Konut Satışlarında Son Durum: Konut Satışları Artıyor

2011 yılının ikinci çeyreği itibariyle konut satışları, önceki dönemlere oranla %17,8 artış gösterdi. Dünya ekonomisindeki kriz söylentilerinin tüketicileri en güvenilir bir yatırım olan gayrimenkule tekrar yönlendirmesiyle üç büyük il dışında da satışlar hız kazandı. Yeni konut fiyatlarında Türkiye genelinde % 1,2’lik sınırlı bir artış yaşanırken, konut kredisi talepleri ise genişlemesini sürdürüyor…

 

2011 yılının ikinci çeyreği itibariyle konut satışları, önceki dönemlere oranla %17,8 artış gösterdi. Dünya ekonomisindeki kriz söylentilerinin tüketicileri en güvenilir bir yatırım olan gayrimenkule tekrar yönlendirmesiyle üç büyük il dışında da satışlar hız kazandı. Yeni konut fiyatlarında Türkiye genelinde % 1,2’lik sınırlı bir artış yaşanırken, konut kredisi talepleri ise genişlemesini sürdürüyor

 

HürriyetKıyasla.com’un, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin(GYODER) Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu verileri ile derlediği raporda konut piyasasında yaşanan önemli gelişmelere yer veriliyor.

 

2011 Yılının İkinci Çeyreğinde Konut Kredisi Talebi Arttı

2011 yılının ikinci çeyreğinde, konut kredilerinin kullanımı 66,7 milyar TL’ye ulaşmış ve genişlemesini sürdürmüştür. Ancak Merkez Bankasının aldığı kararlar neticesinde yükselen faiz oranları ile birlikte Temmuz ve Ağustos aylarında konut kredisi taleplerinde yavaşlama görülmüş ve Eylül ayı itibariyle konut kredilerinin toplam krediler içindeki payının % 9,6’ya gerilemesi dikkat çekmiştir.

 

Konut Kredisi Taksitlerini Düşürmek için Vadeleri Uzattık

Yılın ikinci çeyreğinde 9.38 milyar TL konut kredisi kullandırılırken, bir önceki döneme göre kredi kullananların kişi başı ortalama 3.000 TL daha fazla kredi talep ettikleri görülmüştür. Kişi başına ortalama 75.000 TL konut kredisi kullandırılırken, konut kredisi kullanan tüketicilerin artan faiz oranlarına karşılık aylık taksit ödemelerini düşürmek için vadeleri uzattıkları görülmektedir. 10 yıl vadeli konut kredisi kullanımı genişlerken, 10-15 yıl vadelerin payının da üçüncü çeyrekte artması dikkat çekicidir.

 

100.000 TL Konut Kredisine 76.353 TL Faiz Ödüyoruz

Konut kredisi faiz oranları ikinci çeyrekte ortalama % 1 iken, üçüncü çeyrekte % 1,14’e kadar yükselmiş, Eylül ayında ise durağanlaşmıştır. Kriz söylentilerinin azalması, Merkez Bankası’nın bankalar üzerindeki sıkılaştırma politikalarını azaltmasıyla birlikte son çeyrekte faiz oranlarının düşme eğilimi göstermesi ise beklentiler arasında yer almaktadır. 100.000 TL 10 yıl vadeli bir kredinin toplam maliyeti ise Ağustos ayında ortalama 176.353 TL olurken, Eylül ayında da aynı koşullardaki bir kredinin toplam maliyetinin yaklaşık olarak bu şekilde gerçekleşmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları – Temmuz, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir