Kredi Mağduru Olmamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yenilenen ve sağlam temellere oturan bankacılık sektöründe, “İnternet Bankacılığı” ve “E-güvenlikte” atılan adımlar, tüketicinin işlerini kolaylaştırırken bir yandan da bankalara olan bağımlılığı arttırıyor. Her türlü finansal işlemde ilk koşulan yer banka olurken, bireysel emeklilik dâhil, geniş bir ürün yelpazesi ile karşımıza çıkan bankaların yaptığı kampanyalar sayesinde tüketici bankadan eli boş çıkmıyor. Acele bir şekilde verilen teminatlar, imzalanan sözleşmeler ise unutulup gidiyor…

Kredi Mağduriyetini Nasıl Önlersiniz?

Yenilenen ve sağlam temellere oturan bankacılık sektöründe, “İnternet Bankacılığı” ve “E-güvenlikte” atılan adımlar, tüketicinin işlerini kolaylaştırırken bir yandan da bankalara olan bağımlılığı arttırıyor. Her türlü finansal işlemde ilk koşulan yer banka olurken, bireysel emeklilik dâhil, geniş bir ürün yelpazesi ile karşımıza çıkan bankaların yaptığı kampanyalar sayesinde tüketici bankadan eli boş çıkmıyor. Acele bir şekilde verilen teminatlar, imzalanan sözleşmeler ise unutulup gidiyor. Maalesef KKDF oranının arttırılma kararında olduğu gibi ancak iş işten geçtikten sonra bazı durumların farkına varılıyor.

 

Tüketici hakları kanununda; Taraflar arasında akdedilen sözleşmede öngörülen kredi şartları, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez.” ibaresi kredi sözleşmesinde bulunansözleşmede yapılan her türlü değişikliği tüketici kabul etmiş sayılır” ibaresi ile çakışıyor ve KKDF artışı karşısında tüketicinin eli kolu bağlı kalıyor. Bankanın herhangi bir çıkarının bulunmadığı bu olayda (KKDF, alınan faiz tutarı üzerinden devlet tarafından tahsil edilen bir vergi türüdür) tüketici yaptığı sözleşmenin kurbanı oluyor.

 

Peki, her şeyimiz emanet ettiğimiz ve her işimizi hallettiğimiz bankalarla  oluşan sorunlarımızın çözülebileceği, tüketicinin bankaya karşı olan haklarını arayan bir platform yok mu? Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Müşteri Şikâyetleri Hakem Heyeti, 5411 No’lu bankacılık kanunu ile kurulmuş müşteri ile banka arasında uzlaşma sağlayan bir kurum olarak bu görevi üstlenmiş durumdadır.

Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?
Hakem Heyeti’ne başvuru yapmadan önce bankanıza konu ile ilgili başvurunuzu yapmanız gerekir, banka yaptığınız başvuru dilekçesini aldıktan sonra 30 gün içerisinde size dönüş yapması gerekir. Bankadan yanıt alındığı tarihte veya 30 gün içerisinde “Hakemler Heyeti” sekretaryasına başvuruda bulunulur. Sekretarya yapılan başvuruyu “Hakem Heyeti”ne göndermeden iptal etme yetkisi vardır. (Sekretaryanın kabul etmeyeceği başvurular tebliğde belirtilmiştir) Eğer başvurunuz geçerli ise, sekretarya “Hakem Heyeti”ne bu belgeyi en fazla 15 gün içerisinde ulaştırır ve “Hakem Heyeti” başvuru tarihinden en fazla 30 gün sonra kararını açıklamak zorundadır.

Müşterinin Şikayetleri Değerlendiriliyor
Hakem Heyeti kararları bağlayıcı olmamakla birlikte müşteri ile banka arasındaki uzlaşma noktalarını arayan bir heyet olarak görev yapıyor. Gelişen bankacılık sisteminde müşterilerin şikayetlerini değerlendirerek konunun yargıya intikal etmeden çözümü aranıyor. Böylece zaman ve para kaybının önüne geçilmiş oluyor. Devamlı büyüyen kredi piyasası ise müşteri geri dönüşleri sayesinde standartlarını geliştirerek yoluna devam ediyor.

 

Hürriyet Kıyasla

İhtiyaç Kredilerini Karşılaştırın
Konut Kredilerini Karşılaştırın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir