Malatya Mutfağının Özellikleri ve Malatya Yemekleri

Malatya Mutfak Kültürü, Malatya yöresinin günümüze kadar korunmuş özelliklerinden biridir. Malatyalılar için mutfak ayrı bir önem taşır. Geleneksel Malatya Mimarisinin karakteristik özelliklerinde açıkça görülebileceği üzere mutfakların hemen yanı başına kiler konumlanmıştır. Kilerler de zahire, kışlık yiyecekler, turşular ve reçeller muhafaza edilirken mutfaklarda daha ziyade kap kacak bulunur. Mutfaklardaki raflara kaplık ya da terek adının verilmesinin nedenlerinden biri de budur.

Malatya Mutfağı’nın Sofra Adabı

Malatya Mutfağında geleneksel olarak yemekler yere serilen sofra bezi üzerine konulan sinilerde yenir. Malatya Mutfağının sofra adabına göre, ilk kurulan sofrada büyükler ikinci sofrada ise gelin ve kızlar yemek yer. Günlük rutin bu çerçevede gelişirken, misafir ağırlanacak sofralar çok daha özenli hazırlanır. Malatya Mutfağı’nda misafir eksiksiz ağırlanır.

Malatya Mutfağı zengin çeşitleri ve hikayesi olan bir mutfaktır. Bayram, düğün, hıdırellez, söz, kız isteme, nişan, doğum gibi özel ve önemli günlerde çok çeşitli yemekler hazırlanır. Bu yemeklerin her biri bir olayı sembolize eder.  Yeni doğum yapan kadın ziyarete gidildiğinde “kuymak” ikram edilirken Hıdırellez’de “Hızır Kömbesi”, “Sehen Kesmesi” gibi yemekler yapılır ve en az 7 komşuya dağıtılır.

Malatya Mutfağı bulgur ağırlıklı bir mutfaktır. Tariflerin büyük bir bölümünde bulgur yer alır ve diğer bakliyatlar gibi o da kilerde eksik edilmez.

Malatya Mutfak Kültüründe ekmek çeşitleri de önemli yer tutar. Tandır ekmeği, yufka ekmek, kınalı ekmek, ekşili ekmek, tutmaç, sac yüzü gibi pek çok ekmek çeşidi vardır. Bir başka çeşidi bol yemek ise, ana malzemesi bulgur olan köftelerdir.

Yazar Hakkında
Yemek yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyan yazar, aynı zamanda bir anne ve ev hanımıdır. Uzun yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini makale yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Baharatlar, meyve ve sebzeler ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu makaleler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.