Kurtuluşa Uzanan Yol; Zafer Bayramı

Tarihimize baktığımız zaman zaferlerle dolu.Dünya ülkelerinin tarihine baktığımızda,hangi ülkenin böyle eşsiz ve zaferlerle dolu bir tarihi var?Bu aziz millet dünya üzerinden yok edilmeye silinmeye çalışılmış; Allah’ın izni ile her dönem bu millete bir lider göndermiştir.Bu önderin yolunu tutan milletimiz de zaferlere ulaşmıştır…

 

Türk Milleti tarihi zaferlerle dolu.

Bu tarihi bilmek ve okumak gerek.

İmanla,doğrulukla,barışla açtı yolu.

Açtığı yolda doğru yürümek gerek.

 

26 Ağustos 1071 Malazgirt Savaşı,

Barışla taçlandırmak gerek bu arşı.

Büyük komutan Alparslan bu barışı.

Anadolu’nun kapısını açarak sağladı.

 

Düşman kuvvetlerine toprağımız daralır.

30 Ağustos 1922 düşmanı çembere alır.

Düşmanlar esir alınır bu çemberde kalır.

Başkomutanla Kurtuluş günlerine varır.

 

Ulu Önder Atatürk’ün duyulur şu sözleri.

“Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!”

Ordumuz sevinç karşısında kalır mı geri?

Allah! Allah! Allah! Sesiyle inletir gökleri.

 

Bu yurttaki halklar savaşa birlikte koşar.

Bu halklar birlik olursa tüm zorlukları aşar.

Ağustos ayında bir daha kurtuluşu yaşar.

Emperyalist güçler hala bütünlüğe şaşar.

 

Yokluklar,zorluklar içinde savaş kazanılır,

Şanlı milletimin adı tarihe bir daha yazılır.

Önderin ismi silinmeyecek şekilde kazılır.

Kurtuluş Savaş ile bu vatan bizlere kalır.

 

Tarihimize baktığımız zaman zaferlerle dolu.Dünya ülkelerinin tarihine baktığımızda,hangi ülkenin böyle eşsiz ve zaferlerle dolu bir tarihi var?Bu aziz millet dünya üzerinden yok edilmeye silinmeye çalışılmış; Allah’ın izni ile her dönem bu millete bir lider göndermiştir.Bu önderin yolunu tutan milletimiz de zaferlere ulaşmıştır.

 

Dünya haritasına baktığımız zaman Dünya’nın tam göbeğinde bulunan bu topraklara emperyalist güçler göz dikmiş;bu toprakları almaya çalışmışlardır.Emperyalist güçler;üç tarafı denizlerle çevrili,yer altı zenginlikleri ile dolu,dört mevsimin yaşandığı bu toprakları her devirde himaye altına almaya çalışmışlarıdır.Bu millet var oldukça kötülüğe,zulme meydan okuyacak;emperyalist güçlerin dediklerini yapmayacak onlara dur diyecektir. İslam dinini kabul etmiş;dünyayı kötülükten ve zulümden kurtaracak bu milleti emperyalist güçler yok istemez mi?

 

İlkokul dördüncü sınıftan Üniversite son sınıfa kadar altın harflerle yazılmış tarihimiz bizlere ders olarak okutulamkta;bu vatanın bugünlere hangi zorluklarla nasıl ulaşıldığı anlatılmaktadır.Tarihimizin her sayfası ile gurur duyuyor,bizlere böyle eşsiz tarih ve vatan bıraktıkları için başta bulunan önderlerine ve atalarımıza çok teşekkür ediyor mekanları cennet olsun diyerek dua ediyoruz.Zafer Bayramı gününde tarihin altın sayfalarını yine çeviriyoruz.

 

İşte bu tarihte;30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Dumlupınar Savaşı, Türk ulusunun yeniden dirilişidir. Malazgirt Savaşı’yla,26 Ağustos 1071 de Anadolu’nun Türklere kapılarını açan Alparslan ve kahraman ordumuz; Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle de Anadolu topraklarının Türk Vatanı,olduğunu tüm iradesiyle bu emperyalist güçlere ispatlamıştır.İşte bu yüzden Ağustos ayı (26 Ağustos-30 Ağustos) tarihimize altın harflerle yazılmıştır. Kurtuluş savaşı ve 30 Ağustos zafer bayramından sonra ulusumuzun iradesiyle de Cumhuriyet kurulmuştur.

