Borçlar ve Kredi Kartı; Geçim Derdi ve İşsizlik Sorunları

Ülkemiz de son yıllar da borca biçilen değerin adı, intihar… Bugünler de evlilik yıkan borçlar, kişileri umutsuzluğa itip psikolojisini bozduğu gibi bir cinnet nöbetiyle ölüme sürüklüyor. Bir aile maddi geçim darlığına düştüğü zaman şiddet ve öfke sınır tanımıyor. Ülkemiz ekonomisi şartları zorluyor. Geçim derdi ve işsizlik sorunları büyütüyor…

Maddi Darlıkların Geniş Yelpazesine İntihar da Eklendi

Ülkemiz de son yıllar da borca biçilen değerin adı, intihar… Bugünler de evlilik yıkan borçlar, kişileri umutsuzluğa itip psikolojisini bozduğu gibi bir cinnet nöbetiyle ölüme sürüklüyor. Bir aile maddi geçim darlığına düştüğü zaman şiddet ve öfke sınır tanımıyor. Ülkemiz ekonomisi şartları zorluyor. Geçim derdi ve işsizlik sorunları büyütüyor…

 

Bireyler maddi imkânlardan dolayı şiddetli geçimsizlik yaşarken buna şahit olan ve o imkânlar içerisinde geleceğe adım atan çocuklar nasıl bir psikolojiyle hayata hazırlanır? Borçtan dolayı cinayet işlemiş bir katil zanlısı gibi hapse götürülen baba ve aynı sebepten terk edilen eş hayata yeniden başlama noktasını nasıl bulur? Sorunlar ve sorulardan ibaret yaşadığımız maalesef ki bir gerçek.  Maddi darlıkların yelpazesi öyle geniş ki, hayatın bütün sorunlarının ilk durağı oluyor. (Kadına şiddet, aile içi geçimsizlik, çocuk psikolojisi, evliliklerin bitmesi ve intihar…)

 

2011 yılı ülkemizde felaketler yılı olarak kabul edildiği gibi borç intiharlarının da arttığı gözden kaçmıyor. Örneğin; anne ve babası borç yüzünden hapse giren, gencin intiharı, karısını, çocuğunu cinnet geçirip ardından kendisini öldüren baba… İşte büyük bir soru daha bu Ülke bu psikolojiyle nasıl bir geleceğe imza atacak?

 

İnsanlık dramı yaşıyoruz yasaların ve insan haklarının ne derece uygulandığı alenen ortada. Her şey düşünüldü yasalar tekrar gözden geçirildi, ama insanların psikolojisi yıkıldıktan sonra… Medyadan duyulan insanlık dışı olaylar ve internette dolaşan intihar videoları bu güne kadar % 100 fikre dokunmuştur. Bu görüntü ve vidolar ülkemiz de örnek teşkil etmektedir. 2011 yılının ekim ayında kişisel gelişim uzmanının borç yüzünden intihar ettiği bu ülke de diğer borçlu insanlar ne yapmaz ki?

 

Bankalar olayı abarttı ev hanımlarına, öğrencilere kredi kartı dağıtıyor. O da yetmez bütün internet sitelerini istila etmiş kol geziyor. Televizyon insanları etkiliyor. Yüksek yaşam statüsüne özendiriyor ve dar gelirli aileler de doğal olarak biz neden böyle sefil yaşıyoruz diyor. Baba, asgari ücretle evi zor geçindirirken birden bilinçsiz kullandığı kredi kartı hayatında çığır açıyor. Boğazından kısıyor ödemek için bu kez işinden oluyor. ‘Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar’ gerçeği burada boy gösteriyor.

 

6 çocuklu bir ailenin 5. şahsıyım çocukluğumun uykuları yer yataklarında kardeşlerimle boy sırasında geçti. Hep bir odam, bir masam, bir yatağım olsun istedim. O mükemmel yaşamlar özentim oldu çoğu zaman ama şimdi anlıyorum o yer yatağı ve kardeşlerimin çocukluğuma kattıklarıyla büyüdüm ben. Biz hiç istemedik hep verileni aldık. Ailelere tek önerim bulundukları durumu çocuklarıyla paylaşmalarıdır. Gurur meselesi yapıp kalkamayacağı yükün altına girmenin bir anlamı yoktur. Milliennium 2012’deyiz ve bugün ülkemizde borç intiharları izdiham yaratıyor.

 

Yazar Hakkında:
Yönetici asistanı olan yazarın şiir ve diğer yazılarına http://yapragyagmurlari.tr.gg isimli blogdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir