Kokteyl Hazırlamak İçin Gerekli Aletler

Kokteyl hazırlamak için yalnızca içkileri bilmek yetmeyebilir. Özellikle iyi bir kokteyl hazırlamak için bazı aletlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Basit ama akılda kalıcı bir şekilde bunları tanıtmaya çalışacağım…

Kokteyl hazırlamak için yalnızca içkileri bilmek yetmeyebilir. Özellikle iyi bir kokteyl hazırlamak için bazı aletlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Basit ama akılda kalıcı bir şekilde bunları tanıtmaya çalışacağım.

 

Pony-Jigger Ölçeği: Alkollerin miktarını ölçmek için kullanılan iki taraflı metal bir ölçektir. Bir tarafı (Pony) 30 ml, diğer tarafı (Jigger) 45-60 ml alkol alır.

Buz Kepçesi: Buzları elinizle almak, içkiyi isteyen kişi tarafından hoş karşılanmayabilir. Kepçe yerine buz maşası kullanabilirsiniz ama hızınızı kesmesi sorun yaratabilir. Bardakları buzun içine daldırıp içini doldurmak bir çözüm olmasına karşın, içinde kırılma riski olduğundan tavsiye edilmez.

 

Shaker: Eğer içki hazırlamaya meraklıysanız muhakkak elinizin altında bulunması gerekir. Çeşitli tipleri olmasına rağmen paslanmaz çelikten yapılmış olan ve birbirine uyumlu 2 parçadan oluşan Avrupa Shaker’ı en rahatıdır.

 

Süzgeç: 2 adet gerekir. Bir tanesini lavabonun içine koymalısınız ki bardağı lavaboya boşalttığınızda içindeki artıklar lavabonuzu tıkamasın. Diğeri ise yapacağınız kokteyllerin içeriğine bağlı olarak Shaker’ın ağzına uymalıdır. Böylelikle meyve posası veya buzların bardağa dökülmesini önler.

 

Blender: Buzlu içki yapmak için gereklidir. Profesyonel Blender lar buzu rahat kırabilirken ev tiplerinin motoru yanabilir. Bu yüzden kırılmış veya parçalanmış buz kullanarak ve Blender’ı kısa süreli çalıştırarak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Soyma Bıçağı: Keskin, elinize uygun olmalıdır, meyveleri kesmek, çizmek veya bardağı süslemede çok yardımcı olacaktır.

 

Uzun Saplı Bar Kaşığı: Uzun saplı yuvarlak bir kaşıktır. İçkileri, renklerine ve yoğunluklarına göre kaşığın arkasını kullanarak yavaşça dökebilirseniz renkler birbirine karışmaz ve güzel bir görüntü elde edersiniz. Bunun için biraz çalışmanız gerekebilir.

 

Kesme Tahtası: Çok yararlı ve kullanışlı olmasına karşın bildiğim kadarı ile Profesyonel mekanlarda tahta yasak fakat benzeri plastik veya silikon ürünler  mevcut. Temizliğe dikkat edilmesi gerekir çünkü kesiklerin içerisine yabancı maddeler girebilir.

 

Diğer Aletler: Açacak (Bir tarafınında konserve açacağı olmasında fayda vardır), Ezici (Kaşığınızın arkasını meyve ve baharatları ezmede kullanabilirsiniz ama en uygunu uzun bir ağaç havan tokmağıdır), Tirbuşon (Standart ve rahat kullanabileceğiniz bir tirbuşon yeterlidir), Havlu (Hav bırakmayan ve her zaman temiz görünen bir havlu olmalıdır), Meyve suyu sıkacağı.

 

Hemen her yerde bulabileceğiniz ve bazılarının evimizde bulunduğu bu aletlerle misafirlerinize kokteyl hazırladığınızda sizin aldığınız keyfin daha fazlasını alabileceklerini umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir