Makalenizin Bulunabilir Olması İçin Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yazdığımız ya da yazacağımız makalelerin birçok kişiye ulaşmasını isteriz. Bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda konumlanması için yapılması gereken birçok teknik detay gibi, makalelerin de arama sonuçlarında ilk sıralarda konumlanması için makale yazarken dikkat edilmesi gereken bir dizi kural vardır. İyi optimize olmuş ve doğru anahtar kelimelerle tanımlanmış makaleler özgün içerik özelliği taşımak kaydı ile arama motorlarında üst sıralara yükselirler…

Makalelerinizi Optimize Etmenin Yolları

Yazdığımız ya da yazacağımız makalelerin birçok kişiye ulaşmasını isteriz. Bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda konumlanması için yapılması gereken birçok teknik detay gibi, makalelerin de arama sonuçlarında ilk sıralarda konumlanması için makale yazarken dikkat edilmesi gereken bir dizi kural vardır. İyi optimize olmuş ve doğru anahtar kelimelerle tanımlanmış makaleler özgün içerik özelliği taşımak kaydı ile arama motorlarında üst sıralara yükselirler.

 

Peki, Makale Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1- Seçtiğiniz konuya ilişkin her şeyi tek bir makalede anlatmaya çalışmayın. Konuyu alt başlıklara ayırarak işlemek her biri bir diğerinden niş makaleler hazırlamak anlamına gelir. (Konuya ilişkin detaylı bilgi için bu makaleyi okuyun)

 

2- Seçtiğiniz konuya ilişkin anahtar kelimeler belirleyin. Yani okurların hangi kelime öbeklerini arama motoruna yazarak makalenize ulaşacağını önceden tahmin etmeye çalışın. Bu ön çalışma için “Google Anahtar Kelime Aracı”nı kullanabilirsiniz. (Konuya ilişkin detaylı bilgi için bu makaleyi okuyun)

 

3- Anahtar kelimeleri doğru yerleştirin. Anahtar kelimeleri en sık 20 kelimede bir kullanımı önerilir. Daha az aralıklarla tekrarlanan anahtar kelimeler spam olarak algılanabilir.

 

4- Makalenizde anahtar kelime dağılımı yaparken ters piramit uygulamasına dikkat edin. (Konuya ilişkin detaylı bilgi için bu makaleyi okuyun)

 

5- Makaleleriniz arası linkleme yapmak da önemlidir.  Yazmış olduğunuz makale ile alakalı bir konu ya da maddede daha önceden yazdığınız bir makaleye link verip, site içi linkleme sağlayabilirsiniz.

 

6- Eğer makaleye bir fotoğraf eklenmesi söz konusu ise o zaman bu fotoğrafın alt etiketine yazdığınız makalenin anahtar kelimesini koymak önemlidir. Böylece görsellerde arama yapan bir kişiyi de makalenize çekebilme şansınız olur.

 

7- Makalelerin kolay okunmasını sağlayan maddeleme, numaralandırma, alt başlık kullanımı gibi makale düzenleyici araçlara önem vermek ayrıca makaleniz için önemli olan kelimelere vurgu yapmak önemlidir. Vurgulu kelimeler arama motorları tarafından önemli olarak algılanır ve makalenizle ilişkilendirilir. Burada önemli olan makalenizin konusu ile birebir alakalı kelimelere vurgu yapmaktır. Her makalenizde bold, italic ve/veya underline gibi anlam pekiştirici araçlar ile kuvvetlendirilmiş kelime öbekleri kullanmaya dikkat edin.

 

8- Makalenin son bölümünde anahtar kelime kullanımı önemlidir. Hatta sitenize link verecekseniz makalenizin son paragrafında, makaleniz için seçtiğiniz anahtar kelime öbeği üzerinden bu linki vermek, gönderdiğiniz sitenin doğrudan konuyla ilişkili olduğunu anlatır.

 

Yazar Hakkında

SEO altyapısıyla oluşturulmuş Türkiyedeki ilk “Article Marketing” projesi olan “Makale Marketi”nde Editör ve Kurumsal İletişim Danışmanı olarak çalışmaktadır. Eğer siz de işiniz ile alakalı potansiyel hedeflerinize ulaşmak ve web sitenizin trafiğini arttırmak istiyorsanız Makale Marketi Sistemi‘ne Şimdi Kaydolun!

İletişim için: bahar [at] pbailetisim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.