Marjinal Tasarım Alanları

Ülkemizde tasarım alanında atılacak daha çok adım olmasına rağmen son yıllarda özgün tasarımlar yaratmada geçmişe kıyasla çok daha başarılı olduğumuz yadsınamaz bir gerçek. Gerek küresel piyasada ayakta kalabilmek için firmaların kendi bünyelerinde yürüttüğü teşvik ve gayretleri, gerek farklılık arayan tüketici profilinin oluşması, gerekse bilinçlenen ve farkındalık düzeyi artan tasarımcıların sayısının artması bu durumun ilk akla gelen ve en büyük sebepleri…

 

Bu sevindirici gelişmenin başka bir boyutu da, özgün tasarım yaratma işinin bilinen belli başlı sektörler dışında kalan, bu güne kadar göz ardı edilmiş “marjinal” sektörlerde de büyük ölçüde yaygınlaşmış olmasıdır. Buna en büyük örnek: Takı Sektörü

 

Bu zamana kadar “takı” kuyumculuk sektörünün içinde kendine yer bulan bir kavramken, günümüzde çok çeşitli materyallerin kullanılmasıyla tasarlanan ve kuyumculuk ürünü olmaktan çıkan çok çeşitli takılar dizayn edilmektedir. Bir başka deyişle altın merakı yerini envai çeşit incik boncuk vs. ile yaratılan ve maddi değerinden ziyade taşıdığı farklı özgün taraf yüzünden ilgi gören takı merakına bırakmıştır. Burada sevindirici olan, takının birikim enstrümanı olmaktan çıkarak, özgün halleri sebebiyle ilgi uyandıran ve estetik bir anlam ifade eden niteliğe bürünmesidir.

 

Önceden takı sektörünün sahibi olan kuyumculuk firmaları, şirket için tatmin edici getirileri olan “ticari ürün”ler üzerine yoğunlaşmıştı. Ticari ürünler ise, piyasada çok tercih edilen, değişik tasarımlar içermeyen, hatta seri olarak üretilebilen ürünlerdir. Bu yüzden annelerimiz evlendiklerinde kendilerine hediye edilen bilezikleri, yıllar sonra bile sayıca artırabilmekteydiler. Aynı ürünü 10-15 yıl sonra bile bulabilmek mümkündü.

 

Bu güne baktığımızda ise firmalar eskiye oranla tasarıma çok daha fazla yönelmiş durumdalar. Kaçınılmaz olarak “ticari ürünlere” devam etmekle birlikte, tasarım içeren yepyeni ve geniş koleksiyonlar hazırlanmaktadır. Hatta sektörel bazda çeşitli fuarlar bile düzenlenmekte ve birçok katılımcıya ev sahipliği yapmaktadır.

 

Takı ve aksesuar firmalarının markalaşma alanında attığı hızlı ve dev adımlar da takdire değer. Önceleri bir ipe birkaç boncuk dizmekten öte bir şey olmadığı düşünülen çeşitli incik boncuklar, günümüzde en prestijli markaların mağazalarında veya büyük alışveriş merkezlerinde sahip oldukları “corner”lar ile göz doldurmakta, hatta göz kamaştırmaktadır.

 

Sektördeki bu hızlı gelişmeler, takıya olan yoğun ilginin aynı şiddetiyle devam edip etmeyeceği sorusunu akla getiriyor ister istemez. Ancak bilgilenmiş ve alışkanlık edinmiş kullanıcıların ürüne tamamıyla doyması genel bir pazarlama kuralı olarak mümkün görünmüyor. Doyacakları şey ancak o ürünün stili / modası olup, ürünün kendisini satın almaktan vazgeçmeyeceklerdir.

 

Takı sektörünün, yepyeni ve özgün tasarımlar sunmaya devam ettiği müddetçe geniş bir büyüme potansiyeli var. Önemli olan tüketiciye verilen farklılık sözünün arkasında durulmasıdır.

Yazar Hakkında

Aylin Şener, Sınai Mülkiyet Hakları konusuna ilgi duyarak, tasarım uzmanı olarak başlayan kariyerini, marka uzmanı ve kısa bir süre sonra patent vekili olarak sürdürdü. Türkiye’de ıslahçı hakları koruması alanında uzmanlaşarak kariyerini tamamladı ulusal ve uluslararası alanlarda sınai mülkiyet hakları konusunda edindiği tecrübelerini, deneyimli bir hukuk bürosu ile birleşerek kurduğu OrbisVista isimli şirketin çatısı altında paylaşmaya karar verdi. Çalışma hayatı OrbisVista ile devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir