Mangal Yakma Teknikleri, Sağlıklı Mangal Hazırlamanın Püf Noktaları

İlkbaharın neredeyse habercisi gibidir mangal. Güneşin yüzünü azda olsa gösterdiği her hafta sonu park ve bahçeler, kırlık alanlar, mesire yerleri, sahil ve ormanlık bölgelerde arkadaşlarla ve ailece gidilen pikniklerde yakılan mangalların kokusu kaplar dört bir yanı. Her ne kadar TC vatandaşı kimliğine sahip her erkek mangal yakımı konusunda uzman olsa da mangal hazırlamanın da püf noktaları vardır. Bu makalemde sağlıklı mangal hazırlamanın ipuçları ve mangal yakma tekniklerini bulacaksınız…

Yeni Başlayanlar İçin Mangal Yakma Teknikleri

Mangal yakmak her ne kadar kolay gibi görünse de eğer doğru adımlar izlenmez ise tam bir kabusa dönüşebilir. Öyle ise mangalı keyifle yaşamak için neler yapmanız gerektiği adım adım anlatalım;

 • Mangal yakmanın en önemli adımı mangal kömürünün doğru yakılmasını sağlamaktır. Bunun için doğru malzeme kullanımı önemlidir. Doğru malzemeler: Çıra, gazete kağıdı, kozalak, ince ağaç dallarındır.
 • Mangal yakmanın ikinci adımı, çıra, gazete kağıdı, kozalak ya da ince ağaç dallarından tercihiniz olanı iyice tutuşturduktan sonra yanan ateşin üzerine kömürleri yavaş yavaş ekleyin.
 • Mangal yakılırken kömürler ateş alırken fazla duman çıkabilir. Çıkan dumanın dağılmadan yükselmesini sağlamak için soba bacası kullanılması önemlidir.
 • Mangal faraşı, gazete ve benzeri malzemeler ile mangalın ara ara yellenmesi kömürlerin iyice yanmasını sağlayacaktır.
 • Mangala et koymadan evvel mangaldaki kömürlerin renginin sarıya çalar duruma geldiğinden emin olmalısınız. Kömürlerin iyice kor olmasını beklemeden etleri pişirmeye çalışmak gıda zehirlenmesine neden olabilir. Acele etmeyin!
 • Kömürler kor olup, sarardıktan sonra bacayı kaldırın.
 • Izgara yaparken en çok rastlanan sorunlardan biri de pişirme sırasında etlerin ızgaraya yapışmasıdır. Bunun sizin başınıza gelmemesi için ızgara telini soğan ile ovun.
 • Mangalı yakmak kadar mangalı temiz tutmak da çok önemlidir. Bu nedenle mangal bittikten sonra henüz ızgara teli sıcakken temizlemek atıkların daha kolay ayrışmasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Mangal Yapmanın İpuçları

Mangalın doğru hazırlanması sağlık açısından önemlidir. Etlerin iyi pişmiş olması, kömür ateşinin iyice yanması, mangalda pişirilecek yiyecek gruplarına et ve çeşitlerinin yanı sıra sebzelere de yer verilmesi sağlıklı bir mangal keyfi için dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Hem sağlıklı hem de lezzetli mangal yapmak istiyorsanız bu önerilerime kulak vermenizi tavsiye ederim;

 • Mangalda alışılageldiği üzere en çok; köfte, kanat, et, balık, sucuk pişirilmesi tercih edilir. Oysa mangalda sadece et ve et türevi gıdalar tercih etmek yerine domates, mantar, biber, soğan da pişirebilir, közde patlıcan, kabak, mısır da yapabilirsiniz. Hellim peyniri bir diğer tercih edebileceğiniz seçenektir. (hellim peyniri, küp şeklinde kabak, domates ve biberi şişe geçirerek mangalda yapabilir, son derece sağlıklı bir beslenme sağlayabilirsiniz.)
 • Mangalda soğan pişireceğiniz zaman soğanı alüminyum folyoya sararak köz halindeki kömürlerin arasına bırakın. Soğanın kabuğunun soyulmamış olması önemlidir. Közde pişen ve alüminyum içinde demlenen soğanın tadı hem sulu hem de lezzetli olacaktır.
 • Etlerin pişirilme süresi önemlidir. Mangallarda en sık rastlanan sorun etin dışının pişmiş içinin çiğ kalmasıdır. Bu da genelde ateşin doğru zamanının beklenmemesinden, ızgara telinin ateşe çok yakın olmasından kaynaklanır. Eğer mangalda yeniyseniz tavsiyem etleri mangalda pişirmeye başlanmadan evvel etlerin 2-3 dakika mikrodalga fırında tutmanız ondan sonra mangalda pişirmenizdir. Böylece hem etin iç ve dışının pişmesini sağlarsınız hem de etlerin çok fazla kömürün üzerinde kalmasını önlersiniz.
 • Mangalda balık pişireceğiniz zaman balığı tereyağı ile ovmak ardından ızgarada pişirmek hem lezzetli hem de iyi sonuç almanızı sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Ağustos, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.