Ocak 2011 Konut Kredisi, İhtiyaç Kredisi, Mevduat Faizleri

Konut kredisi pazarının çok hızlı bir şekilde genişlemesinin ardından, BDDK önlem maksadında bir takım kararlar aldı. BDDK’nın açıklamasına göre bankalar konut kredisi kullandırışında gayrimenkul değerinin en fazla %75’ini finanse edebilecekler. Ayrıca usulsüz yapılan bazı ekspertiz işlemlerini de kontrol altına almak isteyen BDDK, 2011’de yapılan konut satışlarında gayrimenkul değerinin BDDK ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş şirketler tarafından yapılmasını şart koştu…

2011 Yılında Bankalardaki Yeni Düzenlemeler

Konut kredisi pazarının çok hızlı bir şekilde genişlemesinin ardından, BDDK önlem maksadında bir takım kararlar aldı. BDDK’nın açıklamasına göre bankalar konut kredisi kullandırışında gayrimenkul değerinin en fazla %75’ini finanse edebilecekler. Ayrıca usulsüz yapılan bazı ekspertiz işlemlerini de kontrol altına almak isteyen BDDK, 2011’de yapılan konut satışlarında gayrimenkul değerinin BDDK ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş şirketler tarafından yapılmasını şart koştu.

 

Haliyle beklentiler  bu yeni kararların konut kredilerine daha fazla maliyet yükleyeceği ve bu maliyetin faiz oranlarına yansıyacağı doğrultusundaydı. Ancak pazar kaygısı ve bankalar arası rekabet ile bazı bankalar kısa ve uzun vadelerde faiz indirimlerine giderek, kampanyalar ile konut kredisi ürünlerini tüketicinin beğenisine sunmaya devam ederken daha temkinli davranan bankalar özellikle uzun vadede faiz oranlarında ufak bir artışa gittiler. Bunun yanı sıra yeni yıl kampanyalarının sona ermesiyle beraber hediyeli konut kredisi ürünleri raflardan kalktı.

 

Ortalama Yıllık Maliyet Oranı’ndaki (Masraf Dahil Faiz Oranı) Değişim

Aralık ayında %11,77 olarak gözlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet oranı Ocak ayında cüzi bir düşüş ile %11,32 seviyesine geriledi.  Ocak ayında 120 ay vade, 100,000 TL. için en düşük yıllık maliyet oranı %10,4, en yüksek yıllık maliyet oranı %13,6 olarak gözüküyor.

 

Merkez bankasının faiz politikası ve enflasyonda ciddi bir değişikliğin beklenmemesi, konut kredisi faiz oranlarının ve yıllık maliyet oranlarının bu seviyeyi koruyacağını gösteriyor. İnternet üzerinden satışa sunulan konut kredilerindeki faiz oranı indirimleri de devam etmekte.

 

Konut kredileri ocak 2011

 

2011 Yılbaşı Kampanyaları Sonrasında İhtiyaç Kredilerinde Durum

Ocak ayı ihtiyaç kredilerini finzoom ekibi olarak masaya yatırdık. Yıllık Maliyet Oranı (YMO veya MDFO olarak da bilinir) bankaların yeni yıl kampanyalarının yavaş yavaş sona ermesiyle Kasım ayındaki orana yaklaşıyor. Ancak bazı bankaların kampanya sürelerini uzatması ve bazılarının da kampanyalı ürünleri raflardan kaldırması Ortalama Finzoom Yıllık Maliyet Oranını da etkiledi. Geçen ay %16,22 olarak açıklanan Finzoom Yıllık Maliyet Oranı bu ay %18,96 olarak gerçekleşti.

Kampanya sürelerinin uzaması yeni yıl öncesi kararsız kalan tüketicinin işine geleceğe benziyor. Zira kampanyaların çoğu 31 Ocak tarihine kadar uzatılmış durumda.  Yakın gelecekte tüketici kredisi kullanmayı planlıyorsanız bu kampanyalar sona ermeden kredi kullanmanızda fayda var. Finzoom.com.tr üzerinden ihtiyaç kredisi ürünlerini karşılaştırabilir ve anında başvurunuzu gönderebilirsiniz.

 

Vadeli Mevduat Efektif Faiz Oranı

Yıllık vadeli mevduat getirileri için hesaplanan efektif faiz oranı 10.000 TL ve 6 aylık vade için analiz edilmektedir. Altı aylık vadeler için vadeli mevduat getirisi Aralık ayında %6.14 olarak gerçekleşmişti ve Ocak ayında da gerilemeye devam ederek %6.06 seviyesine kadar gerilerdi. Merkez Bankası’nın faiz indirimine olumlu yaklaşımıyla beraber kısa dönem vadeli faiz oranlarının önümüzdeki dönemde düşeceği bekleniyor.

 

Gökhan Göğebakan

 

www.finzoom.com.tr
Financial Guide Network
Akçam Sok. 3/19, 4.Levent, Beşiktaş 34330 İstanbul
Tel: (+90 212) 280 49 20

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir