Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir? Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Kriz döneminin de etkisiyle birçoğumuz kredi kartlarına yöneldik. Bir türlü tamamını ödeme fırsatı bulamadığımız kredi kartı borçlarımız, zamanla artarak daha da ödenemez hale geldi. Özellikle ekstre borcu ödendiği takdirde, alışverişler için faiz işletilmemesi nedeniyle yararlı bir alışveriş aracı olabilen kredi kartı, bilinçsiz kullanıldığımızda ve gelirin çok üstünde harcama yaptığımızda, biz tüketicilerin başına büyük belalar açmaktadır…

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Ödeyebilirim

Kriz döneminin de etkisiyle birçoğumuz kredi kartlarına yöneldik. Bir türlü tamamını ödeme fırsatı bulamadığımız kredi kartı borçlarımız, zamanla artarak daha da ödenemez hale geldi. Özellikle ekstre borcu ödendiği takdirde, alışverişler için faiz işletilmemesi nedeniyle yararlı bir alışveriş aracı olabilen kredi kartı, bilinçsiz kullanıldığımızda ve gelirin çok üstünde harcama yaptığımızda, biz tüketicilerin başına büyük belalar açmaktadır. Birçok tüketici, birden çok kredi kartı kullanmakta ve buna bağlı olarak borcunu unutmakta ya da yüksek ekstreleri nedeniyle borcunun tamamını ödemeyi sürekli ertelemektedir.

 

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemediğimi Nasıl Anlarım?

Kredi kartı sahiplerinin büyük bir kısmı maalesef kredi kartı borcunu ödeyemez durumda olduğunu kabul etmekten kaçınmaktadır. Çeşitli giderlerden sonra arta kalan paramız ile kredi kartı borçlarımızın en az asgari tutarını ödesek bile, harcamalarımızı devamlı olarak kredi kartı ile yapmak zorunda kalıyorsak, biz kredi kartını borcunu ödeyemiyoruz demektir. Gerçek anlamda bir kredi kartı ödeme planı oluşturmak için, öncelikle kredi kartına para yatırdıktan sonra, mutlaka daha az kredi kartı harcaması yapabiliyor olmalıyız.

Kredi Kartı Borcumu Borç Transferi ile Ödeyebilir miyim?

Borç transferi yapmadan önce bilmemiz gereken bazı durumlar vardır. Bunları genel olarak sıralarsak;

  • Mutlaka maddi durumumuzun düzelmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Sadece faiz korkusu nedeniyle kredi transfer yapıyorsak bu sefer de ödemelerde sorun yaşayabiliriz.
  • Bankalar genel olarak ödemelerini düzgün yapabilen kişileri tercih etmektedir, kredi çekmeden önce, kredi kartı borcumuzun en az asgarisini düzgün ödüyor olmalıyız.
  • Borç transferi ile ihtiyaç kredisi arasında fark yoktur ve çoğu banka masraf adı altında ücretler talep etmektedir. Masrafsız ihtiyaç kredileri ise faiz oranlarını bu duruma göre belirlemektedir. Kıyaslama yaparken *MDFO oranlarını incelemek daha uygundur.
  • Kredi kartı faiz oranları zamanla düşmüştür ve ihtiyaç kredisi ile arasındaki uçurum artık kapanmaya başlamıştır. Düşük miktarda kredilerde daha dikkatli olmalıyız.
  • Bankalar asgari tutarın altındaki ödemelerde bir süre sonra kredi kartını kullanıma kapatmaktadır ama bu durum ödeme yapmamıza engel değildir.

Aşağıdaki tabloda, kolay hesaplamak adına masrafsız olarak 12 aylık farklı tutarlar için kredi alınmıştır. Daha sonra alınan tutar kadar kredi kartına ödeme yapılırsa, toplam ödeme ve ay sayısı hesaplanmıştır ve her tutar için borç transferi ve nakit ödeme kıyaslanmıştır.

 

 

Borç Transferi

Nakit Ödeme

Kredi Kartı
Borcu

*MDFO
oranı

Vade
Sayısı

Aylık
Ödeme

Toplam
Ödeme

Vade
Sayısı

Aylık Nakit
Ödeme

Toplam

Fark

2000

0,99%

12 ay

180 TL

2.160 TL

13

12×180 TL
1×142 TL

2.301 TL

141 TL

5000

0,99%

12 ay

449 TL

5.388 TL

13

12×449 TL
1×368 TL

5.756 TL

368 TL

10000

1,04%

12 ay

900 TL

10.800 TL

13

12×900
1×708

11.508 TL

708 TL

 

Tabloda görüldüğü üzere, borç miktarı arttıkça borç transferinin sağladığı yarar artmaktadır ve bizi ödemekten kurtardığı miktar azalmaktadır. Borç transferi yapılması aşamasında kredi kartı borcumuzun fazlalığını, taksit miktarını ve toplam ödemeyi mutlaka gözden geçirmemiz gerekmektedir.

Acil ihtiyaçlarınız için düşük masraf ve faiz oranlarında ihtiyaç kredileri için tıklayınız.

 

*MDFO: Masraf Dahil Faiz Oranı’nın kısaltılmışıdır. Daha ayrıntılı bilgi için “Kredi Masraflarına Dikkat” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Hürriyet Kıyasla

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir