Kredi Faizlerinde Son Durum: Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı birkaç gün önce 2009 yılına ait “Bankacılık Değerlendirmesi” raporunu kamuoyuna açıkladı. Çıkan rakamlara göre 2009 yılında “Bireysel Kredi” kullananların sayısı geçtiğimiz yıla göre artmış ancak 2007 yılı verilerine yine de ulaşamamış…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı birkaç gün önce 2009 yılına ait “Bankacılık Değerlendirmesi” raporunu kamuoyuna açıkladı. Çıkan rakamlara göre 2009 yılında “Bireysel Kredi” kullananların sayısı geçtiğimiz yıla göre artmış ancak 2007 yılı verilerine yine de ulaşamamış.

 

Kriz döneminde bireysel kredi kullananlar %8,5, kredi kartı kullananlar ise %4,6 oranında artış göstermiş. Kredi kullanan tüketici oranındaki yükselişin yanı sıra Merkez Bankası’nın faiz oranlarını aşağı çekmesi, özellikle “Konut Kredisi” faizlerini oldukça düşük seviyelere getirdi. Emlakendeksi.com verilerine göre emlak fiyatlarında yaşanan düşüşün hiç şüphesiz ki insanları ev almaya motive etmesi anlamında önemi bulunmakta.

 

Peki, Önümüzdeki Aylarda Durum Ne Olacak?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun her 3 ayda bir yaptığı “Bankacılık Kesimi Yönetici Beklenti Anketi”ne baktığımızda; ankete katılanların %20 si önümüzdeki aylarda konut kredisi faizlerinin artacağını,%76 i aynı kalacağını ve %4 ü de düşeceğini öngörüyor.

 

“Taşıt ve İhtiyaç Kredileri”nde de sonuç oldukça benzer. Bu alandaki beklentiye göre oranlar %19 artacak, %76 değişmeyecek ve %5 azalacak. Şu andaki kampanyalara baktığımızda da tüketici kredilerinde düşük ve orta miktarlarda düşme eğiliminde seyrettiğini söyleyebiliriz. Bankalar sürekli kampanyalar ile tüketicilere değişik olanaklar sunmaktalar.

 

%0,39 Faizle Düşük Taksitli Kredi

Kredi Kartlarıyla ilgili beklentiye göre de sonuçlar %10 artacak, %77 değişmeyecek ve %13 azalacak şeklinde. Ocak ayında kredi kartı faizlerinin düştüğüne bakılırsa önümüzdeki aylarda bu yönde bir düşüş olacağını sanmıyoruz. Kredi Kartı mağdurlarındaki sayıya bakıldığında bir artış olacağını ise hiç düşünmüyoruz.

 

Ankette “Bireysel Kredi Hacimleri”ne yönelik bir sorular da yer aldı. Buna göre; ankete katılanlardan %73’ü konut kredisi hacminin artacağı yönünde görüş bildirirken,%25 i aynı kalacağı ve %1 i azalacağını söylemiş.

 

“Taşıt Kredisi” hacmi ile ilgili olarak %29 artacak,%51 aynı kalacak,%20 ise azalacak şeklinde görüş bildirmiş. Krizden en çok etkilenen sektörlerden birisi olan “Otomotiv Sektörü” ÖTV ve KDV indirimleri ile canlandırılmıştı. Ancak gelinen noktada “Taşıt Kredisi Hacimleri” açısından beklentinin pek de olumlu olmadığını söyleyebiliriz.

 

Kredi kartlarında ise %71 artış beklerken,%29 aynı kalmasını beklediğini söylemiş. Anketin en ilginç sorularından birisi ise Takipteki Kredilerin durumu olmuş. %1 takipteki kredi hacminin önemli oranda artacağını söylerken, %77 artacak demiş.%19 aynı kalacağı yönünde görüş bildirmiş ve %3 azalma beklediğini dile getirmiş. Takibe düşecek kredi konusundaki tablo pek de iç açıcı değil. Kredi kartı affı, borçların taksitlendirilmesi, sicil affı gibi konularda adımlar atan hükümet, bakalım gelecekte bu sorunla ilgili ne gidi adımlar atacak.

 

Kredi Kartı Borç Transferi

Banka yöneticilerinden Tüketici Kredisi hacmindeki değişikliklerin nedenlerini önem sırasına konması istendiğinde ise;

  • %67 tüketim talebindeki artma /azalma
  • %19 Bireysel Kredi Faiz Oranları
  • %11 Ödeme alışkanlıklarındaki değişme
  • %3 risk beklentilerindeki artış/azalış şeklinde bir sıralama yapmış.
  • %0 ile yasal düzenlemelerin kredi hacmindeki değişikliklerde en önemsiz etmen olduğu gibi bir sonuç ortaya çıkmış.

Bilen Kur

www.hürriyetkiyasla.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir