcıların olduğu yaşam alanlarına kablo çekilir ve herhangi bir receiver kullanılmadan direk olarak TV üzerinden kanal atamaları yapılır.

En anlaşılabilir şekliyle bina üzerinde mini bir kablo TV şebekesi oluşturulur ve yayın bu şekilde istenildiği kadar aboneye bölünebilir. Çok aboneli ve kısıtlı alana sahip toplu kullanıcılar için en ideal sistemlerden biri olan head-end sistemde izlenilebilecek kanal sayısı merkezi sistemin kurulumu esnasında belirtilecek kanal sayısıyla sınırlıdır. Çoklu aboneler ve kısıtlı alana sahip kullanıcılar için en ekonomik sistem olmasının yanı sıra günümüzde head-end sistemlerde maksimum kanal sayısının 60-65 olması ve giderek maliyeti düşen multiswitch sistemlerinin ve yeni teknoloji ürünü IPTV  sistemlerinin rekabeti kızıştırması bilinen bu sistemin tercih edilme oranını gitgide düşürmektedir.

3. IPTV Merkezi Sistemleri

IPTV merkezi sistemleri bilindik multiswitch uydu sistemi ve head-end sisteminin kombinasyonu ile oluşturulan yayın merkezinde, özel olarak tasarlanmış bir yazılımla beraber bir sürü multimedia uygulamanın da içine dahil olduğu ve abonelere daha detaylı, daha hızlı, daha eğlenceli uygulamalar sunabilen bir özel server üzerinden yayınların coaxiel, fiber optik ya da ethernet kabloları vasıtası ile iletildiği, diğer sistemlere göre daha karmaşık ve maliyetli fakat buna karşılık daha avantajlı ve yenilikçi olduğu bir sistemdir.

Sistem üzerinde kanal listeleri yönetici ara yüzü ile istenildiği gibi yönetilebilmekte, abonelerin internete tam erişimi (web tabanlı oyunlar, msn, skype, internet explorer vb) server üzerinden sistem yöneticisine değişik konularda sipariş verebilmesi (otellerde oda servisi, yemek siparişi, tur rezervasyonu, taksi çağırma ve benzeri) varsa server üzerinde kurulu video on demand (VOD) sistemindeki içerikleri (film, müzik ve benzeri) seçerek izleyebilmesi ve sistem yöneticisinin abonelerin izlemiş olduğu içerikler için raporlama ve faturalandırma yapılabilmesi sağlanabilmektedir.

İşte tüm bu sistemler bize kullanım açısından pek çok yenilik ve kurulumu sırasında bireysel sistemlere göre mali açıdan daha ekonomik olmasının yanı sıra bakım onarım konusunda da daha ekonomik çözümler sağlamaktadır. Bu sistemlerin genelinde izlemekte olduğumuz yayınlar tek bir merkezde toplanarak tarafımıza gönderildiği için bireysel sistemlerin aksine çanak anten ayarlamaları daha az yapılmakta, sinyal seviyeleri bireysel sistemlere oranla daha yüksek seviyelerde abonelere ulaşmaktadır.

Genel arıza durumları bireysel sistemlere oranla daha düşük seviyede olmasına rağmen böyle bir durum oluştuğunda ise teknik personel müdahalesi daha pratik ve bakım onarım masrafları kullanıcılar arasında bölüşüldüğünden daha ekonomik olmaktadır. Bu sistemlerin bir diğer faydası da site, bina, toplu konut vs yaşam alanlarında çatılarda, duvarlarda oluşan çanak anten görüntüsü ve tabii çevre kirliliğini engelliyor olmasıdır.

Bundan ziyade sistem kurulurken abonelere gönderilecek kablo hatları bina içerisinden sıva altı olarak, kanal döşenerek ya da havalandırma, şaft ve baca boşluklarından gizlenerek gönderildiğinden kablo kirliliği de ortadan kalkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Şubat, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.