Kokteyl Tarifleri: Hem Pratik Hem Çok Leziz Portakallı Kokteyller

Karışık içecek anlamına gelen kokteyller, farklı içeceklerin belirli oranlarla bir araya getirilmesiyle yapılır. Sizler de benim gibi damaklarınızda keyifli ve yenilikçi tatlara yer açmaktan hoşlanıyorsanız, sizin için hazırladığım bu beş farklı tarifi çok seveceksiniz…

Karışık içecek anlamına gelen kokteyller, farklı içeceklerin belirli oranlarla bir araya getirilmesiyle yapılır. Sizler de benim gibi damaklarınızda keyifli ve yenilikçi tatlara yer açmaktan hoşlanıyorsanız, sizin için hazırladığım bu beş farklı tarifi çok seveceksiniz. Kokteyllerinizi hazırlarken birkaç önemli bilgi de aktarmak istiyorum. Kokteyl hazırlarken kullanılan buza çok dikkat etmek gerekiyor. Unutmayın özel bir karışım yapıyorsunuz, bu noktada içeceklerin ölçüsü kadar buzun da bir ölçüsü vardır. Yakaladığınız lezzetin bir anda kaybolmasını istemiyorsanız buz adetlerini de tıpkı tariftekilere uyarak içeceğinize katmalısınız. Bir diğer nokta da herkesin damak tadı birbirinden farklı olduğu için alkol oranı size ya da ikramda bulunduğunuz kişilere fazla gelirse bunu tadı soda ile dengelemenizi tavsiye ederim. Sodayı tıpkı bir inceltici gibi kullanabilirsiniz. Verdiğim tariflerin tamamı tek kişi için ölçülendirilmiştir. Kokteyl hazırlarken herkes için ayrı ayrı aynı ölçüleri takip etmelisiniz.

 

Portakallı Rom

Malzemeler:

2 cl. Beyaz rom

2 cl. Hindistan cevizi likörü

1 cl. Limon suyu

Portakal suyu

Buz parçaları

Yapılışı:

Shaker’a önce buz parçalarını ardından da beyaz rom, hindistan cevizi likörü ve limon suyunu ekleyin. İyice çalkalayın. Ortabüyüklükte bir bardağın içine kalan buz parçalarını koyduktan sonra shaker’ı badağa süzerek dökün. Üzerini portakal suyu ile doldurup servis yapın.

 

Yaz Topu

Malzemeler:

4cl.portakal likörü

Portakal suyu

1 top vanilyalı dondurma

Yapılışı

Uzun bir bardağa portakal likörünü ve üzerine buz gibi soğutulmuş portakal suyunu koyun. 1 top vanilyalı dondurmayı özenle bardağın üzerine yerleştirin ve servis yapın.

 

Portakallı Irish Cream

Malzemeler:

2 cl. Bailey’s Irish Cream

2 cl. Kremşanti

6 cl portakal suyu

Buz parçaları

Yapılışı

Shaker’da birkaç adet buz parçasını Bailey’s Irısh Cream, kremşanti ve portakal suyu ile birlikte iyice çalkalayın. Buz dolu orta boy hatta ayaklı kokteyl kadehi de olabilir, süzdükten sonra servis yapın.

 

Güneş’in Oğlu

Malzemeler:

4 cl. Portakal likörü

1 damla Angostura bitter

Portakal suyu

Buz

Hazırlanışı:

Bardağa birkaç adet buz, portakal likörü ve Angostura bitter’i koyun. Üzerini portakal suyu ile doldurup, karıştırın. Servise hazır…

 

Tequila Sunrise

Malzemeler:

4 cl. Tekila

2 cl. Grenadin şurup

Portakal suyu

Buz

Yapılışı:

Büyük ve ayaklı bir bardağa buz, tekila ve grenadin şurubu koyun. Portakal suyunu ağır ağır ekleyin ve karıştırmadan pipetle servis edin.

 

Afiyet Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir