1 Makale Yazım Süresinde 10 Makale Nasıl Hazırlanır?

Bir makale yazmaya başlandığında genellikle karşılaşılan problemlerden biridir yazının tıkanması… Oysa pek çok yabancı kaynak günde sadece 3 saat gibi bir zaman dilimi ayırarak onlarca makale yazabileceğimizi söylüyor. Peki, bu nasıl mümkün olabilir? Bilgisayar karşısında saatlerce tek bir makale yazmak için zaman harcarken, nasıl olur da 1 makale süresince 10 makale yazabiliriz? Bu makalemde 1 makale yazma süresinde 10 makale üretmenin püf noktasını sizlerle paylaşacağım…

 

Bir makale yazmaya başlandığında genellikle karşılaşılan problemlerden biridir yazının tıkanması… Oysa pek çok yabancı kaynak günde sadece 3 saat gibi bir zaman dilimi ayırarak onlarca makale yazabileceğimizi söylüyor. Peki, bu nasıl mümkün olabilir? Bilgisayar karşısında saatlerce tek bir makale yazmak için zaman harcarken, nasıl olur da 1 makale süresince 10 makale yazabiliriz? Bu makalemde 1 makale yazma süresinde 10 makale üretmenin püf noktasını sizlerle paylaşacağım.

 

Günümüzde internet kullanıcıları bir ürün ya da hizmet arayışına girdiklerinde deneyim ve bilgiye ulaşmayı esas kabul ediyorlar. Reklam, halkla ilişkiler, pazarlama trendlerinin değişim göstermesi ile birlikte bilgi her zamankinden daha önemli bir noktada konumlanmaya başladı. İşte bu gelişmelerin ışığında “Article Marketing” adı verilen pazarlama modeli oluştu.

 

Article Marketing yapmak isteyen pek çok konusunda uzman kişiden aldığım mailde karşılaştığım temel soru makale yazmak isteyen ve bunu bir pazarlama aracı olarak kullanmak isteyen kişilerin nasıl bir yol izleyeceklerini bilmeme kaygısı üzerine kurulu. Vakitsizlikten dem vuran ve Article Marketing için ne kadar çok makale yazarsan o kadar iyi kuralını bilen bu kişilere verdiğim yanıtlar doğrultusunda bu makaleyi hazırlamaya karar verdim. Şimdi gelelim bu makalenin ana sorusuna;

1 makale süresinde 10 makale nasıl yazacağız?

Bu konuyu bir örnekle açmak ve anlaşılır kılmak daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Örneğin, bir kişisel gelişim uzmanı olduğunuzu varsayalım. Özgüven üzerine bir makale hazırlamak istiyorsunuz. Bir makalenin sıkılmadan okunması ve gerekli dikkatin sağlanması için ihtiyaç duyulan kelime aralığı 250 ile 400 kelime olduğunu biliyorsunuz. Peki, bu kelime aralığı upuzun bir konu olan özgüven başlığını aktarmak için yeterli mi? Hayır. O zaman nasıl bir yol izleyelim?

 

1- Özgüven konusuna ilişkin en çok aranan kelime öbeklerini belirlemekle işe başlayın. “Anahtar Kelime Aracı” bu belirlemede size büyük kolaylık sağlayacaktır. Özgüven konusunda en çok aranan 10 anahtar kelimeyi belirleyin. (En az 4 en fazla 25 olması önerilir)

2- Özgüven konusunu işleyebileceğiniz başlıkları alt alta yazın. Bu alt başlıklar sizin diğer 10 makalenizin ana başlıkları olacaktır. Nasıl mı?

  • Özgüven Geliştirmenin Yolları
  • Çocuklarda Özgüven Gelişimi Nasıl Desteklenir?
  • Özgüven Eksikliği Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
  • Özgüven Nasıl Sağlanır?
  • Ayrılık Sonrası Özgüveni Geri Kazanmanın Yolları
  • Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?
  • İş Yerinde Özgüven Eksikliğinin Nedenleri ve Sonuçları
  • Özgüven Kazanımına İlişkin 10 Etkili Yol
  • Özgüven Nedir? Neden Önemlidir?
  • Özgüven İlişkileri Nasıl Etkiler? Özgüven ve Başarılı Evlilik Sırları

3- İlk makalenizi yazmaya başlarken bu belirlediğiniz alt başlıklara da makalenizin içinde yer verebilirsiniz. Böylece ilk makalenizin konusu özgüven nedir ve yaş, konum ve duruma göre özgüven gelişimi nasıl sağlanır olabilir.

4- Genişletilmiş bir şekilde konuyu işleyeceğiniz düşünülürse kendinizi sınırlamaksızın yazmaya başlayabilirsiniz. Çünkü makale yazarken kişiyi en çok sınırlandıran durumların başında belirli bir kelime aralığında bir konuyu anlatmak gelir.

5- Makale yazmaya başlamadan evvel yazacağınız konuyu alt konularıyla belirlemek zamanı etkin kullanmanızı sağlayacağı gibi, uzmanlık alanınıza ilişkin daha niş konuları ele almanızı da sağlayacaktır.

6- Çoklu makale yazımını kolaylaştıran bir diğer püf noktası da daha önceden yazdığınız konuya ilişkin karşılaştığınız sık sorulan soruları ele almaktır. Böylece uzmanı olduğunuz alanda farklı bakış açılarına sahip, farklı şekilde ele alınmış birçok makale yazabilirsiniz.

 

Tüm bu yazdıklarıma ek olarak özellikle belirtmek isterim ki internette hali hazırda var olan ve yüzeysel şekilde aktarılmış bilgiler sizin en büyük kazancınızdır. Bu halen geliştirilerek yazılması gereken birçok konu olduğunun göstergesidir. Özellikle alanınıza yani uzmanlığınıza ilişkin eksik bulduğunuz paylaşımlar sizin için birer fırsattır.

 

Şimdi bu fırsatı kendiniz için geç olmadan avantaja çevirmek ve Article Marketing pazarlama yönteminin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olan MakaleMarketi.com’da yayınlama zamanı.

Yazar Hakkında

SEO altyapısıyla oluşturulmuş Türkiye’deki ilk “Article Marketing” projesi olan “Makale Marketi”nde Editör ve Kurumsal İletişim Danışmanı olarak çalışmaktadır. Eğer siz de işiniz ile alakalı potansiyel hedeflerinize ulaşmak ve web sitenizin trafiğini arttırmak istiyorsanız MakaleMarketi.com’a Şimdi Kaydolun!

İletişim için: bahar [at] pbailetisim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.