Konya Mutfağı ve Konya Mutfağının Özellikleri

Konya Mutfağı, Orta Anadolu Bölgesinin tipik bir yansımasıdır… Konya Mutfağı’na genellikle kuzu ve koyun etinden yapılan yemekler hakimdir. Konya Mutfağı denilince akla ilk olarak “Etli Ekmek” ve “Fırın Kebap” gelir.

 

Konya Mutfağı, Orta Anadolu Bölgesinin tipik bir yansımasıdır… Konya Mutfağı’na genellikle kuzu ve koyun etinden yapılan yemekler hakimdir. Konya Mutfağı denilince akla ilk olarak “Etli Ekmek” ve “Fırın Kebap” gelir. Konya’nın hemen her mahallesinde 5-6 tane etli ekmek fırını vardır. Bu kadar çok sevilmesinin ve tüketilmesinin bir nedeni de çabuk hazırlanabilmesinin yanı sıra birçok dar gelirli aile için hesaplı olmasıdır. Etli Ekmek hazırlarken az miktarda et sebze ile karıştırılır ve elde edilen harçtan ortalama 12 adet pide hazırlanabilir. Çarşı fırınlarının ısılarının yüksek olması hazırlanan etli ekmeklerin evde hazırlananlara oranla daha lezzetlidir.

 

Fırın Kebap

Konya Mutfağı’nda önemli bir yere sahip olan “Fırın Kebabı” koyun eti ile hazırlanır. Eskiden tandırlarda pişirilen fırın kebabı günümüzde fırınlarda da pişirilebilmektedir. Fırın kebabı pide ve soğan eşliğinde servis edilir.

 

Konya Mutfağının önemli ve özel bir diğer yemeği ise “Çebiç” adı verilen yöresel tattır. “Çebiç” de tıpkı “Fırın Kebabı” gibi koyun etinden yapılır. “Çebiç” yapımında temizlenen koyun dört ayağından bağlanarak tandıra sarkıtılır. “Çebiç”in lezzetli olmasının püf noktasını etin ateşe değmemesinde saklıdır. “Çebiç” pişirirken tandırın ağzı çamur ile sıvanır, hava alması önlenir. Tandırın sıkıca sıvanması ve kuzunun buharda pişmesi önemlidir. “Çebiç” yemeğinin yanında geleneksel olarak yoğurt çorbası, bulgur pilavı, su böreği, höşmerim veya baklava sunulur. Bir diğer sunum ise bamya çorbası, pirinç pilavı ve meyve hoşafı ile gerçekleştirilebilir.

 

Çorbalar, Orta Anadolu’da özellikle Konya’da, ara sıcak ve ekşi bir tat olarak sunumdaki yerini alır. Konya Mutfağı’nda önemli yer tutan çorbalara verilen hürmet de farklıdır. Konya’da düğün yemekleri Toyga, Bamya, Arabaşı gibi geleneksel çorbaların servisi ile başlar.

 

Arabaşı Çorbası

Konya geleneksel aile yapısında arabaşı çorbasının yeri ayrıdır. Aile fertlerinin bir araya geldiği bu gecelerde sunulan arabaşı, büyük bir çorba kasesinden içilir. Servis ortaya yapılır. İlk önce kaşığa erkeklerin hazırladığı hamur lokması konur ve ardından bu kaşıklar kaseye daldırılarak ilk yudum alınır. Eğer her hangi biri çorbaya hamur lokmasını düşürürse bir sonraki hafta konukları o kişi ağırlar.

 

Konya mutfağında hamur işleri de ayrı önem taşır. Hamur işlerlinin başında gelen erişte çok ünlüdür hatta tüm Anadolu’ya Konya’dan yayılmıştır. Konya’nın sac böreği de ünlüdür. Ama asla gözleme, bazlama gibi yemeklerle karıştırılmamalıdır. En önemli özelliği hamurun incecik ve deliksiz açılmasıdır. Sacda pişirilir, pişirirken yağlanmaz. Piştikten sonra tereyağı ile yağlanır.

 

Konyalılar tatlılara da oldukça düşkündür. Tatlı yemeklerde eksik olmaz. Höşmerim ve irmik helvası en sevilen tatlılardandır. Tereyağında pişirilen irmik helvasının tane tane dağılması önemlidir.

 

Yöresel lezzetleri, taze meyve sebzeleri, yöreye has ürünleri memleketinden kapımıza gelsin diyorsanız artık günümüzde o da mümkün. Üstelik dönemsel yayınlanan tikokupon indirim kuponu ve kampanyaları sayesinde daha da avantajlı. Örneğin memlekettengelsin indirim kuponu sayfasında yine aynı ismi taşıyan online mağazanın kampanyalarına bakılabilir.

 

Yazar Hakkında

Yemek yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyan yazar, aynı zamanda bir anne ve ev hanımıdır. Uzun yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini makale yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Baharatlar, meyve ve sebzeler ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu makaleler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.