Lider Olmak Neleri Gerektirir?

Lider olmak birçok kişinin hayalidir. Yalnız çok az kişi bu hayali gerçekleştirir. Liderlik farklı bir yaşam tarzıdır. Yönettiğin kurum veya kişilerden daha deneyimli sivri zekâlı ve daha aktif olmalısın ki lider olasın. Bu arada deneyim derken; yanlış anlaşılmasın deneyim yaşam veya yaş ile alakalı değil. Deneyim başkalarının hatalarından kendine ders çıkarmak, okuduğun bir kitap veya tarihi bir olaydan ders çıkarmaktır. Buralardan kendinize ders çıkarmak için şu soruyu sorun kendiniz; ben burada olsaydım neyi farklı yapardım? Buradan çıkarmam gereken ders neydi? Gibi farklı bir bakışla bakmalısınız olaya. Böylece sadece kendi deneyiminizle yetinmeyip birçok deneyimi yaşayacaksınız. Yaşım ne kadar büyükse o kadar deneyimliyim, ben çok yaşadım ondan her şeyi bilirim, yeni yetmeler ne anlar bu işlerden. Diyen kişiler eğer gerçekten o deneyimlerinden ders almış olsalardı bu konuşmayı, yapmazlardı. O deneyimlerde mutlaka kendinden genç kişilerden yardım istemiştir. Kaldı ki değişen dünyaya en iyi ayak uyduran o neslin gençleridir. O neslin gençlerin o nesil’i ve yaşamına mükemmel bir uyum sağlamıştır. O yüzden eğer sen o nesilde yaşıyorsan o nesil’i iyi bilen bir rehbere ihtiyacın olabilir. Bu yaş meselesi değil, bu deneyim meselesidir. Deneyimde yaşamdan kazanılmaz, deneyim aklını kullanabildiğin ve modellemeyi başarıyla yaptığın sürece kazanılır.

Lidersen eğer çalışanlarından daha fazla bilgi ve donanıma sahip olmalısın. Liderlik kolay görünse de, madalyonun diğer yüzüne baktığımızda bir liderin bir insandan daha fazla emek sarf ettiğini görürüsünüz. Sabah işçi 8 de iş başı yapar. Gerçek lider ise; sabah 5 te kalkar kitabını okur, sabahın en mükemmel o altın saatlerini kendine ayırır. Yani kendi gelişimi için o altın saatleri harcar. Oysa işçi veya diğer insanlar ise o saate uyur. Saat 6,30 veya 7.00 kalktığında söylene söylene kalkar ve bu hayata hep kötümser bakar. İş başı olduğunda Gerçek liderler acil bir işi yoksa eğer işçilerden önce iş yerindedir. İşçiler ise bu adam burada mı yatıyor anlamadım diye yine söylenmeye başlar. Adam uyuyor merak etme hem de sende daha kaliteli hayatına öyle muhteşem bir plan oturtmuş ki…

Peki, lider olunmaz mı? Çok sık tartışılan bir konu bu dönemlerde birçok kişi lider insan olunmaz maalesef yetenektir der. Oysa liderlik yetenek işi olmayıp istek, motivasyon ve kendini geliştirme işidir. Kıvrak zekâya sahip olmalı, kendine yatırım yapmalı. Çünkü bir lider bilir ki her türlü yatırımın içerisinde risk vardır. Oysa kendine yaptığı yatırımda her hangi bir risk yok. Kendi var oldukça o bilgi ve deneyimde var olacaktır. Zaten bu yüzden liderdir.

Soruyorum liderlik kazanılmaz doğuştandır diyenlere. Siz veya lider olmaz dediğiniz kişiler günde kaç saatlerini kendine yatırım yaparak geçiriyor? Günde kaç saat kitap okuyor? Hayatında ki ulaşmak istediği hayati hedefi ne? Hangi amaç uğruna çalışıyor? Uzun süreli amacı var mı? Varsa ne kadar spesifik bir hedef? Yaşadıklarından ne kadar ders çıkarıyor, Her olaydan sonra o olay üzerine ne kadar düşünüyor? O olaylardan kendine ders çıkarmak için nasıl sorular soruyor? Başarıyı nasıl tanımlıyor? Yarın ne yapacağını nasıl hesaplıyor?

İşte lider dediğimiz insanlar kendilerine böyle yatırım yapıyorlar. Resmi kayıtlara göre, Atatürk’ün okuduğu kitap sayısı 3 bin 997. Bunlar sadece resmi olan. Peki, hesaplayalım Mustafa kemal Atatürk gerçekten tesadüf eserimi lider olmuştur. Haftada 1 kitap bitirsek ayda 4 kitap, yılda 48 kitap, 10 yılda 480 kitap 100 yılda 4800 kitap yani Atatürk gibi lider olmak için haftada 1 kitap bitirirsek 90 yıl gibi bir sürede Atatürk gibi düşünmeye başlarız. Bu sadece küçük bir örnek varın gerisini siz düşünün.

Şimdi bunları okurken bile bu kadar kitabı nasıl okurum diye düşünmeye başladınız değil mi? Bu olanaksız hatta zor gibi size gelir. Oysa gerçek bir lideri lider yapan işte bu olanaksızı olanaklı hale getirmektir. Pes etmeyip o olanaksız diye düşündüğünüzü başarandır. Bir profesör makale yazarken ortalama 30–40 kitabı birleştirerek bir makale yazar. Eğer 4000 bin kitap okursanız artık siz düşünün kaç makale, kaç tez, kaç profesörün okuduğunu okumuş olursunuz. Tabi bu okumanın da size ne kadar profesyonellik kattığına tanık olur, düşünceleriniz farklı olduğunu görürsünüz. Unutmayın ki emek ettiğiniz oranda başarıyı yakalarsınız.

Şimdi orada oturup ta vay be adamlara bak mı diyeceksin yoksa ben de lider olurum deyip çalışmaya mı başlayacaksın. Seçim senin ya yöneten olacaksın ya da yönetilen. Hayat senin…

Tavsiyeler

Kişisel ve profesyonel hayatında başarılı olmak isteyenler için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki SÖZEL OLMAYAN İLETİŞİM ve KARİZMA e-kitabı size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.