Marka Değeri Yaratmak, Marka Değerine Sahip Firmalar

Marka değeri, marka sahibinin bir markanın kullanımından sağlayabileceği gelecekteki bütün finansal girdilerin bu günkü değerini anlatır. Markalaşma, yeni ekonomik düzende rekabet gücünün en temel göstergelerinden birisidir. Tüketici mal veya hizmet satın alırken o mal veya hizmetin fiyatı, kalitesi, fonksiyonelliği gibi maddi özelliklerinin ötesinde tercihlerinin güdüsüyle de hareket edebilmektedir. Örneğin hoşuna giden bir yaşam tarzını temsil eden ürünü pahalı olsa da diğer ürünlere tercih edebilir…

Marka Değeri

Marka değeri, marka sahibinin bir markanın kullanımından sağlayabileceği gelecekteki bütün finansal girdilerin bu günkü değerini anlatır. Markalaşma, yeni ekonomik düzende rekabet gücünün en temel göstergelerinden birisidir. Tüketici mal veya hizmet satın alırken o mal veya hizmetin fiyatı, kalitesi, fonksiyonelliği gibi maddi özelliklerinin ötesinde tercihlerinin güdüsüyle de hareket edebilmektedir. Örneğin hoşuna giden bir yaşam tarzını temsil eden ürünü pahalı olsa da diğer ürünlere tercih edebilir.

 

Tüketicinin bu sübjektif algılamaları, başarılı bir markanın oluşturulmasında esastır. Aynı zamanda, tüketiciler yalnızca bu güçlü markayı tercih etmekte kalmayıp, ona daha fazla para ödemeye razı olurlar. Bununda iki nedeni vardır; birinci nedeni;  ismi duyulmuş ün yapmış marka adları tüketiciye güven vermekte ve onun riskli ve karmaşık seçeneklerden vazgeçmesini sağlamaktadır. İkinci nedeni ise, markaların fonksiyonel nedenleri kadar duygusal etkenlerden dolayı da satın alınıyor olmalarıdır.

 

Telekom ve Finans Sektöründe Marka Değeri En Yüksek Olan Markalar!

Uluslararası marka değerleme firması Brand Finance, Telekom ve perakende sektörlerinin önde gelen isimlerini belirledi. Telekom sektöründe Dünya’nın en değerli markası 30 milyar dolar ile Vodafone oldu.  Türkiye de ise 2 milyar dolar marka değeri ile Türk Telekom Grubu birinci olurken 1,5 milyar dolar marka değeri ile Turkcell ikinci oldu.

 

Uluslararası marka değerleme firması Brand Finance’in yaptığı saptamalara göre perakende sektöründe dünyanın en değerli markası 38,3 milyar dolar marka değeri ile Amerikan Walmart; Türkiye’nin en değerli perakende markası ise 1,2 milyar dolarlık marka değeri ile BİM oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir