Konut Kredileri Talebi ve Konut Kredisi İçin Uygun Zaman

Konut kredileri talebi artıyor. Peki, ekonomik göstergeler, konut fiyatları, kredi faizleri ne durumda? Kredi almak için uygun bir dönemde miyiz? Bu soruların cevaplarını ve gelecek dönem beklentilerini bulacağınız, konut kredisi rehberimizi incelemeden kredi kullanmamanızı öneririz. İşte yorumlarımız:..

 

Konut kredileri talebi artıyor. Peki, ekonomik göstergeler, konut fiyatları, kredi faizleri ne durumda? Kredi almak için uygun bir dönemde miyiz? Bu soruların cevaplarını ve gelecek dönem beklentilerini bulacağınız, konut kredisi rehberimizi incelemeden kredi kullanmamanızı öneririz. İşte yorumlarımız:

 

Genel Ekonomik Göstergeler

2010’nun 2. çeyreğinde de, Türkiye ekonomisi büyüme konusunda beklentileri aşarak %10,3’lük bir büyüme göstermiştir (TÜİK). Yılın ilk yarısındaki bu performansla birlikte yıllık büyüme hedefine ulaşılmasının beklenmesi, geçen döneme göre işsizlikteki % 3,2’lik düşüş, yıllık bütçe açığının daralması neticesinde tüketici güven endeksini kriz boyunca hiç olmadığı kadar yükseltmiştir.

Merkez Bankası “Banka Kredileri Eğilim Anketi” sonuçlarına göre ise bu dönemde konut kredilerinde uygulanan koşul ve kurallardan (faiz dışı ücretler, faiz oranları, kredi miktarı, vade, teminatlar ve taahhütler) hiçbirinin sıkılaştırılmadığı aksine standartları gevşetme eğiliminin devam ettiği söylendi.

Konut Piyasası Ne Durumda?

Konut piyasasında esen olumlu hava, beklentilerdeki iyimserlik ve artan tüketici güveni konut kredilerindeki talebi de etkilemiş, kullandırılan konut kredisi Ağustos Ay’ında 51 milyar TL’ye ulaşmıştır. Gerçekten de konut kredisi faiz oranlarının düşük seyretmesi ve vade seçeneklerinin uzaması tüketiciyi konut kredisine yönlendirmiştir. Konut fiyatlarındaki durgunluk ve tüketicilerin konut alma eğiliminin artması ise konut kredilerindeki artışın ileride de süreceğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Üstelik 2. çeyrekte Türkiye genelinde konut satışlarının geçen döneme göre artmış olmasına karşılık, bu artışın hala kriz öncesindeki seviyeleri yakalayamaması, önümüzdeki dönemde de konut kredi taleplerinin artarak devam edeceğini göstermekte. (Gyoder; Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu 2010’dan yararlanılmıştır)

Konut Kredisi Talebi Arttı mı?

Peki, tüm bu iyileştirmeler sonucu konut kredi taleplerinde gerçekten bir artış gözlemlendi mi? TBB verilerine göre sadece 2. Çeyrekte konut kredileri kullandırılan kişi sayısı bir önceki döneme göre artarak 108.017’ye yükselmiştir. HürriyetKıyasla.com üzerinden yapılan konut kredileri başvuruları da bunu doğrular nitelikte: Eylül Ayında yapılan konut kredisi başvuruları toplam kredi başvurularının % 10’nu oluşturuyor. Konut kredilerinde en çok 60.000 TL tutarında kredi arayan kullanıcılar 120 Ay vadeye ise sıcak bakıyor.

tablonun başlığı

 

 

Son Çeyrek Konut Almak için Uygun mu?

Ekonomide kriz öncesine dönüşün hızlanması ve yeni konut projelerinin başlaması konut piyasasında bir canlanma yaşanacağının habercisi olabilir. Ekonomik büyüme hedeflerinin tutması, tüketici güven endeksinin artması, konut kredilerindeki faizlerin düşük seyretmesi, vadelerin uzatılması, bankaların kar marjlarını düşürmesi ve konut fiyatlarındaki durağanlığı da buna eklediğimizde rahatlıkla konut almak için uygun bir dönemde olduğumuzu söyleyebiliriz.

tablonun başlığı
*Bir kredinin gerçek maliyetini oluşturan ögelerin bilinmesi kredi maliyetini de ortaya çıkaracaktır. Türüne göre kredi maliyeti başta kredi faiz oranı olmak üzere dosya masrafı, ekspertiz ücreti, istihbarat ücreti, hukuki hizmet bedeli, kredi tahsis ücreti, kredi hayat sigortası, kasko gibi maliyetlerden oluşur. Dolayısıyla tüm bu maliyetlerin hesaba katılarak oluşturulan bir oran aslında kredinin gerçek maliyetini (Yıllık Maliyet Oranı) verecektir.

 

Konut Kredileri Faiz Oranları

Ücretsiz Konut Kredisi Başvurusu

Hürriyet Kıyasla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları – Eylül, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir