Kredi Kartı Kampanyaları, Taksit Olanakları Tüketiciyi Çekiyor

Kredi kartlarının kullanıcılarına sağladığı kolay ve güvenilir alışveriş olanağı, taşıma kolaylığı ve kısa vadede sunduğu borç erteleme ve taksit imkanlarının yanı sıra ürünlere ve markalara yönelik yapılan kampanyalarla rekabetin yoğun yaşandığı bir ürün haline geldi. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, Birleşmiş Kartlar Merkezi’nin verilerine göre Türkiye, 45 milyon kredi kartı sayısı ile Avrupa’da önemli bir yere sahip ve kredi kartı ödemeleriyle de Avrupa’da İngiltere’den sonra 2. sırada yer almaktadır…

Kredi kartlarının kullanıcılarına sağladığı kolay ve güvenilir alışveriş olanağı, taşıma kolaylığı ve kısa vadede sunduğu borç erteleme ve taksit imkanlarının yanı sıra ürünlere ve markalara yönelik yapılan kampanyalarla rekabetin yoğun yaşandığı bir ürün haline geldi. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, Birleşmiş Kartlar Merkezi’nin verilerine göre Türkiye, 45 milyon kredi kartı sayısı ile Avrupa’da önemli bir yere sahip ve kredi kartı ödemeleriyle de Avrupa’da İngiltere’den sonra 2. sırada yer almaktadır.

 

2008 Kasım ayından sonraki dönemde kredi kartı sayısındaki artışa rağmen, işlem hacminde yoğun azalış yaşanmış, daha sonraki dönemlerde faiz oranlarında düşüşe gidilmiştir. Merkez Bankası’nın nisan ayında yaptığı faiz indirimleri işlem hacminin artışına katkı sağlarken, temmuz ayında yaptığı son faiz indirimi ile alışveriş ve nakit avans çekimlerinde faiz %2.69 iken, gecikme faizi %3.19 olarak belirlenmiştir. Kredi kartlarının faizlerinin genel olarak aynı olduğu piyasa içerisinde, bankaların kredi kartlarını farklılaştırmak için özel marka kampanyaları, taksit olanakları, hediye bonus ve para puanları kullanmaktadırlar.


Okul Açılışı ve Bayram Birleşti, Harcamalar Arttı

Birleşmiş Kartlar Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, Türk halkının yarısı alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Aynı paralellikte TUİK’in yaptığı son araştırmaya göre, kredi kartları ile yapılan tüketim harcamalarının özel nihai tüketim harcamaları içindeki payı %33 olarak belirlenmiştir.

Birleşmiş Kartlar Merkezi (BKM), son yayınladığı raporda Şeker Bayramını içeren 7 -11 Eylül tarihleri arasında, kredi kartıyla 1 milyar 263 milyon liralık harcama gerçekleşti ve tüm zamanların rekoru kırıldı. Okul başlangıç döneminin bayram öncesine denk gelmesi ile birlikte, 4-5 Eylül tarihleri arasındaki toplam kredi kartı harcaması cironun yüzde 20’sini buldu.

Taksit Olanakları Tüketiciyi Çekiyor

MasterCard Türkiye’nin Haziran ayında yayınlanan yaz dönemi araştırma sonuçlarına göre, kredi kartı kullanıcılarının yüzde 67,8’i taksit olanaklarından yararlanıyor. Taksit olanaklarından yararlanılmasındaki en büyük nedeninin alışveriş tutarı ve taksit sayısı olduğu belirlenmiş. Cinsiyete göre incelendiğinde ise; erkeklerin yüzde 79’u taksitten yararlanırken, kadınlarda bu oran yüzde 63 olarak belirlenmiştir. Taksit olanaklarından en çok yüzde 82 ile 20- 24 yaş grubu yararlanırken, 45 -54 yaş grubu yüzde 56 ile en düşük segmenti oluşturuyor. Yüksek gelir gurundan taksitle alışveriş yüzde 75 iken, düşük gelir grubunda ise bu oran yüzde 52’de kalmaktadır.

BKM’nin 2010 raporuna göre, kredi kartıyla yapılan taksitli harcamalar ortalama 154 lira olurken, taksitsiz tek ödeme tutarı ise 74 lirada kalmıştır. Kart Monitor araştırmasına göre, iş yerleri müşterilerini arttırmak için kredi kartı ile yapılan satın alma işlemlerinde taksitlendirmeye gidebiliyor ve iş yerlerinin devamını bu şekilde sağlıyor.

Ağustos 2010 döneminde HürriyetKiyasla’nın kredi kartı kıyaslama modülü ile yapılan kredi kartı başvuru % 8’lik artış ve karşılaştırma sayısındaki yükseliş göz önünde bulundurulduğunda, tüketicinin kredi kartındaki talep artışı net olarak görülebilmektedir.

Kredi Kartı Faiz ve Masraf Hesaplama

Yıldıray Kaya

www.hurriyetkiyasla.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir