Kredi Kartı Ekstrenizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bankanızın size, yapılan harcamanızı, puan durumunuzu, eğer varsa faiz oranı değişikliklerini kredi kartı ekstresi aracılığı ile bildirme zorunluluğu vardır. Bu bilgiler yaptığınız harcamaları görme ve planlama açısından size yardımcı olacaktır…

Bankanızın size, yapılan harcamanızı, puan durumunuzu, eğer varsa faiz oranı değişikliklerini kredi kartı ekstresi aracılığı ile bildirme zorunluluğu vardır. Bu bilgiler yaptığınız harcamaları görme ve planlama açısından size yardımcı olacaktır.

 

Kredi Kartı Ekstremizi Doğru Okuyabiliyor Muyuz?

Kredi kartı ekstrelerinde ‘son ödeme tarihi’ dönem borcunuzu hangi tarihe kadar yatırmanız gerektiğini gösterir. Eğer son ödeme tarihine kadar dönem borcunuzu ya da dönem borcunun % 20’si olan ‘asgari ödeme tutarını’ ödemezseniz, yüksek faiz oranları ile karşılaşabilirsiniz.

 

Kredi kartı ekstrenizi kontrol ederek azaltmanız gereken harcamalarınızı tespit edebilir, bankanın çeşitli kampanyalarından yararlanabilir, yapacağınız alışverişleri son ödeme tarihine göre ayarlayabilirsiniz.

 

Kredi kartı ile bir ay boyunca yapılan harcamaların tümü kredi kartı ekstremize ’dönem borcu’ olarak yansıtılır. Dönem borcunun tamamının ödenmesi durumunda kredi kartını hiç faiz ödemeden kullanmış oluruz ki tavsiye edilen de odur. Asgari ödeme tutarını ödediğimizde ise dönem borcundan kalan tutara faiz işletilir. Bu durumu sürdürmek bütçeniz açısından sarsıcı olabilir. Çünkü kredi kartı faizi oranları diğer finansman ürünlerine göre daha yüksektir.

 

Bu durumda kredi kartınızı bir süre kullanmadan borçlarını azaltmaya çalışmanız iyi olacaktır. Zaten bu sıralarda BDDK’nın da konu ile ilgili bir çalışması var. Sadece asgari tutar ödemesi yapanların limit arttırımı istekleri kabul edilmeyecek ve nakit avans çekimleri de engellenecek. Böylece kredi kartı borçluların artmasının önüne geçilmeye çalışılacak.

 

Kredi kartı ekstrelerinin bir başka bileşeni ise faiz oranlarıdır. Akdi faiz oranı (Kredi Kartı Faiz Oranı), Gecikme Faiz Oranı, Nakit Avans İşlem Faizi gibi. Akdi faiz oranı sözleşmede yer alan kabul ettiğimiz faiz oranıdır. Asgari tutar ödendiğinde kalan borcun üzerine işletilen faizdir. Gecikme faiz oranı ise asgari tutarın altında ödeme yapılması ya da hiç ödeme yapılmaması halinde işletilir. Nakit avans işlem faizi ise kredi kartından nakit çekildiğinde kredi kartı ekstresine yansıtılır ayrıca çektiğiniz tutara karşılık bankanın belirlemiş olduğu günlük faiz işlemeye başlar.

 

Kredi kartı, ödeme kolaylığı sağlayan finansal bir araçtır. Yaşam koşullarımızı yükseltmek için kullandığımızda kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz. Yorgun bir iş gününde kredi kartı ekstrelerini incelemek sizi sıkıyor olabilir ama unutmayın harcamalarınızı ölçmek size çok şey kazandıracaktır.

 

www.hurriyetkiyasla.com

Cem Tutkun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir