Köpek Karakterleri; Davranış Biçimlerine Göre Köpeklerde Karakter

Tıpkı biz insanlar gibi köpekler de karakter bakımından farklılıklar gösterirler. Kimi sakin yaradılışa sahip olurken kimi korkak ya da inatçı olabilir. Ailenizin sadık dostlarının eğitim sürecinde karakter özellikleri önem taşır. Bu makalemde sizlere köpeklerin karakter özellikleri ve buna bağlı olarak eğitim süreçlerinden bahsedeceğim…

 

Tıpkı biz insanlar gibi köpekler de karakter bakımından farklılıklar gösterirler. Kimi sakin yaradılışa sahip olurken kimi korkak ya da inatçı olabilir. Ailenizin sadık dostlarının eğitim sürecinde karakter özellikleri önem taşır. Bu makalemde sizlere köpeklerin karakter özellikleri ve buna bağlı olarak eğitim süreçlerinden bahsedeceğim.

 

Sakin Köpekler
Sakin yaradılıştaki köpeklerin en belirgin özellikleri uzun uyuma süreleridir. Genellikle günün büyük bölümünü uyuyarak geçirirler. Hareketsizdirler. Sakin karaktere sahip bu köpeklerin, beden saatleri diğer köpeklerden ayrı çalışır.

Eğitim Süreci: Sakin karakterli köpekler öğrenim süreçlerinde çok fazla ilgi beklerler.

Korkak Köpekler
Korkak yapıdaki köpekler aynı zamanda utangaçtırlar ve en ufak ses ya da gürültüden çok çabuk etkilenirler. Korkak köpeklerin en belirgin özelliklerinden biri sahibinin yanında kendini güvende hissetmesinden dolayı sahibinin arkasına saklanma eğilimidir. Bu karakterdeki köpeklerin öncelikle cesaretlendirilmesi gerekir. Eğitim Süreci: Korkak yapıya sahip köpekler öğrenim süreçlerinde kibar ve sevgi dolu davranışlar beklerler. Sert davranışlar köpeğin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Sinirli Köpek
Yapısı sinirli olan köpekler sürekli titrerler, gergin ve panik halindedirler.

Eğitim Süreci: Sinirli karaktere sahip köpekler eğitilirken sessiz ve sakin yerler tercih edilmelidir. Yumuşak bir ses tonu onu cesaretlendirecektir.

İnatçı Köpek
İnatçı karaktere sahip köpekler başına buyruk olurlar. İnatçı köpeklerin sahiplerini kabullenmeleri zaman alır.

Eğitim Süreci: İnatçı karaktere sahip köpekler eğitilirken kontrolü elde tutmak önemlidir. Ona sahibin yani patronun kim olduğunu göstermelisiniz.

Agresif Köpek
Agresif karaktere sahip köpekler saldırgan ve sinirlidirler. Koruma içgüdüsü ile sürekli ataktadırlar ve etraflarındaki hemen her şeye havlayarak tepki gösterirler. Agresif karaktere sahip köpekler, diğer hayvanlara ya da kişilere saldırıp ısırma eğilimindedirler.

Eğitim Süreci: Agresif yapıdaki köpeklerin eğitiminde zaman zaman sevgi zaman zaman da otoriter davranmak gerekir.

Sorumluluk Sahibi Köpek
Sorumluluk duygusuna sahip köpekler etrafıyla, uyumlu ve mutludurlar. İtaatkar bir yapıları vardır. Öğretilenleri hızlı kavrar ve de öğrenme isteği çok yüksektir.

Eğitim Süreci: Sorumluluk sahibi köpekler eğitilirken köpeğin sıkılmasını önlemek için sevgi gösterip, oyun oynayarak motivasyonunu yüksek tutmak önemlidir. Bu karakterdeki köpekler için “övgü” en iyi motivasyondur.

 

Yazar Hakkında

1989 yılından beri evcil hayvan sektöründe çalışmalar yapan Güngör Çilli’nin köpek eğitimi ve bakımı hakkında yurt içi ve yurt dışı sertifika ve diplomaları bulunuyor. Köpek eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için kendisiyle iletişim kurabilirsiniz.  E-posta: gungorcilli [at] gmail.com – Tel: 0(536) 671 10 83

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kedi, Köpek Maması ve PetShop Alışveriş Kuponları – Ekim, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.