Makale Yazmanın Niş Pazarlama Üzerine Etkisi

Global internet kullanımında makale yazmak, oldukça popüler bir pazarlama yöntemi… Arama motorlarının web sitelerinin sayfa değerlerini, iyi ve özgün içeriğe göre değerlendirmeye başlaması ile birlikte bu yöntem, ülkemizde de yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Daha doğru bir deyişle arama motorları, ülkemizde de reklam, ticaret ve satış odaklı içerikleri daha iyi filtrelemeye başladı ve yeni pazarlama araçlarının kullanımını zorunlu hale getirdi…

 

Global internet kullanımında makale yazmak, oldukça popüler bir pazarlama yöntemi… Arama motorlarının web sitelerinin sayfa değerlerini, iyi ve özgün içeriğe göre değerlendirmeye başlaması ile birlikte bu yöntem, ülkemizde de yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Daha doğru bir deyişle arama motorları, ülkemizde de reklam, ticaret ve satış odaklı içerikleri daha iyi filtrelemeye başladı ve yeni pazarlama araçlarının kullanımını zorunlu hale getirdi.

 

Web sitenize trafik çekmek, web sitenizi bilinir kılmak için en iyi yöntem özgün içerikli makale yazmaktır. Neden mi? Çünkü makaleler; arama motorlarının önem verdiği özgün içerikleri oluştururlar. Makaleler, nitelikli bilgi arayışındaki kişiler için anlamlı içerik sunmaya yararlar. Makale yazımının bir diğer avantajı ise yazılan makalenin, makale sahibine web ortamında farkındalık sağlamasıdır.

 

Makale Yazmak ve Niş Pazarlama (Niche Marketing)

Öncelikle, niş pazarlama ne demektir onu bir tanımlayalım. Niş pazarlama, küçük ölçekli tüketici kitlelerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile geliştirilmiş pazarlama biçimine verilen addır. Örneğin, evcil hayvan sahipleri, belli bir grup web kullanıcısı ya da belli bir dini inancı olanlar niş pazarlama hedef grupları olarak tanımlanabilir.

 

Bu ve benzeri niş pazarlama hedef grupları için, banner, reklam, seri ilanlar, trafik kuşak programları gibi geleneksel internet pazarlama yöntemleri fayda sağlamayacaktır. Bu tarzdaki maliyet etkin kitlesel reklamcılık formları, geniş kitlelere ulaşması planlanan bir pazarlama kampanyası söz konusu olduğunda çok daha etkilidir.

 

Öyleyse niş bir kitleye ulaşmak isteyen kişi ne yapmalıdır? Niş kitleye pazarlama yapacak kişi, öncelikle niş kitleye vaat ettiği ürün ya da hizmeti gösteren bir web sitesi hazırlamalı ve kitleyi yakalamak için makale yazımını tercih etmelidir. Yazılacak makaleler niş kitlenin ilgisini çekecek bilgilerin ışığında hazırlanmalıdır. Niş kitlenin her hangi bir yerde bulamayacağı, değerli bilgilerle bezeli bir makale olmalıdır. Örneğin kitlesi evcil hayvanlar olan bir ürün grubunu ele alalım hatta bu ürünü daha spesifik hale getirerek tanımlayalım. Ürünümüz ‘kedi kumu’ olsun. Bu durumda niş hedef kitlemiz kedi sahibi olan kişiler ya da kedi beslemeyi düşünen kişilerdir. Yazılacak makalede “kedi kumu seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği” kaleme alınabilir ve bu konu ile ilgili değerli bilgiler aktarılabilir. Böylece bilgi paylaşımı ile hedef niş kitlenin dikkati çekilerek ürün pazarlaması desteklenmiş olur.

 

Niş pazarlama için makale yazarken en önemli nokta, kaliteli ve değerli bilgi aktarımına dikkat etmektir. Makaleyi gerekli bilgilerle donatın. Konunuzda uzman olduğunuzu okura gösterin. Okurunuzu kendi ihtiyaçlarına yönelik sizden daha fazla bilgi alma arzusu ile doldurun.  Bu arzuyu uyandırabilmenin tek yolu da bilgiyi ilk sırada vermekle sağlanır.

 

Niş pazarlamanın anahtarı iyi, güzel yazılmış makalelerdir. Makale yazın, yazdığınız makaleleri iyi kalitedeki makale sitelerinde yayınlayın ve web sitenizin trafiğinin nasıl büyüdüğünü, hedef kitlenizle doğrudan iletişimi nasıl kurduğunuzu gözlemleyin. Gözlerinize inanamayacaksınız!

 

Yazar Hakkında

SEO altyapısıyla oluşturulmuş Türkiyedeki ilk “Article Marketing” projesi olan “Makale Marketi”nde Editör ve Kurumsal İletişim Danışmanı olarak çalışmaktadır. Eğer siz de işiniz ile alakalı potansiyel hedeflerinize ulaşmak ve web sitenizin trafiğini arttırmak istiyorsanız Makale Marketi Sistemi‘ne Şimdi Kaydolun!

İletişim için: bahar [at] pbailetisim.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir