Mangala Hazırlık: Mangal İçin Etler Nasıl Terbiye Edilmelidir?

Havaların güzelleşmesi ile birlikte parklar, bahçeler, mesire alanlarını mangallardan yükselen güzel kokular kaplar. Mangal yapmak güzeldir. Ancak her güzelliğin olduğu gibi mangalın da hazırlanmasında incelikler vardır. Eğer mangal keyfinizin tastamam olmasını istiyorsanız ön hazırlık evresini önemsemeniz gerekir. Mangalı mangal yapan etlerin hazırlık süreci bu ön hazırlık evresinin en önemli adımıdır…

Mangalda pişirilmesi planlanan etin önceden terbiye edilmesi mangal keyfini doyumsuz bir lezzet ziyafetine dönüştürür. Önceden terbiyede bekletilen et; yumuşak olur ve etin kolay çiğnenmesini sağlar.

Etin terbiye edilmesi için hazırlanan sos genellikle: zeytinyağı, bitkisel yağ, salça, yoğurt, süt, soğan ve sarımsakla hazırlanır. Unutulmaması gereken en önemli detay ise, mangal ateşinin kuvvetli bir ateş olduğudur. Kuvvetli ateş, baharatlar için uygun değildir. Bu nedenle etin terbiye sosunda baharat kullanılmamalıdır.

Mangalda Pişirilebilecek Etler ve Terbiye Tarifleri:

  • Mangalda Tavuk Kanat: Mangalda pişirilecek tavuk kanatları için terbiye sosunun önemi büyüktür. Kanatlara farklı lezzetler kazandıracak olan bu soslardan benim en çok tercih ettiğim; şeker, ketçap, kırmızı biber, sirke, acı sos ve tavuk suyu malzemelerinin bir kase içinde karıştırılması ile elde edilir. Sosun hazırlanmasının ardından tavuk kanatlarını birkaç yerine çizik atın ve sosun içinde yaklaşık yarım saat kadar beklettikten sonra mangalda pişirin. Pişen tavuk kanatlarını kalan sos ile süsleyip servis edin.
  • Mangalda Kuzu Şiş: Mangalda kuzu şiş pişirileceği zaman yine benim favori terbiye sosumu deneyebilirsiniz. Bu sosu hazırlamak için; bir adet limon, 2 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı biber salçası gerekmektedir. 1 adet limonun suyunu sıkarak, sarımsakları dövün ve limon suyuna ilave edin. Salçayı da ekleyerek iyice karıştırın. Ardından şişlik olarak hazırladığınız kuzu etini bu sosta beklemeye alın. İdeal olan etin bir gece boyunca bekletilmesidir. Bekletilen kuzu etlerini sudan geçirip, tuzladıktan sonra mangalda pişirebilirsiniz.
  • Mangal Etlerinin Hemen Hepsi İçin Uygulanabilir Pratik Terbiye: Mangalda pişirmeyi planladığınız her türlü eti mangaldan bir gün evvel, süt ve zeytinyağında bekletin. Bu etinizin yumuşamasını sağlayacaktır. Eğer etinizin yumuşaklığından eminseniz lezzet bakımından zengin olması için halka halka doğranmış soğan ile etleri ovun ve 24 saat soğan ile birlikte bekletin. Bu işlemi ayrı ayrı uygulayabileceğiniz gibi birlikte uygulamakta da sorun yoktur.

Mangal keyfinizin daimi olmasını dilerim…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Ocak, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.