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ünlü eseri olan “Nutuk”da (Söylev) Kurtuluş Savaşı’nı anlatmaktadır. Anadolu toprakları dört bir tarafından düşman kuvvetleri tarafından işgal edilmiş.Yokluk ve yoksulluk içinde yaşayan halklar eşsiz vatanı düşmanı verir mi?Çocuğu,genci,yaşlısı,erkeği,kadını ile vatanı savunmaya hazır bu halkların önüne eşsiz bir önder çıkar.Sanki gözlerinin içinde görülüyordu bu milletin bağımsızlığı…Gözlerinin maviliğinde görülüyordu bu vatanın bağımsız olması…Denizde yok olmaları gibi; gözlerinin maviliği ile dış güçleri,emperyalist güçleri yok ediyordu.Birlik bütünlük içinde yaşayan halklar ve önlerinde duran Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olduktan sonra hangi güç dayana bilirdi?

 

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Batı Cephesi Komutanı ve İnönü Savaşları kahramanı İsmet Paşa ve Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa gizlilik içinde taarruz planlarını hazırlarlar.1922 Ağustos ayında Türk Ordusunun taarruza geçmesi için, Kurmay heyetince karar verilir. Mustafa Kemal, İsmet Bey, Fevzi Çakmak ve diğer paşalar ile kurmaylar; savaşı yönetmek üzere Kocatepe’ye giderler.

 

26 Ağustos sabahı,Türk topçu birlikleri Afyon’un güneyinden düşman siperlerini ateş etmeye başlarlar. Hemen ardından piyade birliklerimiz hücuma geçerler. Başkomutan ve komutanların hazırladığı plana göre Büyük Taarruz devam eder.Düşman kuvvetleri panikler ne yapacaklarını şaşırırlar.Bu planı ve saldırıyı hiç beklemiyorlardı.Bu saldırılara dayanamayan düşman gerilemeye başlar, bozguna uğrayarak ikiye ayrılır.

 

30 Ağustos tarihine kadar düşman kuvvetleri çembere alınır. Dumlupanır’da ise ordumuz düşman kuvvetlerine son darbeyi vurur. Düşman askerleri kaçmaya başlar. İşte Mustafa Kemal Paşa kaçan düşman askerlerini gördükten sonra bu düşmanları kovalamak için;o meşhur komutunu verir:

 

– “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” Yunan Başkomutanı başta olmak üzere çok sayıda esir alınır.

Şahlanan Türk Ordusu boş durur mu? Düşmanları İzmir’e kadar kovalar. 9 Eylül 1922 günü Türk Ordusu İzmir’e girer. Batı Anadolu’yu işgal eden,yakan yıkan,kavuran düşman kuvvetleri canlarını zor kurtararak, geldikleri gibi gemilere binerek kaçarlar.

 

Bugün, bu tarih; 30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere dur denildiği,bu güçlerin emellerinin kırıldığı bir gündür.Yokluklar ve yoksulluk içindeki halkların,düşmana dur dediği ve geçit vermediği bir gündür. Bu vatanda yaşayan halkların;Türkün,kürdün,lazın,sünninin,alevinin…birlik ve bütünlük içinde bulunduğu bir gündür.Kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtarıldığı bir gündür.Başkomutanın,komutanların,ulusal ordumuzun destanlar yazdığı bir gündür.Milli birliğin,bütünlüğün sağlandığı bu yurdun ilelebet Türk yurdu olduğunun kanıtlandığı gündür.Bugün Zafer Destanı’nın yazıldığı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın olduğu gündür.

 

Böyle güzel günde; kutsal ve güzel vatanı emanet ettikleri için,bu zaferi bizlere yaşatan Atatürk ve silah arkadaşlarına,kahraman Türk Ordusu’na şükran ve minnetlerimi sunarım.Ruhları şad, mekanları cennet olsun.Bizlere de bu güzel vatana sahip çıkmak ve güzel yurdu barış,hoşgörü içinde en üst düzeye çıkarmak düşmektedir.Ülkemizin ve halkımızın Zafer Bayramı kutlu olsun.

 

30.08.2015

Hasan Kaya

Eğitimci-Şair-Yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Temmuz, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir