Kasım 2010 Raporu: Konut, İhtiyaç Kredileri, Mevduat Faizleri

Merkez Bankası, banka kredilerinin geçen yıla oranla hızla genişlemesi sonucu genişlemenin önüne geçebilmek için bir takım yeni araçlar aradığını duyurmuştu. Merkez Bankası’nın banka kredilerindeki genişlemeyi yavaşlatmaya yönelik ilk hamlesi, kriz süresince %15’den %10’a indirilen Kaynak Kullanım Destekleme Fonu (KKDF) vergisini Bakanlar Kurulu Kararı ile tekrar %15’e çıkarılması ile gerçekleşti…

 

Banka Kredilerindeki Genişlemeyi Yavaşlatmaya Yönelik İlk Hamle

Merkez Bankası, banka kredilerinin geçen yıla oranla hızla genişlemesi sonucu genişlemenin önüne geçebilmek için bir takım yeni araçlar aradığını duyurmuştu. Merkez Bankası’nın banka kredilerindeki genişlemeyi yavaşlatmaya yönelik ilk hamlesi, kriz süresince %15’den %10’a indirilen KKDF vergisini Bakanlar Kurulu Kararı ile tekrar %15’e çıkarılması ile gerçekleşti. Bu gelişmenin ardından, hemen her birey bu gelişmenin tüketiciye nasıl yansıyacağı ortak sorusuna cevap aramaya başladı… Peki, KKDF oranı tüketiciyi etkileyecek mi?

 

KKDF Oranı Tüketiciyi Etkileyecek Mi?

Bakanlar Kurulu kararı ile KKDF oranının kriz öncesi uygulanan %15’e çıkarıldığının duyurmasının ardından bu zammın mevcut kredisi bulunan tüketicileri etkileyip, etkilemediği konusunda tartışmalar başladı. Tartışmaların ardından Maliye’nin açıklamasında bankaların istemesi durumunda bu artışı tüketiciye yansıtmayabilecekleri belirtti.

 

Maliyenin bu açıklamasından anlaşılan bankaların bu vergiyi isterlerse kendi kasalarından ödeyebilecekleri anlamına geliyor. Peki, hangi banka bunu kabul eder? Elbette hiçbir banka bunu kabul etmeyerek KKDF artışını tüketicilere yansıtmaya devam edecektir ve tam da bayram öncesi alınan bu karar tüketicinin cebini yakmaya devam edecektir.

Finzoom Türkiye olarak bize gelen e-mail ve telefonlara bakılırsa, tüketiciler bu zammı ödememek için gerekli kurumlara başvurularını yapmış olmalarına rağmen bankalar haklı olarak sözleşmelerinde bulunan “Vergi ve fon kesitlerinde meydana gelecek değişiklikler, kredi kullanıcısına yansıtılır” maddesine dayanarak bu zam yükünü tüketiciye yansıtıyor. Durumun bankalara ya da tüketicilere yüklenerek, aranızda halledin politikası ile çözülemeyeceği aşikar. Bu sebeple yetkili kurum ve kişilerin daha fazla gecikmeden konu ile ilgili alacakları kararı hem tüketiciler hem bankalar beklemektedir.

Konu ile ilgili “Tüketici Dernekleri”, tüketicileri kara liste konusunda uyarmasının yanı sıra banka tarafından şubeye çağırılan tüketicilerin herhangi bir yeni sözleşmeye imza atmamalarını tavsiye ettiler.

Kasım Ayı İtibariyle Konut Kredilerindeki Son Durum

2010 3.çeyrek rakamlarıyla 55 Milyar TL’ye dayanan  konut kredileri pazarında, beklentilerin faiz oranlarının sabit kalacağı yönünde olmasına rağmen pazarda daha az paya sahip olan bankaların faiz indirimine gitmesiyle beklentiler kısmen boşa çıktı. Faiz oranlarının en az yeni yılın ilk dönemlerine kadar küçük değişiklikler ile bu seviyelerde devam edeceğini söyleyebiliriz.

Geçen ay yıllık %13,23 olarak açıklanan ortalama yıllık maliyet oranı bu ay İş Bankası, Fortis, HSBC, Denizbank ve Türkiye Finans Katılım Bankasının yapmış olduğu faiz indirimleriyle endeksin seviyesini aşağıya doğru çekerek %13,14 seviyesine kadar indirdi. Özellikle Fortis bankasının yapmış olduğu 0,4 puanlık faiz ve masraf indirimleriyle hızlı bir şekilde genişlemeye devam eden konut kredisi pazarından daha fazla pay almak istediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.  Fortis bankasının sunduğu konut kredisi ürünü %10,85 yıllık maliyet oranı ile piyasadaki en hesaplı ürün olarak gözüküyor.  Fortis Bankası  0,7 puanlık büyük bir faiz indirimine giden İş Bankası ve HSBC, ING ve Citibank takip ediyor. Deniz bankası da yapmış olduğu 0,4 puanlık faiz indirimiyle endeks deki YMO değeri %12’nin altında bulunan gruba kendisini dahil etti. Aşağıdaki tabloda bankaların standart mortgage ürünleri YMO oranlarını görebilirsiniz.

İhtiyaç Kredilerindeki Bayram Coşkusuna KKDF Hançeri

Kasım ayına düşüş ile giren ihtiyaç kredileri YMO endeksi, KKDF zammının ardından tekrar hafif bir yükselişe geçti. Zamla beraber KKDF oranı %15’e çıkarak, %1 aylık faiz oranı, 24 ay vadede 10.000 TL’lik bir tüketici kredisinde yaklaşık olarak 50 TL ekstra masraf çıkarıyor. Tam da bayram öncesi gelen KKDF zammının etkisiyle tüketicilerin tedirginleşmesi, bankların bayram kampanyalarını ve beklentilerindeki yörüngeyi değiştirmiş durumda. 

İhtiyaç kredilerinde YMO oranları KKDF zammından sonraki seviyesini koruyacağı benziyor. Zira kurban bayramına özel kampanyalarla faiz oranları düşen ihtiyaç kredilerinde, durumun aralık ayında da aynı şekilde geçeceğini tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Bankalar aralık ayı ilk haftasından itibaren yılbaşı kampanyalarını yavaş yavaş tüketicilere duyurmaya başlayacak ve buna bağlı olarak ortalama YMO seviyesi kurban bayramı öncesindeki seviyeyi koruyacaktır. Bazı bankaların KKDF zammını tüketiciye hissettirmemek adına kampanyalarla çok ufak faiz indirimlerine gitmesi de beklenebilir.

Bayram kredilerinin bir kısmının bayram öncesi sona ereceği ve bir kısmının kasım ayı sonuna kadar devam edeceği görülüyor. Bu sebeple kasım ayı içerisinde ihtiyaç kredisi kullanmanız gerekecekse, bayram öncesi bütün kampanyalar geçerliliğini sürdürürken hangi kredinin sizin için en hesaplı olduğunu aşağıda linki bulunan sitemiz üzerinden kredileri karşılaştırarak görebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Efektif Faiz Oranı
Yıllık vadeli mevduat getirileri için hesaplanan efektif faiz oranı 10.000 TL ve 6 aylık vade için analiz edilmektedir. Altı aylık vadeler için vadeli mevduat getirisi ekim ayında %6,28 olarak gerçekleşmişti ve kasım ayında da beklentileri haklı çıkararak son 6 aydaki durağan görünümüne devam etmekte. Kasım ayı vadeli mevduat efektif faiz oranı bir kaç bankanın faiz indirimine gitmesiyle 0,04 puan azalarak ortalama %6,24 seviyesinde bulunmaktadır. Mevduat faiz oranları ufak çaplı değişikliklerle bu seviyeyi koruyacağı beklenmektedir.

 

Gökhan Göğebakan

www.finzoom.com.tr
Financial Guide Network
Akçam Sok. 3/19, 4.Levent, Beşiktaş 34330 İstanbul
Tel: (+90 212) 280 49 20

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir