Banka Kredileri Gün Geçtikçe Ucuzluyor

Merkez Bankası’nın üç ayda bir yayınladığı “Banka Kredileri Eğilim Anketi” açıklandı. Bankaların kredi kural ve koşulları (faiz dışı ücretler, faiz oranları, kredi miktarı, vade, teminatlar ve taahhütler) açısından sıkılaştırma ve gevşetme politikalarını ölçen bu raporda, önümüzdeki üç aylık dönem için de tahminler yapılıyor…

Merkez Bankası’nın üç ayda bir yayınladığı “Banka Kredileri Eğilim Anketi” açıklandı. Bankaların kredi kural ve koşulları (faiz dışı ücretler, faiz oranları, kredi miktarı, vade, teminatlar ve taahhütler) açısından sıkılaştırma ve gevşetme politikalarını ölçen bu raporda, önümüzdeki üç aylık dönem için de tahminler yapılıyor.

Rapor, önümüzdeki üç aylık dönemde tüketiciye kredi ortamının ne durumda olacağını göstermesi bakımından oldukça önemli. Rapordan kredi kullanacaklara yol gösterebilecek önemli noktalar şunlar;

Konut Kredi’sinde Bankalar Kar Marjını Düşürdü

Konut Kredileri’ne uygulanan koşul ve kurallardan bu dönemde de sıkılaştırılan olmamıştır. En fazla gevşetilen koşul, ortalama krediler üzerindeki kar marjı olurken bunu faiz dışında alınan ücret ve komisyonların gevşetilmesi izlemiştir.

Taşıt Kredileri’nde Vade Seçenekleri Çoğaldı

Taşıt Kredileri’nde herhangi bir sıkılaştırma olmamış, kar marjı ve vade koşulları gevşetilmiştir.

Bankaların Teminat Talepleri Arttı

Diğer bireysel kredilerde ise kar marjı, alınan masraflar ve vade koşulları gevşetilirken, teminat ihtiyacında sıkılaştırmaya gidilmiştir.

Gelecek Üç Ay Kredi Kullanmak İçin Uygun

Gelecek üç aylık dönem için bankaların beklentileri konut ve taşıt kredilerinde standartların değiştirilmeyeceği, diğer bireysel kredilerde ise sıkılaştırılacağı yönündedir.

Hürriyetkıyasla.com analistlerinden Cem Tutkun raporu şöyle özetledi; “Konut kredileri ve diğer bireysel kredilerde ki artışın devam edeceği göz önünde bulundurulursa, faiz dışı ücretler, faiz oranları, kredi miktarı, vade, teminatlar ve taahhütler gibi koşulların, bankaların rekabetine bağlı olarak gevşetilmesi beklenebilir. Bu durum tüketici için daha uygun koşullarda kredi kullanmanın önünü açacaktır. Bireysel kredilerdeki talep artışıyla birlikte batık kredi oranlarının da yükselmesi;  bankalarda teminat talebini sıkılaştırmaya yönelik sonuçlar doğurmuş olabilir.”

 

Cem Tutkun

 

Hurriyetkıyasla.com Kasım 2009’da “Bireysel Krediler ve Kredi Kartları” için objektif karşılaştırma ve online başvuru sistemi ile Kasım 2009’da Hürriyet Internet Grubu çatısı altında yayın yolculuğuna başlamıştır. Uzman kadrosu ve teknolojik yeni ürünler ile hizmetlerini geliştirmeye devam edecektir.

İletişim: bilgi@hurriyetkiyasla.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir