obilir > Konular > Seyahat / Tatil > Gezi Rehberi > Macera Turları, Macera Dolu Seyahatler ve Overland

Macera Turları, Macera Dolu Seyahatler ve Overland

Alternatif seyahat arayışında olanlar ve macera turlarına ilgi duyanların yakından tanıdığı, bilmeyenler ama arayış içinde olanlar içinse yepyeni bir kavram Overland… Overland kavramının Türkçe tam karşılığı kara üzerinde yol almak. Bazen haftalar bazen de aylar süren, çoğu zorlu parkurlar ve koşullardan oluşan, uzun kara yolculukları anlamına geliyor “overland turlar”. Bu makalemde size overland macera turunun ne demek olduğunu ve overland seyahatlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden söz edeceğim…

 

Alternatif seyahat arayışında olanlar ve macera turlarına ilgi duyanların yakından tanıdığı, bilmeyenler ama arayış içinde olanlar içinse yepyeni bir kavram Overland… Overland kavramının Türkçe tam karşılığı kara üzerinde yol almak. Bazen haftalar bazen de aylar süren, çoğu zorlu parkurlar ve koşullardan oluşan, uzun kara yolculukları anlamına geliyor “overland turlar”. Bu makalemde size overland macera turunun ne demek olduğunu ve overland seyahatlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden söz edeceğim.

 

Overland turları ile ilgili bilinmesi ve dikkate alınması gereken çok detay var. Öncelikle overland seyahat etmek isteyenler daha önceden grup seyahat psikolojisini deneyimlemiş olmalıdırlar. Çünkü overland bir grup maceraperestin bir araya gelmesi ile organize ediliyor. Bu grupta yer alan kişiler genellikle birbirlerini tanımıyorlar, nasıl tanısınlar ki? Ancak overland turlarını diğer yurtdışı turlarından ayıran en önemli özellik burada seyahat edecek kişilerin hedefe ulaşma noktasında birbirleri ile iyi bir uyum ve işbirliği içinde olmaları gerekliliği. Overland yolculuklarında her bir yolcu aynı yolun yolcusu ve dolayısı ile birlik ve beraberlik bu seyahat planının olmazsa olmazı…

 

Overland yolculuklarda, tur firmaları genellikle aynı hayat görüşünü paylaşan kişileri bir grupta toplamaya dikkat ediyorlar. Tur her ne kadar planlı bir program ile başlasa da planda olmayan rotalar, hava koşullarına bağlı değişiklikler kısacası hesapta olmayan pek çok şey yaşanabiliyor. Overland turların rotalarını bozkırlar, çöller, dere tepe aştıran güzergahlar ve konaklama mekanları oluşturuyor. Yani kısaca tam bir macera dolu tatil sizleri bekliyor.

 

Overland yolculukların süresi tercih edilen ulaşım biçimine göre değişiyor. Eğer tüm yolu karadan almayı düşünüyorsanız o zaman birkaç ay sürecek bir yolculuğa, eğer belirli bir mesafeyi araçla (uçak) kat etmeyi düşünüyorsanız o zaman birkaç hafta ya da daha uzun süre bu seyahati yaşamayı planlamak gerekiyor.

 

Overland turlar genellikle 10-12 kişilik gruplar halinde düzenleniyor. Bu kişilerin tur ve seyahat boyunca günlük yaşama katılımları zorunlu. Yemeklerin hazırlanmasından alışverişe, temizlikten çadır kurulumuna kadar hemen her türlü günlük iş katılımcıların ortaklaşa işbirliği ve iş bölümü ile hayata geçiriliyor. Kısaca overland turuna çıkacak maceraperestlerin ben bunu yapamam, o da benim işim mi canım gibi bahaneler üretme lüksü yok.

 

Tıpkı diğer macera turları gibi overland turlarda da katılımcıların konfor arama lüksü yok. Bu turda sahip olunan en büyük lüks, seyahatin gerçekleştirildiği araçların konaklama, yemek ve tuvalet ihtiyacını karşılayabilir donanıma sahip olması.

 

Overland seyahati yapmayı planlayanların çanta ve valiz hazırlıklarında da iktisatlı davranması önemli. Büyük valizler, bu seyahat tipi için uygun değil. Bunun yerine kapsamlı back packer tipi bir sırt çantası edinmek daha doğru. Overland seyahatlerde çantanızın içinde olması gerekenlerin de dikkatle seçilmesi gerekiyor. Değişen hava koşullarına uygun kıyafetler, bot, sandalet, çokça t-shirt, kalın ve ince çoraplar, polar ya da kazak, doğa yürüyüşü yapanların yakından tanıdığı cepli kargo pantolonlar, fular (zaman zaman boynu zaman zaman kafayı korumak için) şapka, gözlük, içlik, iç çamaşırı, mendil (hem ıslak hem kuru), saç fırçası, koruyucu krem ve kişisel bakım ürünleri çantanızda olması gereken öncelikli donanımdır. Ayrıca kamera, fotoğraf makinesi gibi anları belgeleyecek donanımlar, uyku tulumu, uyku matı gibi yolculuğu sizin için kolaylaştıracak ekipmanlar da yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerdendir.

 

Macera dolu birkaç hafta yaşamak, yeni yerler, yeni ülkeler keşfetmek, farklı gelenekleri yaşayarak deneyimlemek için overland seyahatler ideal. Ülkemizden hareketle bu macera dolu rotalara tur düzenleyen pek çok seyahat acentesi mevcut. Eğer siz de overland macera turlarını deneyimlemek, gizemli ülkelere farklı bir açıdan bakmak istiyorsanız seyahat acentenizden macera turları ya da overland turlar ile ilgili bilgi almayı unutmayın.

 

Tatil Köyü ve Oteller’de en ucuz tatil rezervasyon imkanı sunan otel rehberi ve tatil sitesi tatil sepeti hediye çeki sayesinde indirimli otel rezervasyonu yapabilirsiniz. Yurtiçi ve yurtdışı oteller için alternatif olarak hotels.com indirim kodu ve tatil.com hediye çekleri tikokupon.com sitesinde ücretsiz olarak dağıtılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir