obilir > Konular > İnternet ve Online İşler > Article Marketing > Makale Marketi’nde Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Makale Marketi’nde Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Makalenizi bir puzzle’ın parçaları gibi düşünün. 5 önemli parça ve bu parçaların birbiriyle uyumu.. İşte size makalelerinizi ustaca hazırlamanız için dikkat etmeniz gerekenler…

Makalenizi bir puzzle’ın parçaları gibi düşünün. 5 önemli parça ve bu parçaların birbiriyle uyumu çok önemlidir.

Makale Marketi’nde bir makale, temelde 5 farklı bileşenden oluşur. Makalenizi ustaca hazırlayabilmeniz için bu bileşenleri tanımalı, her birinin önemini anlayabilmelisiniz.

 

5 Temel Makale Bileşeni

  1. Makale Başlığı (Title): Makalenizin içeriğinde okuyucunun bulacaklarını tarif eder.
  2. Makalenin Anahtar Kelimeleri (Keywords): İnternet kullanıcılarının arama yaparken kullandıkları kelimelerle alakalıdır. Yazı içerisinde ve başlığında en çok kullandığınız kelimeler, o kelimelerle arama yapıldığında makalenizin bulunmasına yardımcı olur.
  3. Makale Özeti (Summary): Makalenin içeriğiyle ilgili bir ön bilgi verir.
  4. Makalenin Ana Yazısı (Body): Makale başlığına cevap verecek şekilde hazırlanmalıdır. Yazarın konu hakkında görüş ve düşüncelerini belirttiği ana bileşendir.
  5. Bağlantı Paragrafı (Resource Box): Makalenin son paragrafını oluşturur. Yazar okuyucunun kendisine ulaşması için gerekli olan iletişim bilgileri, web adresi gibi bağlantıları oluşturur.

 

Makalelerinizi ustaca hazırlamanız için şu konulara dikkat etmelisiniz

Çalışmanızı Sınayın: Makalenizin olası harf ve gramer hatalarını kontrol edin.

Kontrol ipucu: Çalışmanızı yüksek sesle okuyun. İçinizden okumaktan ziyade yüksek sesle okumak hatalarınızı yakalamanıza daha çok yardımcı olacaktır.

 

Okuyucularınızı Düşünerek Yazın: Eğer teknik bir konuda makale yazıyorsanız teknik terimler kullanmak doğru olabilir. Fakat hedeflediğiniz okuyucuların bunları anlamaya ve kavramaya hazır olmama ihtimallerini de göz önünde bulundurun.

 

Okuyucularınızın İlgisini Çekin: Okuyucularınızın merak edeceği önemli bilgileri kendi rezervinizde tutun. Makalenizin web sitenize trafik yaratacağını unutmayın. Bağlantı paragrafınızda (son paragraf) konuyu merak eden okuyucuların web site linkinizi tıklamalarını sağlayın.

 

Yazınız Temiz, Az ve Öz Olsun: 500 kelime içeren bir makale, 1000 kelime içeren bir makaleden daha iyi performans sağlar. Makalenizin internette yayınlanacağını ve internet kullanıcılarının çok uzun yazıları okumaya vakitlerinin olmadığını hatırlayın. Makalenizin temiz, az ve öz olmasını sağlayın. Okuyucularınız kolaylıkla okuyabilsin ve paylaşabilsin. (400-750 arası kelime sistem için en iyisidir)

 

Ana Yazı (Body) İçeriğinde Yapmamanız Gerekenler:

Okuyucuyu yönlendirmeye çalışmayın:

Makaleyi okuyan kişi eğer kendisinin bir yaptırıma zorlandığını hissederse yazıya olan ilgisini kaybeder. Yazarın kendisine bir şeyler yaptırmak istediğini anlar. Ve bu okuyan için çok rahatsız edici bir durumdur. Yazılarınızı hazırlarken konu hakkında bilgi, görüş ve düşüncelerinizi aktarın.

 

Satış ve Reklam Yapmayın:

Okuyucular satış ve reklam içeren yazılara ilgi duymazlar. Aynı şekilde web site sahipleri ve yayıncılar da reklam ve satış içeren yazıları yayınlamak istemezler. Onlar okuyucularına fayda sağlayacak yazıları seçerler. Bağlantılarınızı son paragrafınızda bulundurun.

 

HTML Kullanmayın:

Ana yazınız içerisinde linkler yaratmak web site sahiplerinin ve yayıncıların makalenizi tercih etmemelerine sebep olacaktır. Bağlantılarınızı son paragrafta bulundurun.

 

Makale Marketi Editoryal Rehberi içerisinde belirtilen diğer konulara da dikkat ederek makalelerinizi ustaca hazırlayabilirsiniz. Uygun bulunup yayınlanan her yeni makale Ana Sayfa içerisinde ilk sırada gösterime girer. İncelemek için: Makale Marketi Ana Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir