Köpekler Kendi Aralarında Nasıl Konuşurlar?

Köpeklerin de tıpkı diğer canlılar gibi kendi aralarında bir konuşma, bir iletişim kurma biçimi vardır. Köpekler birbirleri ile oynarlar, zaman zaman kavga eder, kimi zaman da tam bir kayıtsızlık içinde olurlar…

 

Köpeklerin de tıpkı diğer canlılar gibi kendi aralarında bir konuşma, bir iletişim kurma biçimi vardır. Köpekler birbirleri ile oynarlar, zaman zaman kavga eder, kimi zaman da tam bir kayıtsızlık içinde olurlar.

Köpeklerin birbirleri ile karşılaştıkları andan itibaren iletişimleri başlar. Bu iletişimi anlamanın en kolay yolu köpeğin kullandığı beden dilini takip etmektir. Köpeklerin birbirleri ile karşılaşma anlarında kulakları dikilir, bu adeta bir ritüeldir. Kuyruklarını sallayıp, birbirlerini koklamaları ve havlamaları bu iletişimin bir parçasıdır.

 

Köpeklerin iletişim biçimi mensubu oldukları ırka göre farklılık gösterir. Örneğin, Basenji gibi baskın çakal özellikleri taşıyan köpekler ve yüksek oranda kurt kanı taşıyan köpekler saldırıya programlı yaşamlarının bir parçası olarak kendi aralarında daha az dalaşırlar.

 

Köpekler kendi türlerinin karakteristik özelliklerine sahiptirler bu nedenle köpeğin davranış biçimini insan davranış biçimleri ile karşılaştırarak yorumlamaya çalışmak bir anlam ifade etmeyecektir. Her bir hayvan ırkı kendi türüne uygun zeka ve içgüdülere sahiptir. Unutulmamalıdır ki hayvan ve insan zekası arasında büyük uçurum vardır. İnsanlar kavramlara dayalı mantıksal düşünce ile hareket ederken hayvanlar da bu durum farklıdır. Onlar içgüdüsel özelliklerin etkisi altındadırlar. Bir diğer kıyas kabul etmeyen özellik de insanlar duygu ve düşüncelerini ifade edecek konuşma yeteneğine sahiptirler.

 

Söz ile ifade yeteneği olmasa da köpekler de konuşurlar. Köpeklerin birbirlerini anlamaya yarayan kendilerine özel işaretleri, algı özellikleri ve koku salınımı söz konusudur. Bunlar özel bir kodlamanın parçalarıdır. Örneğin, köpeklerin kısılan kulakları kaygı ve korkuyu, dikilen kulakları dikkati, ileriye doğru tutulan kulakları alarm halini, dikilen ve sallanan bir kuyruk neşe ve güvenlik duygusunu, bacakların arasında sıkıştırılan kuyruk korkuyu, hırlamayla birlikte gerilen dudaklar tehdidi, ifade eder.

Yazar Hakkında

1989 yılından beri evcil hayvan sektöründe çalışmalar yapan Güngör Çilli’nin köpek eğitimi ve bakımı hakkında yurt içi ve yurt dışı sertifika ve diplomaları bulunuyor. Köpek eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için kendisiyle iletişim kurabilirsiniz.  E-posta: gungorcilli [at] gmail.com – Tel: 0(536) 671 10 83

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kedi, Köpek Maması ve PetShop Alışveriş Kuponları – Ekim, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.