Kontakt Lensler, Lens Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görme bozukluğunun düzeltilmesinde gözlüklere alternatif olan kontakt lensler, farklı göz renklerine sahip olmak isteyenlerin de tercihi aynı zamanda. Ancak göz sağlığı söz konusu olduğundan kontakt lens kullanımı gözlük kullanımından çok daha fazla hassasiyet gerektireceği hiçbir zaman unutulmamalı. Lens kullanan biri olarak bu makalemde hem kendime hatırlatmak hem de sizlerle paylaşmak adına kontakt lens kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktarmaya çalışacağım…

 

Görme bozukluğunun düzeltilmesinde gözlüklere alternatif olan kontakt lensler, farklı göz renklerine sahip olmak isteyenlerin de tercihi aynı zamanda. Ancak göz sağlığı söz konusu olduğundan kontakt lens kullanımı gözlük kullanımından çok daha fazla hassasiyet gerektireceği hiçbir zaman unutulmamalı. Lens kullanan biri olarak bu makalemde hem kendime hatırlatmak hem de sizlerle paylaşmak adına kontakt lens kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktarmaya çalışacağım.

 

– Lenslerinizi elinize almadan önce hijyen kurallarını hatırlayın. Ellerinizin çok temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Sabunla güzelce yıkadıktan sonra ellerinizi kurularken temiz ve tüy bırakmayan havlu kullanmaya özen gösterin.

 

– Lens kapları genellikle plastik olur. Ve bakteri üremesine müsaittir. 1-2 ay sonra lens kabını değiştirmelisiniz. Zaten alacağınız kontakt lens solüsyonları ile birlikte genellikle lens kabı hediye edilir. Bu lens kaplarını kullanabilirsiniz.

 

– Yumuşak lens ve sert lensler için lens solüsyonları farklıdır. Size önerilen solüsyonu kullanmaya dikkat etmelisiniz. Lenslerinizi gözünüzden çıkarttıktan sonra temizlemek ve dezenfekte etmek için lens solüsyonu kullanın.

 

– Kontakt lensleri nasıl takacağınızı ve nasıl çıkartacağınızı doktorunuz size gösterecektir. Talimatlarına mutlaka uyun. İlk kez lens kullanacak iseniz lensi ilk taktığınızda gözünüzün tepki vermesi normaldir. Gözünüz yaşarabilir ve hafif bir yanma hissedebilirsiniz. Gözünüzün lenslere uyum süreci içerisinde sabırlı olun. Belli mevsimlerde oluşan alerjiniz varsa kontakt lenslerinizi daha sık değiştirebilirsiniz.

 

– Hassas gözler için tavsiye edilen UV engelleyici kontakt lensler kullanmayı düşünebilirsiniz. UV engelleme özelliği olan kontakt lensler kullansanız bile bu gözünüzün sadece bir kısmını koruyacağı için ayrıca UV engelleyen güneş gözlüğü takabilirsiniz.

 

– Kontakt lensler göze takılırken ortamda buhar ya da duman bulunmamalıdır. Sabun, kozmetik ve benzeri maddelerin lenslerinize temas etmesini engellemeli, lensinizi taktıktan sonra da saç spreyi vb. kullanmamalısınız.

 

– Sölüsyonumun bittiği gün içme suyu ile temizleyip taktığımda lensin gözüme yapıştığını fark etmiştim ve çıkarmak için çok uğraşmıştım. Kontakt lensler musluk suyu veya solüsyon harici su ve herhangi bir sıvı ile temizlenmemesi gerektiğini de bu vesileyle hatırlatmak isterim. Ayrıca kontakt lensler bir süre açıkta bırakılmış ve kurumuş ise asla tekrar kullanılmamalıdır.

 

Lens kullanıyorsanız ihtiyacınız olan ürünlere bulunduğunuz yerden ulaşmanız ve incelemeniz mümkün. Halihazırda internet başında olduğunuza göre lens, lens solüsyonu vb. ihtiyaçlarınız için size öneriler sunan firmaları ve web sitelerini inceleyebilirsiniz.

 

Lens kullanırken özellikle güneşli havalarda güneş ışınlarının gözü yormasını engellemek üzere güneş gözlüğü kullanmak yararlı olacaktır. Güneş gözlüğü modellerini internetten araştırarak fikir edinin. Satın alma aşamasında buradaki güneş gözlüğü online satış mağazalarına bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.